Економічні науки / 3. Фінансові відносини

Кривоконь О.С., Глазко Н.Д., Осавуляк Т.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Ліквідність та платоспроможність аграрних підприємств

На сьогоднішній день більшість українських агропромислових підприємств є збитковими. Розміри їхньої кредиторської та дебіторської заборгованості постійно зростають. Звичним явищем стає  прострочена заборгованість. Саме тому для забезпечення стабільного фінансового стану аграрних підприємств актуальним є проведення аналізу ліквідності та платоспроможності їх діяльності.

Досліджувана тема розглядається в працях відомих як зарубіжних, так і вітчизняних науковців та практиків, зокрема: Л.Н. Чечевіценої, В.В. Ковальова, А.Д. Шеремета, АМ. Поддєрьогіна, Л.А. Лахтіонової та інших.

В умовах ринкових відносин платоспроможність агропромислових підприємств вважається найважливішою умовою їх господарської діяльності і характеризується своєчасністю платежів і дотриманням фінансових зобов'язань за рахунок наявних грошей і коштів та активів, які можна швидко мобілізувати.

Основними чинниками впливу на платоспроможність підприємств АПК, є природнокліматичні умови, нерівномірність отримання доходів упродовж технологічного циклу вирощування сільськогосподарських культур. Сезонний характер виробництва спричиняє низький рівень ліквідності господарських засобів, розірваність технологічного зв'язку на різних стадіях.

 Сільськогосподарські виробники перебувають у складному становищі. Це пояснюється тим, що кошти за реалізовану продукцію надходять до сільськогосподарських підприємств не відразу, а через певний проміжок часу.

Ліквідність можна розглядати як час, необхідний для продажу активу, або як суму, одержану від продажу активу. Ці аспекти тісно пов'язані між собою: актив можна реалізувати швидко і за короткий час, але зі значною знижкою в ціні. Платоспроможність – здатність вчасно і в повному обсязі покрити свої зобов'язання платіжного характеру за рахунок ,,чистих” активів. Отже, поняття платоспроможності та ліквідності підприємства дуже близькі, але друге є місткішим, адже від ступеня ліквідності залежить платоспроможність.

Розглянемо основні коефіцієнти, які характеризують ліквідність та платоспроможнітсь ТОВ ,,Сиророб”.

1.      Коефіцієнт загальної ліквідності (К1) визначає ступінь покриття
поточних зобов'язань оборотними активами:

Оборотні активи (рядок 260 активу балансу)

Поточні зобов’язання (рядок 620 пасиву балансу)

Значення коефіцієнта для ТОВ ,,Сиророб” становить 1,5. Це говорить про те, що на одну грошову одиницю поточних зобов’язань підприємства припадає 1,5 грошових одиниць (тис. грн) оборотних активів. Отже, ТОВ ,,Сиророб” своєчасно ліквідує свої борги.

Якщо значення коефіцієнта К1 менше від одиниці, це свідчить про високий фінансовий ризик, оскільки у підприємництві готівкові кошти важливіші, ніж прибуток.

Однак якщо значення К1 перевищує три (дуже високий рівень), потрібен ретельний аналіз, оскільки це може оз­начати, що надлишкові фінанси перетворюються на зайві оборотні засоби.

2.      Коефіцієнт проміжної ліквідності (К2) визначає ступінь покриття
поточних зобов'язань оборотними активами без урахування товарно-матеріальних запасів:

Оборотні активи за мінусом запасів (сума рядків 150 - 250активу балансу)

Поточні зобов'язання (рядок 620 пасиву балансу)

Цей коефіцієнт визначає спроможність підприємства виконувати свої поточні зобов'язання за рахунок найбільш ліквідних поточних активів(запаси не враховуються).  Для ТОВ ,,Сиророб” значення такого  показника становить 0,7, і це вказує, що підприємство не спроможне у разі падіння його товарообігу покрити свої зобов'язання перед кредиторами.

3. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (КЗ) визначає ступінь покриття поточних зобов'язань поточним фінансовими інвестиціями і грошовими коштами та їх еквівалентами:

Поточні фінансові інвестиції та грошові кошти (сума рядків 220, 230, 240)

Поточні зобов’язання (рядок 620)

Значення показника для ТОВ ,,Сиророб” – 0,07. Це вказує на те, що наше підприємство лише на 7% може в поточний момент або найближчий час погасити свою короткострокову заборгованість.

Коефіцієнти ліквідності несуть інформацію про фінансову стійкість підприємства різним категоріям користувачів. Так, коефіцієнт проміжної ліквідності становить значний інтерес для банків та інших кредитних установ, а коефіцієнт абсолютної ліквідності – для постачальників товарів (робіт, послуг) та фінансових аналітиків підприємства. Отже, ситуація на ТОВ ,,Сиророб”  не є катастрофічною, але потребує негайного втручання. Забезпечення достатнього рівня ліквідності та платоспроможності є запорукою ефективної діяльності підприємства та стабільного розвитку.

Безумовно, розрахунок показників ліквідності та платоспроможності – невід'ємна та важлива складова аналізу фінансового стану підприємства. Але справжній аналіз має на меті виявлення причин, що призвели до тих чи інших наслідків. Без цього фінансовий аналіз перетворюється на статистичну обробку інформації.

Література:

1.    Макарчук І. Основні показники оцінки платоспроможності та ліквідності підприємств та методика їх визначення // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – № 7 (86). – С. 36-41

2.   Протопова Н.А. Облік операцій з припинення діяльності підприємства та відновлення його платоспроможності // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2009. – №5. – С. 132-136

3.   Семенов А.Г. Аналіз фінансового стану діяльності підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – №4. – С. 222-230