Храпко І.Є.

Науковий керівник: Корбутяк А.Г.

Буковинська державна фінансова академія

Обґрунтування доцільності вибору тих чи інших коефіцієнтів та їх нормативних значень при оцінці  ліквідності та платоспроможності підприємств

У статті зазначається про використання основних способів оцінки ліквідності і платоспроможності підприємств та доцільність вибору того чи іншого методу оцінювання.

In the article marked about the use of basic methods of estimation of liquidity and solvency of enterprises and expedience of choice of that or other method of evaluation.

Ключові слова: ліквідність, платоспроможність, коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт швидкої ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності, ринкова економіка.

Постановка проблеми. За умов розбудови в Україні ринкових відносин своєчасна та об’єктивна оцінка платоспроможності та ліквідності набула особливого значення, оскільки жодне підприємство у цих умовах не гарантоване від банкрутства, тобто становища, коли воно не зможе розраховуватися за своїми боргами і зазнає фінансового краху. Для здійснення оцінки платоспроможності і ліквідності фінансовий аналітик обчислює низку коефіцієнтів, які відіграють суттєву роль, адже вони є зручним засобом узагальнення величезного обсягу фінансових даних та є інструментом порівняльного аналізу діяльності підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дана проблема, а зокрема, обґрунтування доцільності вибору тих чи інших коефіцієнтів та їх нормативних значень при оцінці  ліквідності та платоспроможності підприємств розглядається в працях таких науковців, як Черепа А.В., Лагуна М.І., Дудчак Г.М., Моцака О.В. Макарчук І., Гордєєвої Ю.С.   та інших. 

Постановка завдання. Метою статті є окреслення необхідності визначення ліквідності та платоспроможності підприємств, як необхідних критеріїв для забезпечення своєчасного реагування на кризові елементи в діяльності підприємства.

Виклад основного матеріалу дослідження. Ринкова економіка вимагає від підприємств та інших господарюючих суб'єктів підвищення ефективності фінансової конкурентоспроможності і платоспроможності на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм та методів господарювання і управління. У таких умовах важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться фінансовому аналізу діяльності підприємства, за допомогою якого дається об'єктивна оцінка його фінансового стану [1, 234].

У деяких працях вітчизняних економістів поняття «ліквідності» та «платоспроможності» ототожнюються. Але слід звернути увагу на суттєву різницю між даними поняттями. Під ліквідністю будь-якого активу розуміють його здатність трансформуватися в грошові кошти, а ступінь ліквідності визначається тривалістю періоду часу, протягом якого ця трансформація може бути здійснена. Платоспроможність означає наявність у підприємства грошових коштів та їхніх еквівалентів, достатніх для розрахунків по кредиторсь­кій заборгованості, що потребує негайного погашення. [3, 58].

Платоспроможність - це наявність у підприємства засобів, розміщених в активі балансу для сплати всіх зовнішніх боргів як по короткотермінових , так і по довготермінових зобов'язаннях при одночасному забезпеченні безперебійного здійснення процесу виробництва та реалізації. Оцінка платоспроможності здійснюється за даними бухгалтерського балансу на основі характеристики ліквідності оборотних коштів, тобто часу, що необхідний для перетворення їх у грошові кошти.

Для визначення стану платоспроможності підприємства використовують аналіз ліквідності господарюючого суб'єкта. Ліквідність підприємства - це його спроможність швидко реалізувати активи й одержати гроші для оплати своїх зобов'язань, тобто це співвідношення величини його високоліквідних активів (кошти, ринкові цінні папери, дебіторська заборгованість) і короткострокової заборгованості [2,54].

Аналіз ліквідності потребує ретельного аналізу структури кредиторської заборгованості підприємства. Він здійснюється на підставі порівняння обсягу поточних зобов'язань із наявності ліквідних коштів [4,159].

Для аналізу ліквідності також доцільно розраховувати в динаміці коефіцієнти абсолютної ліквідності, покриття, поточної ліквідності, критичної оцінки, поточної заборгованості, період інкасації дебіторської заборгованості, тривалість кредиторської заборгованості, обертання матеріальних запасів, обертання постійних та усіх активів.

Якщо розглядати коефіцієнт абсолютної ліквідності (Кал), то він визначається як відношення найбільш ліквідних активів до поточної кредиторської заборгованості підприємства.

Цей коефіцієнт є найбільш жорстким критерієм платоспроможності і ліквідності підприємства і показує, яку часину короткострокової заборгованості воно може погасити в поточний момент або найближчим часом. Теоретично достатнім вважається, якщо даний коефіцієнт вище 0,2 – 0,35. Положенням НБУ визначено критичний рівень показника на рівні 0,2-0,25. методичними рекомендаціями ДПАУ визначено, що цей коефіцієнт має лежати в рамках 0,25<Кл<0,3. Згідно з методикою теоретичне значення цього коефіцієнта має бути  межах 0,2-0,35 з врахуванням того, що «значення показника менше 0,2 є зовнішньою ознакою неплатоспроможності».

Наступним коефіцієнтом, який визначається про оцінці ліквідності підприємств є  коефіцієнт швидкої (проміжної, суворої, термінової) ліквідності або коефіцієнт кислотного тесту (Кшл). Цей коефіцієнт враховує якість активів, тобто при його розрахунку використовують  найбільш ліквідні поточні активи, без врахування запасів. Теоретично найнижче значення цього показника – 1, найвище – 2 [5, 37].

Узагальнюючим показником ліквідності є коефіцієнт покриття (Кл) або загальний коефіцієнт ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності, що розраховується як відношення поточних активів до поточних зобов’язань. Він вимірює загальну ліквідність і показує якою мірою поточні кредиторські зобов’язання  забезпечуються поточними активами. Теоретичне значення цього показника – 1,5-2,5. Якщо значення цього показника більше за 2, то це свідчить про сприятливий стан ліквідності підприємства. Методичними рекомендаціями, затвердженими НБУ та ДПАУ нормативне значення цього показника встановлено на рівні 2,0-2,5. Проте дане значення не характерне для українських підприємств, бо розраховане закордонної статистики.

Якщо, наприклад, у підприємств накопичені великі матеріальні запаси, їх важко реалізувати, але воно вважається платоспроможним. В такому разі розраховують коефіцієнт критичної ліквідності (проміжний коефіцієнт покриття), як відношення поточних активів за мінусом виробничих запасів і затрат до поточних пасивів. Теоретично достатнім вважається Ккл на рівні 0,7-0,8 [6,21].

Більшість діючих  Україні офіційних методик оцінювання фінансового стану підприємств зазначають, що наявність у суб’єкта господарювання робочого капіталу свідчить не лише про його здатність сплатити власні поточні борги, а й про можливості для розширення діяльності та інвестування.

Такий показник, як величина власних оборотних коштів характеризує ту частину оборотних активів, яка сформована за рахунок лише власного капіталу і розраховується як різниця між всіма поточними активами, поточними зобов’язаннями та довгостроковим залученим капіталом, інвестованим в оборотні активи підприємства, або є як різниця між обсягами джерел власних та прирівняних до них коштів і фактичною вартістю основних засобів та інших необоротних активів.

Також при оцінці ліквідності і платоспроможності підприємств використовують такі коефіцієнти, як  коефіцієнт автономії, концентрації позичкового капіталу, фінансової залежності, які характеризують частку капіталу власників підприємства в загальній сумі коштів, вкладених у майно підприємства, частку позикових коштів у загальній сумі коштів, вкладених у майно підприємства, питому вагу позикових коштів у фінансуванні підприємства відповідно [7, 373].

Висновок. Вище описані коефіцієнти не вичерпують всіх можливих комбінацій в дослідженні структурних співвідношень бухгалтерського балансу, що з різних точок характеризують ліквідність та платоспроможність. Мова іде про обґрунтування доцільності вибору тих чи інших коефіцієнтів та їх нормативних значень, про систематизацію в чітку і логічну схему оцінки платоспроможності та ліквідності підприємств.

Платоспроможність та ліквідність підприємства має важливе значення як для всіх його контрагентів, а особливо, для кредиторів, та і для самого підприємства, формуючи його імідж на кредитному ринку як такого, що може вчасно та в повному обсязі розрахуватися за власними зобов’язаннями, робить його більш конкурентоспроможнішим, а також привабливим для інших контрагентів щодо співпраці.

Список використаної літератури:

1. Череп А.В. Проблеми визначення фінансового стану підприємства в умовах фінансової кризи / Череп А.В. // Держава та регіони. – 2008. - № 6. –      С. 233 – 236.

2. Лагун М.І. Методичні аспекти аналізу платоспроможності підприємств/ М.І.  Лагун // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - № 2. – с. 53 – 57.

3. Дудчак Г.М. Ліквідність та платоспроможність як економічні категорії / Г.М. Дудчак // Науковий вісник БДФА. – 2009.- вип.1-с.57-63.

4. Моцак О.В. Ліквідність як елемент фінансового управління діяльності підприємств / Моцак О.В. // Фінанси України. – 2003. - №16. – с. 159.

5. Макарчук І. Основні показники оцінки платоспроможності та ліквідності підприємств і методика їх визначення / І. Макарчук // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №7. – с .36-41.

6. Вісник НБУ. – 2009. - №12.-с.20-23.

7. Гордєєва Ю.С. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства /    Ю.С. Гордєєва // Держава та регіони. – 2006. - № 3. –      С. 372 – 375.