Економіка/3.Фінансові відносини

Голишевська Л.В., Лісна О.Л.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ РОБОТИ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА

 

Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства Фінансів України і йому підпорядковується. Воно було створене на виконання Указу Президента України від 27 квітня 1995 р. № 335 «Про Державне казначейство України» Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 31.07.1995р [1].

Метою створення Державного казначейства є забезпечення ефективного управління коштами бюджету держави, підвищення оперативності у фінансуванні видатків у межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті і місцевих бюджетах.

Державне казначейство України має три рівні (ланки):

1.       Державне казначейство України — вища ланка.

2.       Його територіальні органи: управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі — середня ланка.

3.       Відділення Державного казначейства у районах, містах і районах у містах - низова (базова) ланка.

На вищу ланку покладаються завдання організації виконання Державного бюджету, контролю за цим процесом, методологічного забезпечення діяльності цієї служби в країні, а також контроль за діяльністю органів Державного казначейства.

На середню ланку покладається організація та виконання бюджету держави, ведення бухгалтерського обліку руху коштів Державного бюджету і місцевих бюджетів на рахунках, відкритих у Державному казначействі, керівництво територіальними органами останнього. Державне казначейство та зазначені вище його органи у процесі виконання Державного бюджету і місцевих бюджетів виконують ті самі функції, що й відділення Державного казначейства у районах, містах, районах у містах.

На низову ланку покладається безпосереднє здійснення операцій щодо виконання Державного бюджету і місцевих бюджетів [2].

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 липня 1995 р. №590 «Питання Дер­жавного казначейства» визначено, що Дер­жавне казначейство:

ü       організовує  виконання   Державного  бю­джету України і здійснює контроль за цим;

ü       здійснює управління наявними коштами Державного бюджету, у тому числі в іно­земній валюті, коштами державних по­забюджетних фондів та позабюджетни­ми коштами установ та організацій, що утримуються за рахунок коштів Держав­ного бюджету;

ü       здійснює фінансування видатків Держа­вного бюджету;

ü       веде облік касового виконання Держав­ного бюджету, складає звітність про стан виконання Державного та зведено­го бюджетів;

ü       здійснює управління державним внутрі­шнім та зовнішнім боргом відповідно до чинного законодавства;

ü       здійснює контроль за надходженням і ви­користанням коштів державних позабю­джетних фондів, позабюджетних коштів;

ü       розробляє та затверджує нормативно-методичні документи з питань обліку, звітності та організації виконання бюджетів усіх рівнів.

До складу центрального апарату Державного казначейства України входять забезпечуючі служби:

          служба Голови;

          кадрового забезпечення;

          юридичної роботи;

          захисту інформації;

          організації роботи Державного казначейства України;

          інформаційних технологій;

          внутрішньовідомчого контролю;

          організації діловодства та контролю виконавської дисципліни;

          режимно-секретної роботи та інші.

У процесі переходу в Україні від банків­ської системи виконання бюджетів до каз­начейської Державне казначейство України перейняло всю роботу, яку за напрямом об­слуговування Державного бюджету раніше виконував Національний банк України та ряд великих системних уповноважених ко­мерційних банків. Загалом можна сказати, що Державне казначейство України сьогодні відбулося як фінансова інституція, удосконалення якої потребує системного рішення в контексті загальної концепції розвитку державних фінансів в Україні [3].

Серед подальших перспективних за­вдань для Державного казначейства є за­провадження єдиного плану рахунків з ви­конання кошторисів бюджетних установ та виконанню бюджетів, національних станда­ртів бухгалтерської звітності, що відповіда­ють міжнародним  стандартам. Важливим елементом для казначейства стане можли­вість опанування інструментом нагромадження, систематизації оперативної, місяч­ної, квартальної та річної фінансової звітності, консолідації звітних даних, аналітичного опрацювання масиву облікової інформації щодо виконання бюджетів, яка необхідна Міністерству фінансів для здійснення ефек­тивного бюджетного аналізу, планування та прогнозування, а Уряду України - для при­йняття важливих управлінських рішень.

Література:

1.       Бюджетний кодекс України від 18 червня 2004р. № 1577 IV

2.       Дерев’яненко Ю.В. «Державне казначейство України – повноважний учасник бюджетного процесу» // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво.- 2008р.- №5.-С.157-161

3.       Дрозд І.М. «Державне казначейство в системі фінансового контролю» // Казна України .- 2009р.- №2.-С.8-11