Ломачинська С./ Lomachinsckaya S.

Науковий керівник і Гуцаленко Л.В . / Gutsalenko L.

Вінницький державний аграрний університет, Україна

ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

         Вступ. Протягом останніх років формування інвестиційних : ресурсів залишається нагальною проблемою вітчизняної економіки. Реалізація функції накопичення власником засобів виробництва пов'язана з економічними інтересами інших суб'єктів господарювання. Баланс їхніх інтересів досягається в процесі активізації ділової інвестиційної активності. У цьому зв'язку питання регулювання процесів інвестування та опрацювання методики аудиту інвестицій набуває важливого практичного значення.

         Втім сучасні економічні умови інвестиційної діяльності потребують комплексного підходу до вирішення низки питань з удосконалення методики оцінювання інвестиційних ресурсів і бізнесу загалом, відображення фактів інвестиційної діяльності у бухгалтерському обліку, забезпечення досконалої організації контролю, аналізу та аудиту ефективності інвестиційних процесів. Чинна методика інтеграції інформаційних потоків з визначення показників чистих активів,   оцінювання   ймовірності   банкрутства   підприємства   не   запобігає інвестиційним   ризикам.   Звідси автори виокремлюють  наукову   проблему   щодо створення ефективної інформаційної системи аудиту та контролю інвестиційної діяльності   на   нових  методологічних   засадах  з   використанням   положення фундаментальної вітчизняної й зарубіжної теорії, її прогресивних методів міжнародної облікової практики [7]. Враховуючи вищевикладене, можна стверджувати, що існує низка проблем, які потребують вирішення.

         Питанням організації та методики аудиту та розвитку аудиторської діяльності в Україні присвячені праці таких вітчизняних вчених, зокрема: Бутинця Ф., Голова С, Митрофанова К., Ткаченко Н., Шелемкова В. та ін. Однак майже відсутні праці щодо методики аудиту інвестиційної діяльності в Україні.

         Викладення основного матеріалу. Інвестиційна політика в кожен період розвитку суспільства визначається співвідношенням довгострокових вкладень капіталу в різні галузі економіки та у виробничу сферу в країні та за її кордоном. Розміри відволікання коштів господарюючого суб'єкта у фінансові вкладення є питанням, що має цікавити не лише його власників, але і кредиторів та інших контрагентів.

         Інвестиційна діяльність - це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави з реалізації інвестицій щодо таких основних елементів: І) інвестування, здійснюваного громадянами, недержавними підприємствами; 2) державного інвестування, здійснюваного за рахунок коштів бюджетів; 3) іноземного інвестування; 4) спільного інвестування [8].

         На сьогодні в Україні досить важливим є поглиблення методики аудиту та контролю інвестицій, спрямоване на вдосконалення взаємовідносин суб'єктів інвестиційних процесів через уточнення методів оцінювання інвестиційних ресурсів; визначення теоретичних аспектів сутності інвестицій та їх ролі в реструктуризації економіки країни.

         На даний час виокремлюється завдання аудиту інвестиційної діяльності з урахуванням сутності інвестицій і економіко-правових відносин в інвестиційній сфері та визначається місце інвестицій у системі відтворення валового внутрішнього продукту; досліджується структура інвестиційних ресурсів, узагальнюються й систематизуються джерела фінансування інвестицій і уточнюється механізм їх накопичення та обґрунтовується взаємозв'язок інвестицій і капіталу підприємства.

         Однією з проблем є те, що більшість підприємств в Україні з неконкурентоспроможним капіталом і відсутністю попиту на свою продукцію позбавлені можливості самостійно формувати свої фінансово-інвестиційні ресурси для відновлення і реконструкції виробництва, і саме тому не відображаються в бухгалтерському обліку факти по здійснених операціях з інвестиціями. Звідси і випливає неспроможність аудиту перевірки за даними операціями.

         Переважна  більшість  підприємств  не  приймають  участі  в капіталі  інших підприємств та не мають інвестицій в довгострокові фінансові інструменти.  Все це пов'язане  з відсутністю обігових коштів,  що могли б  бути «відкликані»  на тривалий час; очікувана ж норма прибутку не може бути достатньою для компенсації витрат в оперативній перспективі.

         Виникає проблема щодо забезпечення проведення аудиту інвестицій обліковою інформацією. Найбільша частка серед вихідних даних для вирішення проблем аудиту інвестицій належить саме такій інформації. Тому ефективне формування інформаційного забезпечення аудиторського контролю інвестицій безпосередньо повязане з удосконаленням організації і методики обліку інвестицій на рівні підприємства.

Ефективна організація і методика аудиту інвестицій визначається, передусім, належним інформаційним забезпеченням. Зростання обсягів інформації потребує певної її класифікації та систематизації. Це допоможе краще зорієнтуватися у великому обсязі та спектрі інформаційного забезпечення та правильному і ефективному його використанні при отриманні достовірних аудиторських доказів.

         Висновок. Інвестиції є найважливішим чинником економічного росту, а інвестиційна політика держави реальною ланкою всього комплексу заходів, проведених у фінансовій, грошово-кредитній, зовнішньоекономічній галузях, що спрямовані на забезпечення цього росту. Теперішній інвестиційний клімат в Україні вимагає гнучкого вирішення питань з удосконалення методики аудиту інвестиційних ресурсів і бізнесу загалом, відображення фактів інвестиційної діяльності у бухгалтерському обліку, забезпечення досконалої організації контролю та аудиту ефективності інвестиційних процесів.

 

1.Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів./ За ред. Проф. Ф.Ф. Бутинця - 6-те вид., доп. і перероб. — Житомир: 111 І «Рута», 2005. - 756с.

2.Голов С.Ф. Управлінський облік: Підручник-2-ге вид: Лібра-2004-704с.

3.Голов С.Ф., Костюченко В.М., Кравченко І.Ю., Ямборко ТА. Фінансовий облік: Підручник. — К.: Вид-во «Лібра», 2005. — 976 с.

4.Митрофанов К.В., Кравченко Т.О., Барабаш Н.С. Фінансовий аналіз. Навч. посібник. — К.: Над. торг. ек. ун-т,2002. — 301с.

5.Ткаченко Н.М. Бухгалтерській облік на підприємствах України з різними формами власності: Навчальний посібник. —Київ: А.С.К., 2001. — 800 с.

6.Шеломков В.А. Розрахунки із засновниками та учасниками. — Практ. посібник, X. 2000. — 18с.

7.http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/349996.html Бондар Микола Іванович. Методологія та організація обліку і контролю інвестиційної діяльності : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2008.

 8.http://www.arhibook.ru/index.php?newsid=7981 Лук’яненко Д.Г., Губський Б.В., Мозговий О.М. та ін. Міжнародна інвестиційна діяльність.