Економічні науки/3. Фінансові відносини

Голишевська Л.В., Соляр В,О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ БЮДЖЕТНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Рівень соціально-економічного розвитку країни, фінансові можливості держави, добробут громадян , безперечно, залежить від якості розробки та ефективності бюджетної політики держави. Виступаючи складовою фінансової політики держави бюджетна політика є головним стимулом соціально-економічних процесів у суспільстві й повинна реалізовуватися і формуватися на наукових засадах, відповідати національним інтересам і соціально-економічній стратегії держави.

Питанням бюджетної політики присвячені праці багатьох практиків-нау-ковців. Серед вітчизняних вчених значний доробок у цьому напрямку мають вчені : О.Василик, С.Мочерний, В.Геєць, Т.Куценко, Ю.Пасічник, В. Федосов та багато інших [1].

Як зазначено в економічному словнику бюджетна політика – цілеспрямована та планомірна діяльність держави щодо раціонального використання важелів бюджетного регулювання  темпів частки одержання національного доходу, джерел його формування та вибору оптимальної структури витрат з метою підтримання стабільного економічного зростання в країні  та досягнення стратегічних цілей суспільства [4, с. 64].

Метою бюджетної політики є забезпечення відповідного рівня соціально-економічного розвитку суспільства з урахуванням збалансованості державних фінансів, що реалізуються через інститути бюджетного регулювання, держав-ного фінансового контролю [3].

Бюджетна політика, що реалізується через систему бюджетних механізмів, повинна забезпечувати бюджетну рівновагу й ефективний вплив на соціально-економічні засади.

Бюджетна політика в Україні не відзначається стабільністю, послі-довністю та знаходиться під впливом політичних, організаційних чинників  та зазнає значних змін. Основою різноспрямованого її впливу на розвиток економічних і соціальних питань в Україні стають зміни у складі урядових команд, суттєві корективи, які вносяться у визначення цілей та пріоритетів бюджетної політики країни.

Бюджетна політика визначає відповідні фінансово-економічні відносини, котрі виникають унаслідо діяльності держави й суб’єктів ринкового механізму. Держава, спрямовуючи діяльність на вдосконалення базових інститутів економічного розвитку, тим самим створює умови для формування й реалізації ефективної бюджетної політики.

Об’єктивними особливостями проведення бюджетної політики в Україні є: незначні (за обсягами) суми бюджетних коштів та їх хронічний дефіцит; нераціональна структура витрат і неефективне використання бюджетних коштів; надмірна централізація фінансових ресурсів, що не стимулює місцеві органи влади та місцевого самоврядування до максимальної мобілізації власних ресурсів регіонів. Враховуючи це, основним напрямком підвищення ефектив-ності бюджетної політики в Україні є реструктуризація вже наявних ресурсів, з метою спрямування їх на інвестиції в матеріальну базу та людський капітал.  Однак щоб ідея спрацювала, треба підвищити самостійність місцевих органів влади, посиливши їхні стимули до переорієнтування бюджетної сфери з утримання інфраструктурина підвищення якості послуг, що надаються гро-мадянам [2].

У бюджетній політиці відображаються суспільні інтереси, й завдяки їй, із допомогою фінансово-бюджетних інструментів регулювання економічних і соціальних процесів, реалізуються фукнкції і завдання держави. Система бюджетного регулювання характеризує процеси перерозподілу валового внутрішнього продукту та є потужним інструментом розвитку суспільств. Так, бюджетна політика здатна впливати на розвиток виробництва, активізацію інвестиційної діяльності та є дієвим механізмом, із допомогою якого держава справляє відповідний вплив на економічне зростання [3].

Згідно з Бюджетною стратегією на 2010 рік стратегічною метою є: «побудова конкурентоспроможної соціально-орієнтованої ринкової економіки та інтеграція в європейське співтовариство». До стратегічних цілей бюджетної політики відносять : досягнення високої якості життя громадян та конкуренто-спроможності економіки, встановлення ефективної та справедливої влади, створення шанованої держави та інтегрованої у глобальні процеси [1].

Отже, узагальнюючи сучасні тенденції бюджетної політики України слід зосередитись на тому, що вона має орієнтуватися головним чином на роз-в’язання соціальних проблем, які б вирішувалися шляхом підвищення номінальних доходів населення.

Проведення бюджетної політики потребує переорієнтації на забезпечення підгрунття  економічного зростання, яке має стати основою істотного підви-щення рівня життя населення.

 

Література

1.                     Костишина О. Бюджетна політика України: стан та перспективи розвитку // Економічний аналіз.- 2008. - №3. – С.177-179

2.                     Кульчицький М. Вдосконалення бюджетної політики України в умовах застосування програмно-цивільного методу адміністрування державних видатків // Формування ринкової економіки. – 2009. - №19. С.352-357

3.                     Лисяк Л.В., Чугунов І.Я. Бюджена система в інстутиційному середовищі суспільства // Фінанси України. – 2009. - №11. – С.3-11

4.                     Мочерний С.В. Економічний енцеклопедичний словник . За заг. Ред. С.В. Мочерного : у 2т. Т.1. – Львів : Світ, 2005