Економічні науки/3. Фінансові відносини

Голишевська Л. В., Ліпніцька І.А.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ТА ЗАСАДИ БЮДЖЕТНОГО УСТРОЮ ТА БЮДЖЕТНОЇ СИСТЕМИ В УКРАЇНІ

 

Вирішальною і провідною ланкою фінансової системи є бюджет, за допомогою якого здійснюється перерозподіл більшої частини національного доходу. Бюджет забезпечує існування держави, розвиток її економіки і культури. Утворення централізованого державного фонду коштів є необхідним не тільки для розв’язання проблем усієї країни, але й в першу чергу — для задоволення потреб розвитку економіки в цілому.

Сучасна економіка потребує удосконалення й розвитку фінансового планування на всіх рівнях, посилення ініціативи і відповідальності усіх ланок державного фінансового апарату в складанні і виконанні фінансових планів, що суперечить висновкам окремих науковців про відмирання інституту пла-нування. Відмова від планування неможлива також в зв'язку з необхідністю приборкання інфляції. Розбудова фінансової системи з різними її ланками обумовлює існування спеціального державного апарату - фінансово-кредитних установ, котрі покликані запроваджувати в життя фінансово-кредитну політику держави. Фінансову систему необхідно відрізняти від фінансових установ, які органіновують фінансові відносини.

Під бюджетним устроєм розуміють організацію і принципи побудови бюджетної системи, її структуру, взаємозв’язок між її окремими ланками. Бюджетний устрій України визначається закріпленим Конституцією України, державним ладом України та її адміністративно-територіальним поділом.

Державний бюджет України, республіканський бюджет Автономної Рес-публіки Крим та місцеві бюджети утворюють бюджетну систему.

Сукупність усіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, складає зведений бюджет, який використовується для аналізу і визначення засад державного регулювання економічним і соціальним роз-витком України.

До місцевих бюджетів належать обласні, міські, районні в містах, сели-щні і сільські бюджети. Бюджет області об’єднує обласний бюджет та бюджети районів і міст обласного підпорядкування. До складу бюджету району входять районний бюджет та бюджети районів і міст районного підпорядкування, селищні та сільські бюджети. Селищні і сільські бюджети створюються за рішенням районних чи міських рад народних депутатів за наявності необхідної фінансової бази і визначають доходи відповідних селищних і сільських бюджетів. Бюджет міста, яке має районний поділ, об’єднує міський бюджет та бюджети районів, що входять до його складу. У випадках, коли міський чи районний у місті раді народних депутатів адміністративно підпорядковані інші міста, селища або сільські населені пункти, то бюджети цих міст, селищ, сіл об’єднуються відповідно у бюджеті міста або у бюджеті в місті.

Бюджетна система будь-якої країни організаційно залежить від форми державного устрою і, як правило, складається з державного та місцевих бюджетів. Відношення між державним і місцевими бюджетами будуються на основі єдності бюджетної системи і фінансової політики держави.

Структура бюджетної системи визначається Конституцією. В ній та в За-коні про бюджетні права закріплюються права держави та місцевих органів влади і управління на затвердження своїх бюджетів, на диференціювання доходів і видатків між різними ланками бюджетної системи, порядок їх складання, розгляду та затвердження [4].

Нові економічні відносини, які запроваджуються в Україні, потребують змін і в бюджетній системі. Щодо вирішення цієї проблеми існують різні підходи:

— зберегти бюджетну систему і бюджетний устрій до виходу з еконо-мічної кризи, щоб мобілізувати використання фінансів у державі з метою подолання кризових явищ за рахунок розвитку приоритетних напрямів виробництва, стабілізації національної валюти;

— при збереженні централізованої бюджетної системи надати право місцевим органам влади і управління розпоряджатися коштами, що надходять від комунальної власності підприємств через податки, регулюючи бюджети за рахунок загальнодержавних податків та доходів;

— надати самостійність місцевим бюджетам, консолідувавши у бюджеті України всі бюджети, що становлять бюджетну систему [3].

Бюджетний устрій грунтується на принципах єдності, повноти, достовір-ності, гласності, наочності і самостійності усіх бюджетів, що входять до бюд-жетної системи України. Принцип єдності означає існування єдиного рахунку доходів і видатків кожної ланки бюджетної системи. Єдність бюджетної системи забезпечується єдиною правовою базою, єдиною бюджетною класи-фікацією, єдністю форм бюджетної документації, погодженими принципами бюджетного процесу, єдиною грошовою системою, єдиною соціально-еконо-мічною політикою, наданням необхідної статистичної та бюджетної інформації з одного рівня бюджету іншому. Принцип повноти полягає у відображенні у бюджеті всіх доходів і видатків. Принцип достовірності вимагає формування бюджету на основі реальних показників, науково обгрунтованих нормативів та відображення у звіті про виконання бюджету тільки тих доходів і видатків, які є результатом кінцевих касових операцій банків. Принцип гласності забезпечує висвітлення в засобах масової інформації показників бюджетів і звітів про їх виконання. Принцип наочності обумовлює відображення показників бюджетів у взаємозв’язку із загальноекономічними показниками в Україні та за її межами шляхом використання засобів максимальної інформативності щодо результатів порівняльного аналізу, визнання темпів і пропорцій економічного розвитку [1].

Головним ланцюгом бюджетної системи України є Державний бюджет, з якого фінансуються заходи загальнодержавного значення в галузі госпо-дарського, культурного будівництва, оборони держави, утримання органів державної влади і управління. Через Державний бюджет провадиться пере-розподіл частини загальнодержавних доходів між Автономною Республікою Крим та областями у вигляді субвенцій, субсидій та дотацій з метою еконо-мічного вирівнювання регіонів [2].

Державний бюджет України, республіканський бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, міські, районні, районні в містах, селищні, сільські бюджети є самостійними. Самостійність бюджетів забезпечується наявністю власних доходних джерел і правом визначення напрямів їх використання відповідно до законодавства України. При цьому, складаючи і виконуючи свої бюджети, відповідні органи влади й управління враховують загальнодержавні інтереси.

Отже, на основі даної роботи можна зробити такі висновки, що бюджетна система та бюджетний устрій тісно взаємопов’язані, оскільки бюджетна система є складовою частиною бюджетного устрою. Багато вчених-економістів присвячують свої праці даній темі, проте вдосконалень не відбулося. Пропонується більше приділити уваги принципам бюджетного устрою, оскі-льки вони є основним кістяком всієї бюджетної системи України. Оскільки Україна знаходиться у процесі трансформації, пропонується використовувати досвід країн, які знаходяться на високому економічному рівні. Отже, ми вважаємо, що потенціал в Україні є, просто необхідно більше уваги приділяти внутрішнім проблемам.

Література

1. Василик О.Д., Павлюк К.В. Бюджетна система України: Підручник.-К.: Центр навчальної літератури.-2004.-544 с.

2. Кузьменко О. Теоретичні засади принципів бюджетної системи як вихідних положень бюджетного права// Підприємництво, господарство, право.-2008.-№10.- С.14-18

3. Разгулова О.В. Бюджетна система як інструмент регулювання економіч-ного розвитку//Науковий вісник.-2009.-№15.- С. 35-40

4. Салямон-Міхеєва К.Д. Особливості місцевих бюджетів в умовах децен-тралізації бюджетної системи України// Економіка та держава.-2008.-№6.- С. 24-27