Экономические науки/10.Экономика предприятия.

Магістр ІІ року навчання Добровольська І.В.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,Україна

Дослідження   стану   малого   підприємництва     

 в  2006-2008 роках.

 

Динамічний розвиток ринкової економіки, як відомо, залежить від ефективності функціонування в країні суб’єктів господарської діяльності. Найбільш важливими для економіки в плані інноваційного, науково-технічного та виробничого потенціалу є великі корпорації, хоча в той же час все більшої важливості набуває мале підприємництво, що є виявом найбільше масових, динамічних і гнучких форм ділової активності. Тому необхідно зазначити, що мале підприємництво – це не тільки сукупність малих за масштабом підприємств, а й специфічний вид економічних відносин, що мають низку позитивних та негативних сторін.

     До переваг, якими може скористатись суб’єкт малого бізнесу відносять:

-            гнучку виробничу структуру, що може швидко реагувати на зміни кон’юнктури ринку;

-           прояв ініціативності в прийнятті управлінських рішень;

-           можливість реалізації нових ідей;

-           невисокі витрати на управління діяльністю;

-           можливість підприємців заощаджувати та інвестувати;

-           високий рівень самореалізації та особистої мотивації в досягненні успіху.

     Також необхідно розкрити недоліки у функціонуванні малого підприємства:

-            незначне охоплення фінансових та трудових ресурсів;

-           складність залучення позикових коштів;

-           нижча оплата праці для забезпечення виживання та окупності;

-           обмеженість інвестиційних можливостей.

     Велике значення малого підприємництва зрозуміли в США,Західній Європі та Японії вже в 1970-х роках, коли на зміну монополістичній структурі економіки приходить оновлена структура з посиленням ролі суб’єктів малого підприємництва. В той час низка технічних і технологічних змін потребували взаємодії великих, середніх і малих фірм. Таке збільшення кількості і посилення ролі суб’єктів малого підприємництва дістало назву “підприємницький бум”.

     Як визначає американський вчений П.Друкер, причинами підприємницького буму в США стали не тільки економічні фактори, але і зміни в системі цінностей, поведінці, освіті, демографічні зміни. Отже, сприяння розвитку малого і середнього підприємництва було здійснене завдяки величезному бажанню громадян самореалізуватися, відкрити власну справу.

     Потрібно зазначити, що протягом останніх років підприємницький сектор в Україні розвивається досить активно. Кількість малих підприємств в Україні в розрахунку на 10 тисяч населення збільшилась з 44 у 2000 році до 72 у 2008 р.

     Суб’єктами малого підприємництва у 2008 році було реалізовано продукції, робіт, послуг на 492,38 млрд. грн., що становить 16,3% від загального обсягу реалізованої продукції в країні.

     Спостерігається стабільна тенденція до підвищення ролі малого підприємництва в економіці. Зокрема, при майже незмінній кількості малих підприємств за 2006-2008 рр. обсяги реалізованої ними продукції зросли на 37,82%. За цей же період зайнятість працівників зросла на 5,1 тис. осіб.

Однак розвивається малий бізнес з низькою віддачею, що свідчить про наявність у його діяльності проблем. Це пов’язано з тим, що найбільша кількість малих підприємств працює не в сфері виробництва, а в галузях, де можливий найбільш швидкий обіг капіталу (частина реалізованої продукції, робіт, послуг для торгівлі та послуг з ремонту в 2008 р. склала 62,7%). Хоча варто відзначити, що частка реалізованої продукції в сільському господарстві та промисловості зросла на 0,4 та 0,9 пп. відповідно за період з 2006-2009рр. Дані державного комітету статистики наведені в таблиці 1.

 

 

                                                                                                          Таблиця 1

                   Основні показники діяльності малих підприємств*

Показники

Одиниця виміру

Роки

2006

2007

2008

1

Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення

- частка загальної кількості суб’єктів економічної діяльності

Одиниць

 

 

%

72

 

 

92,8

76

 

 

93,2

72

 

 

92,7

2

Кількість зайнятих працівників

тис. осіб

2232,3

2231,5

2237,4

3

Обсяги реалізованої продукції (робіт, послуг)

- частка в загальному обсягу реалізації

млн. грн.

 

 %

357252,6

 

18,8

436247,8

 

18,1

492378,7

 

16,3

4

Рентабельність операційної діяльності підприємств

%

5,0

5,1

-5,1

5

Рентабельність всієї діяльності підприємств

%

1,1

0,7

-7,6

* - складено на основі [4,5]

          В цілому найголовнішим недопрацюванням після структури малих підприємств за видами економічної діяльності є їх збитковість. Збитки по всім видам економічної діяльності склали 5,1%, в тому числі потрібно виокремити діяльність готелів та ресторанів, оптову та роздрібну торгівлю та будівництво, що мали найбільшу частку збиткових підприємств. Лише малі підприємства сільського господарства, транспорту та освіти мали в цілому позитивний рівень рентабельності.

     Саме 2008 рік показав значне погіршення прибутковості малих підприємств, бо попередні роки мали рентабельність на рівні 5,0 та 5,1 в 2006, 2007 роках відповідно. Такий результат в цей період може бути пов’язаний зі зростанням складності залучення позикових коштів фінансових установ.

Отже, ми можемо виявити внутрішні недоліки малих підприємств з якими мають боротися власники. До таких недоліків відносяться збитковість або низька рентабельність, незадовільна структура балансу, дефіцит обігових коштів, з чого випливають взаємні неплатежі. Якщо власник не буде аналізувати кожен такий сигнал та не вживатиме потрібних дій, він втратить значну частину доходу, або і весь бізнес.

Тому всі зусилля власників малих підприємств треба спрямувати на власне виявлення ознак фінансових негараздів. На жаль специфічні особливості підприємницьких структур, пов’язані з характером їх виробничої та фінансової діяльності не дозволяють розробити єдині методичні рекомендації щодо оцінки фінансового стану підприємств. Загальною вимогою при розробці програми аналізу є те, що система показників має будуватись за принципом комплектності, бути простою в розрахунку та забезпеченою інформацією, адже мале підприємство рідко має великі кадрові можливості для проведення аналізу та контролю.

Таким  чином можна  зробити  висновок, що,  якщо  у економічно розвинутих країнах світу законодавці через податкові пільги і фінансове  стимулювання  забезпечують  сприятливе  середовище  для розвитку малих підприємств, які в свою чергу створюють додаткові робочі місця та вносять вагомий вклад у виробництво національного продукту ,то  в Україні необґрунтовані  і  не виважені дії влади приводять до  скорочення  частки малого бізнесу у  обсязі реалізованої  продукції  та  зменшення кількості найманих працівників, які працюють на них.

 

 

 

 

 

Список використаних джерел:

1.     Закон України “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання підприємницької діяльності ” №523-VI

  від 18.09.2008р.

2.     Закон України "Про державну підтримку малого підприємництва" №2063-III від 19 жовтня 2000 р.

3.     Закон України “ Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні ” № 2157-III від 21 грудня 2000 р.

4.     Статистичний збірник “Діяльність підприємств − суб'єктів підприємницької діяльності ”, 2008 (http://ukrstat.gov.ua)                     

5.     Статистичний збірник “ Діяльність малих підприємств ”, 2008 (http://ukrstat.gov.ua) 

6.     Гура Н.О. Облік на підприємствах малого бізнесу: навчальний посібник / Н. О. Гура, Т. Г. Мельник, Т. М. Моторина. - К. : Знання, 2007. - 310 с.