Економічні науки/6Менеджмент та маркетинг

 

К.е.н. Доц. Лозовський О.М. , Жмуд Н.А.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Значення менеджменту при здійснення зовнішньоекономічних операцій

Економічний стан держави визначається внутрішніми ресурсами країни, ступенем її інтеграції у світогосподарську систему. Відповідно одним із найважливіших факторів входження України до світового господарства є створення сталого механізму розвитку зовнішньоторговельних операцій, що у сучасних умовах залежить не лише від можливостей вітчизняних підприємств виробляти та реалізувати товари, які відповідають вимогам міжнародного ринку, але й зовнішнього середовища, що сприяє або протидіє можливостям українських підприємств при виході на зовнішній ринок.

На сучасному етапі економічні трансформації в Україні спрямовані на забезпечення умов, які найповніше сприяють формуванню, розвитку і запровадженню відносин ринкового типу. Активізація підприємницької діяльності є одним з основних моментів, оскільки ступінь її ефективності значною мірою визначає рівень розвитку національної економіки. Важливою складовою частиною стабілізації господарської діяльності підприємств, фірм,  усіх учасників ринкових відносин є зовнішньоекономічна діяльність — одна  з сфер господарської діяльності, пов'язана  з міжнародною кооперацією, експортом та імпортом товарів, послуг, виходом підприємств на зовнішній ринок. Розвиток зовнішньоекономічної діяльності — це суттєвий фактор підвищення ефективності господарської діяльності як на рівні окремих підприємницьких структур, так і в масштабах усієї країни.

Значення зовнішньоекономічної діяльності в розвитку всіх країн, у тому числі й України, постійно зростає. Історичний досвід підтверджує вигідність розширення участі країн у міжнародному поділі праці і різноманітних формах міжнародного бізнесу. І навпаки, згортання зовнішньоекономічної діяльності неминуче призводить до уповільнення соціально-економічного розвитку країни, виникнення складних проблем, які неможливо вирішити не лише в економіці, але і в інших сферах суспільного життя. Тому процес глобалізації та інтернаціоналізації господарського життя можна вважати закономірним з огляду на посилення взаємозалежності між країнами і зростаючу схожість їх економік.

У сучасному світі чіткіше простежується тенденція до інтеграції в міжнародному економічному просторі. Доказом цього є тісна взаємозалежність виробництва і міжнародної торгівлі. Сьогодні більшість товарів надходить на ринок через зовнішню торгівлю або виготовляється з використанням складників, що завозяться з-за кордону. 

Процес входження України в систему світогосподарських зв'язків багато в чому залежить від якості прийняття управлінських рішень у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Міжнародні  операції, як і внутрішні, є результатом визначених управлінських дій: прогнозування і планування, організації, мотивації, керівництва, контролю і т.д.

Звичайно, всі зазначені функції менеджменту в зовнішньоекономічній діяльності мають істотні особливості. Так у процесі планування варто враховувати міждержавні відносини, що впливають на вибір партнерів. Маркетинг зовнішньоекономічної діяльності базується на вивченні міжнародних ринків, особливостей запитів іноземних клієнтів, просування товарів і послуг на закордонні ринки здійснюється з урахуванням місцевих традицій і численних обмежень і т.д.

Аналіз наукової літератури з питань менеджменту зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні експортно — імпортних операцій показав, що велика кількість наукових праць таких вчених як А.Сміт, Д.Рікардо, Р.Торренс, Джон Стюарт Мілль , П. Самуельсон і В. Столпер, Дж. М. Кейнс присвячені сутності, оцінці та організації менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.

Метою статті є теоретичне обгрунтування значення менеджменту зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні зовнішньоекономічних операцій.

Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) пов'язаний із застосуванням загальних ідей і концепцій менеджменту у всіх формах зовнішньоекономічної діяльності (експорті й імпорті товарів і послуг, лізингових операціях, прямому інвестуванні і т.д.). Сутність менеджменту зовнішньоекономічної діяльності полягає в комплексному дослідженні та моделюванні міжнародного середовища у поєднанні з налагодженою взаємодією всіх підрозділів і посадових осіб організації,установи в інтересах продуктивного досягнення визначених зовнішньоекономічних стратегій.

Для досягнення високої ефективності ЗЕД необхідно враховувати два об'єктивно існуючі підходи в управлінні міжнародним бізнесом. Вони дають відповіді на ключові запитання: що? і як? Перше запитання розкриває суть міжнародних операцій. Це сфера міжнародного маркетингу, із якої керівники організацій добувають інформацію і приймають рішення про зовнішньоекономічні операції. Такими операціями є експорт або імпорт конкретних товарів (послуг, робіт), лізинг обладнання, спільне виробництво продукції та ін. При імпорті маються, на увазі, наприклад, пошук постачальника, укладення з ним контракту на постачання товару, перевезення товару до кордону, перетинання кордону і виконання митних процедур - і так до остаточного продажу товару внутрішньому споживачеві, проведення розрахунків із продавцем. Все це складає предметний аспект менеджменту, що цілком визначається ідеєю і технологією (послідовністю операцій) зовнішньоекономічних операцій.

Проте наскільки б вдалою не була ідея конкретної зовнішньоекономічної операції, які б високі прибутки вона не обіцяла в перспективі, який би      бізнес-план не гарантував її здійсненність і ефективність, саму по собі її не можна реалізувати без іншого аспекту зовнішньоекономічного менеджменту. А от вже для реалізації ідеї, яку включено в число цілей зовнішньоекономічної діяльності, не обійтися без регулярного (функціонального) менеджменту. Мається на увазі, насамперед, планування реалізації ідеї, для чого необхідно завчасно виділяти необхідні ресурси, встановлювати терміни виконання завдань, що випливають з ідеї, підбирати виконавців, визначати методи виконання робіт та ін. До того ж у планах робіт необхідно враховувати зміни навколишнього середовища фірми: законодавство, ціни на зовнішніх ринках, валютні курси, стан справ у партнерів і т.д. І якщо план буде неточним (тобто неякісним), тоді реалізація ідеї може бути під загрозою: скажімо, нестача валютних коштів саме в той момент, коли потрібно провести оплату послуг і т.д. Менеджмент передбачає не тільки функцію планування, але й організацію (що включає координацію), комплектування штатів, керівництво, мотивацію, контроль. Тому ідея тієї або іншої зовнішньоекономічної операції може бути реалізована тільки в тому випадку, коли предметний аспект повною мірою відповідатиме функціональному підходу.

Для того щоб вірно обрати шлях здійснення зовнішньоекономічних операцій, слід визначити найбільш важливі фактори, що позитивно чи негативно впливають на нього. Це дозволить вчасно передбачити та уникнути небажаних наслідків впливу середовища на ефективну діяльність підприємства в цілому. Дуже важливу увагу слід приділяти розробці та вибору стратегії удосконалення і подальшого розвитку діяльності, прийняттю вірних і обгрунтованих рішень щодо впровадження обраної стратегії.

 

Література

1. Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" // Відомості Верховної Ради Української РСР. - 1991. - № 29.

2. Лук'яненко Д.Г. Міжнародна економіка. - К., 1996.

3.. Панченко Є.М. Міжнародний менеджмент: Навч. посіб. - К., 1996.

4. Філіпенко А.С., Бураковський І.В., Будкін B.C. Міжнародні економічні відносини: Сучасні міжнародні економічні відносини. - К., 1992.

5. http://unian.net/.