Євсєєва К.О.

Національний технічній університет України «Київський політехнічний інститут»

Актуальні проблеми митно-транспортних систем України

Тенденції світового розвитку в умовах нестабільного середовища встановлюють нові завдання із спрощення митних процедур та процедур логістики під час здійснення експортно-імпортних операцій,  що вимагає створення електронних інформаційних систем, які будуть функціонально сумісні з аналогічними системами різних країн, доступні, безпечні та контрольовані.

Світовий досвід із спрощення митних процедур та процедур логістики доводить нагальну необхідність створення електронних інформаційних систем. Вони повинні розроблятися як функціонально сумісні між аналогічними системами різних країн, бути доступними, безпечними, об’єднаними та контрольованими. Європейська спільнота визначає, що шлях до цього - зменшення різниці між митними процедурами країн світу та називає механізм її реалізації  «Електронною митницею», яка покликана впорядкувати потік інформації під інформаційно-комунікативні технології системи митних органів.

  Державна митна служба України знаходиться на шляху модернізації та прискорення інтеграції до Всесвітньої торговельної організації й ЄС.
5 жовтня 2006 Україна приєдналась до Міжнародної Конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур
[1].

Але на шляху становлення вітчизняної митниці на європейський рівень, необхідно подолати чимало перешкод, вирішити багато проблем. При цьому слід використовувати найкращий досвід передових країн світу. Далі будуть описані декілька ситуацій, які заслуговують на увагу і потребують аналізу. А за умови економічної ефективності запропонованих змін – вдосконалення та впровадження у життя.

Першою проблемою є необхідність впровадити електронне декларування через мережу Internet для митних органів та організацій які займаються митним оформленням вантажів. Це необхідно для того, щоб підприємство відправляло декларацію та документи які необхідні для митного оформлення на митницю електронною поштою. Замість того щоб роздруковувати документи, і власноруч відвозити документи на митницю. Це забирає багато часу, та засобів. Наприклад: бланки документів, канцелярія, амортизація авто, бензин. Тобто впровадити систему «Електронна Митниця». Комплексна система «Електронна митниця» є поєднанням інформаційно-телекомунікаційних технологій. Створення системи й запровадження в Україні електронного декларування товарів дозволить підвищити якість митного регулювання й удосконалити митне адміністрування [2]. Для впровадження «Електронної митниці», службі необхідно удосконалити механізм електронного декларування, забезпечити взаємодію її телекомунікаційної системи з іншими системами українських органів влади, завершити створення системи аналізу ризиків і впровадити електронний документообіг з усіма митними органами країни [3].

Наступною серйозною проблемою є простій транспорту. Замість того щоб водій з вантажем стояв у митній зоні, чекав поки оформляться всі документи для розмитнення  вантажу, а потім вже відвантажував товари на митницю, потрібно створити митні термінали за містом. Термінальні підприємства є самостійними господарчими суб’єктами, створеними для надання складських і транспортно-експедиційних послуг з метою задоволення громадських потреб у них. Термінали можна створювати на державній муніципальній і змішаній формах власності. Спільні термінали утворюють за участі іноземних юридичних осіб. В розвитку термінального господарства зацікавлені закордонні фірми, зокрема, при виконанні транзитних перевезень через територію України і забезпеченні необхідним транспортно-складським устаткуванням [4]. Таке нововведення та широке розповсюдження необхідне для того, щоб вантажний транспорт не заходив до Києва (що економить час водіїв, безглузде займання машин, які б могли їхати вже за іншим вантажем, затори при  в’їзді в Київ так як вантажний транспорт може їздити по Києву з 20:00 до 8-ї ранку), а також водій міг розважити товари на такий склад, без його розмитнення. В даний момент існують митні ліцензійні склади, але для вивантаження потрібно оформляти митну декларацію, що також займає час.

Ще однією проблемою для машин які їдуть неопломбовані є етап оформлення на митниці – «заїзд на термінал». Цей етап потрібно вилучити, так як машина неопломбована і немає необхідності перевіряти чи не порушено митне забезпечення, та відповідність товару в машині – і товару зазначеного в документах. Адже по дорозі на митницю водій може як довантажити так і відвантажити необхідні товари. Також цей крок буде сприяти зниженню проблеми простою транспорту, а митниця уникне безглуздих додаткових витрат на повторну перевірку вантажу. Це допоможе уникнути численних черг на регіональних митницях, затримку вантажу та хабарництва. Це питання є більш юридично – складним, та потребує докорінних змін у системі діяльності митниці, тому доцільність такого впровадження повинно розглядатись на державному рівні.

Література

1. Смирнов І.Г., Литвенко Л.М., Шум І.В. Митно-логістичні послуги в Україні та проблеми національної економічної безпеки // Актуальні проблеми безпеки України в умовах її інтеграції до світового співтовариства: Матер. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 2005. – С.28-30.

2. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2008 р. N 1236-р  «Про схвалення Концепції створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця"»

3. Газета :«Українська Правда»-  [Елекронний ресурс]

 http://www.epravda.com.ua/news/4ae70897739e0/.

4. Кальченко А. Г. Логістика: Підручник. — К.: КНЕУ, 2003. — 284 с.  ISBN 966–000–000–0.