Экономические науки/ 5. Управление трудовыми ресурсами

Руденко І.В., Дрига М.О.

Харківський державний університет харчування і торгівлі, Україна

АНАЛІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТНІ В УКРАЇНІ

 

В сучасних умовах становлення ринку в Україні заробітна плата не може виконувати своїх головних функцій. Її рівень забезпечує не більш як 20% відтворення робочої сили, який не відшкодовує навіть прямих затрат праці і не викликає зацікавленості в переорієнтації робочої сили на пріоритетні сфери діяльності.

Низький рівень мотивації праці, матеріального та морального стимулювання створив у країні таку ситуацію, коли працівники не зацікавлені в результатах роботи підприємства і, відповідно, у високих результатах індивідуальної продуктивності праці. Низький рівень заробітної платні та зростання її заборгованості призвели до того, що інтереси робітників стали все більше відмежовуватися від інтересів суспільного виробництва.

Слід відмітити, що 2010 рік характеризується зростанням боргів по виплаті заробітної плати. Станом на лютий українцям не виплатили майже 1 мільярд 692 мільйони гривень, що на 14,8% більше ніж у січні цього ж року та на 52,2% більше ніж у 2005 році. Середня зарплата в січні 2010 року склала 1916 грн., що на 14,1% менше у порівнянні з груднем 2009 року (2233 грн.).

Проте, слід зазначити, що на початку цього року Державний комітет статистики України почав використовувати комбінований підхід до збору інформації щодо ринку праці, відповідно до якого підприємства з чисельністю працівників 50 і вище досліджуються в повному обсязі, з чисельністю працівників від 10 до 49 - вибірково. У той же час підприємства з чисельністю працівників 10 і менше - щомісяця не досліджуються. Тому, на наш погляд, порівняння середньої заробітної плати за січень 2010 року з аналогічним показником за грудень 2009 року є некоректним.

Статистичний аналіз показав, що найвищий рівень заробітної плати зафіксований у Києві (2969 грн.), Донецькій (2183 грн.), Дніпропетровській (2023 грн.), Луганській (1963 грн.) областях та Севастополі (1939 грн.). Найнижчий рівень середньої заробітної плати спостерігається у Тернопільській (1386 грн.) та Волинській (1419 грн.) областях.

Нами  був проведений аналіз даних Державного комітету статистики України за останні 5 років, який показав, що середні темпи зростання індексу споживчих цін наближаються до середніх темпів зростання доходів населення та дорівнюють приблизно 14,5%. Питання полягає в тому, що спостерігається тенденція до збільшення темпів зростання індексу споживчих цін та зменшення темпів зростання доходів населення. З 1 січня 2010 року мінімальна заробітна плата вперше перевищує прожитковий мінімум, порівняно з 2005 року вона зросла з 262 до 869 гривень. Середньомісячна заробітна плата за січень в цілому по регіонах зросла з 806 до 1916 гривень, але темпи її зростання значно вищі ніж реальної. Як наслідок, значне зменшення купівельної спроможності номінальної заробітної плати.

Фінансова криза 2008 року змусила майже всі підприємства докласти максимум зусиль для зниження витрат. У таких умовах гравці, як правило, частково залучають лише професіоналів.

Фахівці вважають, що в цілому ринок праці буде зростати поступово, так само як і оклади. У наступному році лише деякі фахівці зможуть розраховувати на заробітні плати рівня 2008 року. Фінансові пропозиції будуть залежати від стану конкретної галузі та безпосередньо підприємства. На думку аналітиків Світового банку та МВФ, після падіння ВВП України на 14-15% в 2009 року ситуація в економіці стабілізується, а в 2010 році ВВП зросте на 1%.

Як показав аналіз десяти найбільших українських сайтів, присвячених пошуку роботи, найвищі оклади пропонують іноземні компанії, які відкрили представництва в Україні. Закордонні фірми готові віддати солідні суми за хороших спеціалістів, однак вимоги виставляють ще вищі, ніж місцеві  роботодавці. Крім іншого, обов’язковою умовою прийому на роботу є вільне володіння українською, російською, англійською, та мовою країни -роботодавця.

Найвищі середні заробітні плати вакансій за даними сайту «WORK.ua» у сферах: топ-менеджмент (11131 грн.), сільське господарство та агробізнес (9411 грн.); IT, комп’ютери та Internet (6903 грн.). Але без досвіду роботи та диплому престижного університету доведеться погоджуватись на посаду безкоштовного стажера або отримувати оклад у розмірі 1000-1500 гривень. Виключення складають сфери діяльності, в яких заробітна плата залежить від виконаного об’єму робіт, наприклад, торгівля.

Як на заробітну плату, так і на рівень життя громадян в цілому впливає економічна ситуація в країні. На думку експертів, Україна катастрофічно втрачає довіру інвесторів. Країна вийшла в світові лідери з падіння промислового виробництва, за зростанням інфляції, знеціненням національної валюти і падінням фондового індексу. Про падіння довіри інвесторів свідчить й різке зростання прибутковості українських держоблігацій.

Вважаємо, що підвищення матеріальної зацікавленості працівників в ефективній роботі має ґрунтуватися на таких умовах оплати праці, які б максимально стимулювали збільшення обсягу продаж, товарів та послуг, підвищення рівня техніки, освіти й професійної підготовки, удосконалення організації виробництва та праці. Для прискорення темпів економічного розвитку, українській владі необхідно шукати нові шляхи зростання прямих внутрішніх та іноземних інвестицій, які б сприяли зростанню виробництва, продуктивності та створенню нових робочих місць.

ЛІТЕРАТУРА:

1.      Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Електрон. текстові дані – Режим доступу:< http://www.ukrstat.gov.ua>.

2.      Найбільший сайт України з пошуку праці [Електронний ресурс]. – Електрон. текстові дані – Режим доступу:< http://www.work.ua>.

3.      Прогнози щодо заробітної плати на 2010 рік [Електронний ресурс]. – Електрон. текстові дані – Режим доступу:< http://mojazarplata.com.ua>.