Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

К.е.н. Волошанюк Н.В., Соловйова І.С.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Проблеми та перспективи участі українських підприємств у міжнародних тендерах

 

В умовах зростання числа учасників зовнішньоекономічних зв'язків, велику актуальність набуло застосування оптимальних методів формування контрактних зобов'язань у даній сфері. Одним з таких методів, що одержав широкого поширення є проведення міжнародних торгів або тендерів. Тендери на сьогодні дуже поширені на ринках машинно-технічної продукції, енергетичного обладнання, будівництва комплексних об'єктів, інженерно-консультаційних послуг, проте дотепер вони не зайняли належного місця в операціях українських організацій, що і обумовило сучасність обраного дослідження.

В такий ситуації вкрай важливим є визначення коло проблем, які не забезпечують активізацію процесу участі підприємств у міжнародних тендерах. До їх складу можна віднести: неприйняття міжнародних торгових звичаїв та правил, які вже давно схвалені на законодавчому рівні переважною більшістю країн світу; неналежний рівень оперативності реагування українських компаній на оголошені тендери та виконання необхідних умов щодо участі у них;  загальна пасивність українських підприємств та компаній щодо пошуку партнерів; нехтування нашою державою економічними законами та світовою практикою, тому українські підприємства фактично залишені наодинці з високоорганізованим зовнішнім світом без належної державної ініціативи та регулювання та не забезпечується державна підтримка вітчизняних підприємств, які беруть участь у міжнародних ярмарках та виставках, що надало б можливість більш оперативно ознайомлювати іноземних споживачів з українськими товарами.

Крім того, в Україні донині немає комплексної системи державних та недержавних структур з координування виходу на зовнішній ринок вітчизняних учасників, а також немає інфраструктури, яка могла б ефективно узагальнювати та використовувати численні матеріали та пропозиції наших торгово-економічних підприємств. Разом з тим, не налагоджена система створення представництв українських підприємств у зарубіжних країнах, які б дали їм можливість швидко отримувати необхідну комерційну інформацію, реагувати не запити місцевого ринку.

Варто зауважити, в Україні відсутня єдина державна автоматизована система інформаційного забезпечення зовнішньоекономічної діяльності. Дублювання інформації іноземними мовами надало б можливість іноземним партнерам швидко здійснювати пошук необхідної інформації про українських представників.

Дослідження показують, в Україні не налагоджена організація проведення тендерів на отримання місцевих державних замовлень приватними українськими або іноземними виконавцями. У відповідності з нашим законодавством вони проводяться лише в разі закупок товарів або послуг за державні кошти. В той же час у світі проведення тендерів обов'язкове і для приватних структур, оскільки держава зацікавлена, щоб у результаті проведення торгів приватними компаніями були вибрані найкращі та найдешевші зразки, що у перспективі вплине  на дохідність не тільки підприємства, але й самої держави.

На жаль, в Україні низьким залишається рівень підготовки двосторонніх міждержавних угод, у яких не завжди обумовлюються вимоги щодо збалансування торгівлі, а також жорсткого захисту українських підприємств, а також постійно відбуваються зміни у законодавстві щодо державних закупівель. Дуже часто про ці зміни замовники дізнаються у разі оскарження процедури торгів або при проведенні перевірки органами державної  контрольно-ревізійної служби.

Безумовно, перелік причин, які стримують вихід українських підприємств на міжнародні тендери, можна було б продовжувати і надалі, але сьогодні найважливішим вважаємо проаналізувати перспективи, які очікують як підприємства, так і державу в цілому. Це: інтеграція України у світову систему кредитно-інформаційного обміну та світовий розподіл праці й ринків продукції з високою доданою вартістю; підвищення конкурентоспроможності українських товарів на світових ринках; стимулювання виробництва та освоєння нових ринків збуту; забезпечення стабільності експорту високотехнологічних товарів українських виробників; збільшення доходів вітчизняних виробників та забезпечення створення нових робочих місць та залучення додаткових інвестицій у підприємства галузі.

Дані перспективи можуть бути реалізовані у разі покращення стану як самих підприємств, так і з боку держави, яка має передбачити заходи, що будуть спрямовані на реалізацію державної політики в сфері страхування та кредитування комерційними банками виробників, резервувати кошти у Державному бюджеті з метою надання гарантій незмінності тендерної пропозиції українських експортерів при участі у тендерах за кордоном.

Вочевидь, на рівні підприємств необхідні деякі зміни: маркетингова позиція, яка включала би в себе вивчення можливостей зростання частки українських компаній на зарубіжному ринку, обсягів продаж на ньому, темпів росту і приросту цих показників; використання вдало розробленого бренда; прозорість звітів про фінансовий стан; подальше зниження витрат виробництва при збереженні відповідної якості за рахунок стимулювання інвестиційних процесів; диверсифікації постачальників сировини; освоєння та експлуатація вітчизняних родовищ сировини для виробництва; приєднання українських фірм до світової електронної торгівлі та розвиток співробітництва через активізацію діяльності галузевої підприємницької асоціації.

Наприкінці зауважимо, що участь українських підприємств у міжнародних спеціалізованих тендерах з презентацією можливостей національних виробників та експортного потенціалу нашої країни, відновлення втрачених прямих зв’язків у сферах, де українські підприємства за часів посідали провідні позиції, сприяли б значному покращенню структури українського експорту.