Поліщук О. Ю. Кравчук В. П.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

СУЧАСНИЙ ФРАНЧАЙЗИНГ В УКРАЇНІ

Сьогодні Україна представлена досить динамічним ринком, де фрайчайзинг стає дедалі популярнішим. Для компаній франчайзинг — спосіб поширення бізнесу, а для підприємців — один зі способів стати власником цього бізнесу. На ринках, що зростають, таких як Україна, франчайзинг є швидким способом навчання підприємців практичних стандартів, потрібних для провадження прибуткового бізнесу.

Фрайчайзинг — це така організація бізнесу, за якою компанія (франчайзер) передає певній людині чи компанії (фрайчайзі) право на продаж продукту чи послуг цієї компанії. Фрайчайзі зобовязуєтся продавати цей продукт або послуги за зазделегідь визначими стандартами та правилами ведення бізнесу, що їх установлює франчайзер. В обмін на здійснення цих правил франчайзі отримує дозвіл використовувати імя компанії, її репутацію (гудвіл), продукт і послуги, маркетингові технології, експертизу й механізми підтримки. Таким чином, виконання вимог франчайзера не є вадою — навпаки, дотримання правил означає, що франчайзі має чудову можливість отримати прибуток. Щоб одержати такі права, франчайзі робить первинний внесок франчайзеру, а потім виплачує щомісячні внески. Це свого роду оренда, тому що франчайзі ніколи не стає повним власником товарного знаку, а лише має право використовувати товарний знак на період виплати щомісячних внесків. Суми цих внесків обумовлюються у франчайзинговому договорі та є предметом перемовин.

За різними оцінками на сьогодні в Україні підписано понад вісімдесят франчайзингових контрактів, третина яких стосується ринку нафтопродуктів, ще чверть — системи fast food. Найбільші франчайзери - “Мак Дональдс”, “Кодак”, “Фуджі”, “Білла”, “Швидко”, “Uno momento” та низка інших.

Франчайзинг дедалі ширше використовується для створення технічних станцій обслуговування автомобілів (наприклад, ЗАЗ — Деу), автозаправних станцій (наприклад, “ТНК — Україна”, “Лукойл — Україна”), магазинів автомобільних товарів та аксесуарів (наприклад, мережа магазинів “АТЛ”).

Концепція даної компанії заключається в наданні повного аспекту автомобільного сервісу: від продажу самої маленької лампочки до складного ремонту автомобіля. АТЛ пропонує широкий вибір автомобільних аксесуарів, шин і дисків, акумуляторів, запасних частин, автокосметики та автохімії практично для всіх марок автомобілів. Якісне і швидке обслуговування, консультація спеціалістів, швидка доставка — характерні особливості компанії. Ставши партнером АТЛ, отримаєте бізнес, якому притаманні наступні характеристики: період окупності — 0,8 року, точка беззбитковості — 5-й місяць, щомісячний прибуток  від 30 тисяч доларів.

Успішно розвивають франчайзингову мережу в Україні також фірми SPAR, російська фірма 1С та українські підприємства ТОВ “Торгова марка Піцца Челентано”, мережа ресторанів швидкого харчування “Єврохата” та Асоціація “МакСмак” (до речі, перші в Україні франчайзингові фаст — фуди).

В кризовий період об'єм продажів в Україні скоротився на 20,6% - до 229,9 млрд. грн., що відповідає даним 2007року. Але незалежно від стрімкого падіння,  компанії відкривали нові магазини, при цьому закривавши збиткові. Ставити рекорди в цій сфері вдалось невеликим регіональним мережам, які за 2009 рік наздогнали і навіть перегнали по кількості магазинів деяких національних операторів (тобто таких, які охоплюють всі регіони України).

Безумовним лідером по кількості наявних магазинів серед торгових мереж України є мережа дискаунтерів “АТБ — маркет”, яка на кінець 2009 року нараховувала 372 магазина і охоплювала 14 регіонів. Лише в грудні компанія досягла нового рекорду по відкриттю нових торгових точок — 19 магазинів за місяць. В цілому за рік “АТБ — маркет”відкрив 83 магазина. Товарооборот за 2009 рік склав біля 8,9 млрд. грн.

Другу позицію рейтинга також досить впевнено зберігає Fozzy Group (TM Fozzy C&C, “Сільпо”, “Фора”), яка впродовж 2009 року збільшилась на 16 магазинів (до 298) і розповсюджена у всіх регіонах України.

Закриття торгових точок не пошкодило “Фуршету” заняти третю позицію рейтингу. При загальному зменшенні кількості площі (99 магазинів в 2009 році  проти 102 в 2008 році).

В лідерах по кількості відкритих в 2009 році магазинів є і новачки ринку: Rainford 29 нових магазинів і “Торговая сеть №1” («Добрий купец») - 28 точок. При цьому мережа «Добрий купец» почала працювати тільки в 2009 році.  

Експерти та представники торгових мереж сходяться на думці, що в 2010 році відбудеться стрімкий розвиток ринку. Зокрема, “Велика кишеня” планує  збільшити обсяг продажів на 20 — 25% за умови, що споживання в країні залишиться на сьогоднішному рівні. “Український Рітейл” також продовжить стратегію відкриття нових магазинів. В планах компанії  в першому кварталі 2010 року відкрити біля 25 магазинів під брендом “Брусниця”. Щодо лідера - “АТБ — маркет” - в 2010 році компанія не зупиниться. В планах компанії відкриття понад 80 дискаунтерів, при цьому найбільш приорітетними залишаються Донецька, Луганська та Харківська області.

Тож розвиток франчайзингу в Україні набирає все більше обертів, але для правильної його організації розвитку необхідно прийняти відповідний закон,  створити законодавчу базу. Адже по системі франчайзингу вже працюють біля ста торгових марок і не лише закордонних, а й українських. До того ж це є високодохідним і рентабельним бізнесом з однієї сторони і економічно вигідним для держави з іншої. Адже це додаткові робочі місця, зменшення безробіття і відповідно збільшення зайнятості, що сприяє загальному піднесенню національної економіки.

Література

1. Данніков О. Проблеми побудови та функціонування франчайзингових систем в Україні // Маркетинг в Україні. - 2008. - №5. - с. 62 — 68;

2. Ногаєвський М. Франчайзинг і законодавство в Україні //Податкове планування. - 2008. - № 12. - с. 41 — 44;

3. Грушенко К. Занимательный рейтинг торгових сетей Украины. http://  Franchising.ua.