Економічні науки / 7. Облік та аудит

Волкова І.В., к.е.н., доцент Король Г.О.

Національна металургійна академія України

Удосконалення аудиту готової продукції та її реалізації як бізнес-процесу

Актуальність теми полягає в тому, що діяльність кожної організації - це виконання процесів. Тому для якісного проведення аудиту готової продукції та її реалізації аудиторам необхідно використовувати сучасні комп’ютерні програми для опису своїх бізнес-процесів.

Роль комп’ютерної техніки в сучасних умовах може однаково виявляться на різних стадіях аудиторського процесу. На початковій стадії, під час ознайомлення з бізнесом клієнта і планування роботи, аудитори можуть використовувати комп’ютер не лише для друкування листів і організаційних документів, а й для виконання розрахунків, оцінки ефективності внутрішнього контролю і здійснення аналітичних процедур.

Використання сучасних інформаційних технологій може істотно підвищити ефективність бізнес-процесів аудиторських фірм. Однією з найважливіших можливостей вдосконалення процесів є виявлення і усунення вузьких місць. Під вузькими місцем у ланцюжку процесів розуміється процес, здібності якого створювати продукт (послугу) не відповідає за часом виконання, витрат, кількості дефектів, вимоги ланцюжка процесів в цілому.

Систему процесів підприємства можна визначити як її діяльність, що розглядається у вигляді сукупності організаційних і взаємозалежних процесів. Такий погляд на організацію означає структурування роботи, яка в ній виконується, у вигляді процесів та їх ув'язку між собою в чітко організовану і ефектно взаємодіючу систему.

Коректно побудована система дозволяє аудиторській фірмі:

а) оптимізувати бізнес-модель;

б) забезпечити ефективну міжфункціональну взаємодію аудиторів;

в) регламентувати і стандартизувати діяльність у вигляді бізнес-процесів;

г) створити базу знань про перевірку готової продукції та її реалізації.

Погляд на проведення аудиту готової продукції як на бізнес-процес дозволяє структурувати накопичувати знання, що дуже важливо для забезпечення можливості тиражування цих знань. Це має особливе значення при розвитку організації, зокрема, коли власники аудиторських фірм передбачають розширити бізнес і створити нові філії або дочірні структури в інших містах.

Бізнес-процес проведення аудиту готової продукції та її реалізації включає в себе: діяльність з управління процесом; діяльність при перетворенні входів і виходів; ресурси процесу, в тому числі формалізовану технологію його виконання.

Існуюча система управління процесом, що, як мінімум, повинна включати керівника (власника процесу), діючого за встановленими правилами розглядається як бізнес-процес. Управлінська інформація надходить на вході процесу, а в ході діяльності й після закінчення звітних періодів вищому керівництву надходить звітна інформація. Для виконання процесу потрібні ресурси: персонал, комп’ютерні програми, інфраструктура та інше.

При розробці технології формального опису і автоматизації бізнес-процесу «Проведення аудиту готової продукції та її реалізації» пропонуємо використовувати стандарти IDEF, які дозволяють уніфікувати графічну форму опису бізнес-процесів і представити їх взаємодію в динаміці, що забезпечує зменшення дублювання функцій, створення якісної програми аудиту готової продукції, систему етапів при проведенні аудиту готової продукції.

У ході дослідження з використанням стандарту IDEF0, який забезпечує виконання процесів у форматі as is («як є»), розроблено бізнес-процес «Проведення аудиту готової продукції та її реалізації». Нижче на рисунку 1 наведено дерево вузлів процесів, які використовуються при аудиті.



Таким чином, вдосконалення аудиту готової продукції та її реалізації як бізнес-процесу дасть змогу мати такі переваги як:

а) скорочення витрат робочого часу та кількості помилок у кожному з процесів, які аналізуються;

б) формування у працівників компанії та керівників чіткого розуміння того, як, коли, хто та що повинен робити для досягнення поставлених цілей;

в) можливість підготовки до успішного, продуманого та ефективного впровадження інформаційних технологій;

г) зростання рівня керованості аудиторської фірми;

д) покращання взаємодії між аудиторами;

ж) підвищення якості. При описі бізнес-процесів формулюються і реалізуються правила виконання окремих операцій та їх взаємозв’язок. Це дозволяє значно скоротити і навіть цілком виключити «людські» помилки. Простий список завдань дозволяє працівникові сконцентруватися на своїх безпосередніх обов’язках;

з) дані про виконання задач і про хід бізнес-процесів можуть бути основою для виявлення «вузьких» місць і прихованих ресурсів.

 

Література

1. Рєпін В.В Бізнес-процеси компанії: побудова, аналіз, регламентація - М.: РІА "Стандарти та якість", 2007. - 240с.