Економіка

10. Економіка  підприємства

 

Бондаренко Н.А.

молодший науковий співробітник

НДЦ «Кіровоградагропромпродуктивність»

 

ЗАЛЕЖНІСТЬ СОБІВАРТОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ ВІД ВПЛИВУ ОСНОВНИХ ФАКТОРІВ

 

За час реформування агропромислового сектора економіки не відбулось істотного поліпшення економічно-фінансового стану сільськогосподарських підприємств. У цих умовах зернові культури залишаються одним із небагатьох видів сільськогосподарської продукції, які забезпечують стабільні доходи та високу економічну ефективність виробництва у порівнянні з іншими сільськогосподар­ськими галузями, незалежно від організаційної форми господарювання.

Проблемам економіки виробництва зернових багато уваги приділяли свого часу В.Я. Амбросов, В.І. Бойко, О.В. Захарчук, М.Г. Лобас, І.І. Лукінов, О.В. Олійник, Б.Й. Пасхавер, П.П. Руснак, П.Т._Cаблук, В.П. Ситник, Л.М. Худолій, В.Й. Шиян, В.С. Шовкалюк, О.М._Шпичак, В.В. Юрчишин та інші вчені.

Метою роботи є вивчення впливу на собівартість виробництва зернових окремих факторів з урахуванням змін обсягів робіт та урожайності.

Одним з приоритетних напрямків стабілізації сільськогосподарського виробництва являється збільшення розмірів виробництва зерна, підвищення його якості і розвиток власної переробки зернових культур. При цьому особиста роль належить зниженню витрат виробництва: продуктивності зернових культур [2].

Зважаючи на те, що виробничі витрати є породженням відповідних факторів виробництва, їх економічний зміст можна визначити як спожиту частку виробничих ресурсів.

Залежно від ґрунтовності дослідження й періодичності здійснення аналітичних оцінок склалися три методичних способи оперативного аналізу витрат у рослинництві:

-         за циклами сільськогосподарських робіт [3];

-         за роботами, які об’єднують комплекс технологічних операцій [4];

-         поопераційний аналіз [5].

Проведені дослідження підтверджують, що найефективнішим для оперативного аналізу витрат є методичний спосіб – поопераційного аналізу. Він забезпечує можливості всебічного вивчення витрат у рослинництві на базі поопераційної їх деталізації, передбаченої в технологічних картах з урахуванням фізичних обсягів операцій [6]. Це дає змогу визначити витрати на одиницю їх виконання; розрахувати відхилення витрат від заданих параметрів для кожної операції технологічного процесу на фактичний обсяг виконаних робіт й організувати оперативний контроль за дотриманням технології вирощування культур; досліджувати при необхідності показники обсягу робіт, витрат і відхилення від планованих наростаючим підсумком з початку року, використовуючи дані аналізу попередніх місяців, а також складати планову і фактичну калькуляцію витрат на одиницю фізичного обсягу робіт, що дуже важливо для вивчення впливу на собівартість окремих факторів з урахуванням обсягів робіт та їх собівартості.

Урожайність, посівні площі, а отже, і валовий збір зернових безпосередньо впливає на собівартість 1 ц зерна. Собівартість відображає процеси виробництва, його розподіл, тобто являється синтезуючим показником. В той же час вона є найважливішим якісним показником, який визначає стан економіки господарства та свідчить про раціональність його ведення. Зниження собівартості зерна – одне з найважливіших джерел зростання рентабельності виробництва і продуктивності праці.

При проведенні досліджень впливу зміни врожайності та посівних площ на формування собівартості на прикладі технологічної карти при вирощуванні озимої пшениці за традиційною технологією була виявлена залежність та вплив обсягів посівних площ та врожайності на собівартість озимої пшениці

На основі проведеного аналізу впливу різних факторів на формування собівартості вирощування зернових культур встановлено, що в більшій мірі на зниження собівартості продукції впливають два фактори: зміна площ посівів та підвищення врожайності.

Таким чином, встановлено, що існуюча методика розрахунку планових об’ємів виробництва зерна не відображає дійсності. Більш точні результати можуть бути отримані при умові ділення витрат на постійні і змінні.

 

Література

1.                 Імас Є. Економічні проблеми виробництва сільськогосподарської продукції в Україні // Економіка України. – 1999. - №8-9. С.23-25;

2.                 Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятий. Мн.: ИП «Экоперспектива», 1998. – С192;

3.                 Комплексний аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств. / Л.О.Артикульний, П.Т. Саблук, П.І.Гайдуцький. – К.: Урожай, 1990. – С.93;

4.                 Ковальчук Т.М. Методологічні аспекти оперативного аналізу витрат у рослинництві. // Економіка АПК. – 2005. - №1. – С.48;

5.                 Типові норми продуктивності і витрат палива на збиранні сільськогосподарських культур / В.Вітвіцький, І.М.Демчак, В.С. Пивовар та ін. – К.: НДІ "Украгропромпродуктивність", 2005. – 544 с.

6.                 Статистичний щорічник Кіровоградської області за 2008 рік. – Кіровоград. – 2009. – 485с.