Економіка

10. Економіка  підприємства

Пєрєвєрзєв В. І.

провідний фахівець

НДЦ «Кіровоградагропромпродуктивність»

 

УДОСКОНАЛЕННЯ РИНКУ ПРОДОВОЛЬСТВА ЯК ПЕРЕДУМОВА РОЗВИТКУ АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА

 

До числа проблем, які потребують нових підходів щодо їх вивчення і вирішення, належить удосконалення механізму поєднання державного регулювання агробізнесу та його ринкового саморегулювання, формування нового типу організаційно-економічних відносин агропромислової інтеграції і створення на цій основі нових форм агробізнесу, а також питання інформаційно-консультаційного забезпечення виробників продовольства, планування і прогнозування кон’юнктури продовольчих ринків [1].

Метою роботи є обґрунтування науково-методичних основ і концептуальних підходів стосовно суті агробізнесу, змісту й завдань його організаційно-економічного механізму, а також розробка практичних рекомендацій розвитку агробізнесу та забезпечення сталого і збалансованого функціонування продовольчого ринку України.

Ринок продовольства є важливим структурним елементом ринкової економіки. Його роль та функції полягають у сприянні формуванню диверсифікованої інфраструктури аграрного ринку, що своєю чергою спонукає підприємства різних сфер агробізнесу до поглиблення інтеграційних процесів зі збереженням і примноженням агропромислового капіталу та зміцненням продовольчої безпеки країни. Важливим завданням ефективного розвитку ринку продовольства є прогнозування реальної місткості ринків сільськогосподарської сировини і продовольчих товарів, оскільки завдяки стимулюванню розвитку вітчизняного агробізнесу великий аграрний потенціал, який на сьогодні використовується лише частково, може призвести до надвиробництва. Основне завдання державного регулювання розвитку ринку продовольства полягає у реалізації соціально-економічної політики держави в сфері виробництва, розподілу і реалізації продовольства у контексті забезпечення продовольчої безпеки країни та збереження екологічної рівноваги навколишнього середовища [2]. Регіональне регулювання ефективного функціонування суб’єктів ринку передбачає: оцінку інвестиційної привабливості регіонального АПК; розробку цільових регіональних програм розвитку агробізнесу з урахуванням природо-ресурсного потенціалу та інтересів території; місцеве фінансово-бюджетне, податкове і цінове регулювання; соціальний захист малозабезпечених верств населення. На основі теоретико-методологічного обґрунтування особливостей становлення аграрного бізнесу України та формування його організаційно-економічного механізму розвитку виділено групи проблем дослідження які:

-             існують традиційно (проблеми реалізації продовольчих товарів, недосконалість взаємовідносин сільського господарства з переробними, заготівельними підприємствами та торговельними закладами);

-             виникли в процесі реформування АПК (подрібненість земельних масивів, порушення територіальної спеціалізації і концентрації аграрного виробництва, високий рівень концентрації власності у сфері переробки продукції);

-             викликані загальноекономічною кризою (інфляція, дефіцит державного бюджету, відсутність сприятливого ринкового середовища, недосконалість інвестиційного та кредитного забезпечення, спад виробництва, негативна демографічна ситуація, низький рівень реальних доходів і недостатня соціальна захищеність населення);

-             зумовлені регіональними особливостями (обмеженість можливостей виробництва певних видів аграрної продукції, географічне розташування) [1].

В сьогоднішніх умовах прогнозування місткості регіональних продовольчих ринків України необхідно здійснювати з урахуванням впливу платоспроможного попиту населення.

Успішна реалізація організаційно-економічного механізму розвитку ринку продовольства в Україні повинна визначатися не лише діями вищого керівництва країни, але й менеджерами і фахівцями самих підприємств. Розвиток та ефективне функціонування суб’єктів формування ринків необхідно здійснювати на основі вивчення ринків, споживачів, каналів збуту, тобто зосереджувати увагу на маркетинговій діяльності. У цій сфері маркетинг повинен виступати у формі комплексної діяльності, спрямованої на забезпечення ефективного поєднання поточних і перспективних потреб споживачів з можливостями і цілями виробників з врахуванням соціально-економічних інтересів суспільства.

 

Література

1. Бугіль С.Я., Дудяк Р.П. Становлення і функціонування біржового ринку в системі    агробізнесу. // Наук. вісн. ДАВМ ім. С.З. Гжицького. – 2002. – № 2. – С. 165.

2. Липчук В.В., Дудяк Р.П., Бугіль С.Я. Маркетинг: основи теорії і практики: Навч. посібник / За заг. ред. В.В. Липчука. – Львів: Новий світ – 2000; Магнолія-плюс, 2003. –  С. 288.