Економіка

10. Економіка  підприємства

Пухлякова М.В.

головний фахівець

НДЦ “Кіровоградагропромпродуктивність”

ЧИННИКИ ВПЛИВУ  РІВНЯ  ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ І ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

НА  СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ ПО ВИРОБНИЦТВУ КЕРАМІЧНОЇ ЦЕГЛИ

 

Однією з найсерйозніших соціальних проблем на сільськогосподарських підприємствах по виробництву керамічної цегли є низький рівень оплати праці працівників

Рівень заробітної плати на значній частині підприємств навіть не досягає прожиткового мінімуму. Основна об’єктивна причина – складний фінансовий стан переважної більшості підприємств.

Підвищення ефективного виробництва – основне завдання функціонування будь-якого підприємства. Ефективність виробництва являє собою співвідношення результатів і сукупних витрат, досягнення високих показників з найменшими витратами [1].

Вивчення темпів зростання заробітної плати, вишукування резервів підвищення продуктивності праці механізмів підвищення рівня оплати на підприємствах.

Політика в області оплати праці являється складовою частиною політики управління підприємством, і від неї в значній мірі залежить ефективність його роботи, так як заробітна плата являється одним із важливих інструментів, які дозволяють раціонально використовувати робочу силу. Особливо актуальними дані питання являються в умовах економічної кризи.

Заробітна плата – сукупність винагород у грошовій або натуральній формі, отриманих робітниками за фактично виконану роботу, а також за періоди, що включається в робочий час. Необхідно забезпечувати ріст продуктивності праці в порівнянні з ростом заробітної плати, тому, що це є неодмінною умовою розвитку виробництва, продуктивних сил.

Співвідношення темпів росту продуктивності праці і заробітної плати не може бути стабільним на протязі тривалого періоду часу, так як в процесі виробництва постійно змінюються фактори, які визначають величину цих показників, а також економічні можливості підприємства по виплаті заробітної плати, відповідно затратам праці [2].

  Ефективність праці певною мірою визначається діючою системою заробітної плати.

  Як відомо, одна із важливих умов зниження  виробництва керамічної цегли – забезпечення більш високих темпів зростання продуктивності праці відносно заробітної плати. Водночас при проведенні аналізу необхідно брати до уваги, що окремі фактори зростання продуктивності праці по-різному впливають на зміну середньої оплати праці робітників. Так, при впровадженні заходів з нової техніки і технології виробництва керамічної цегли зарплата зростає меншою мірою, ніж продуктивність праці. Це зумовлено тим, що змінюється характер заходів, і для оплати праці робітників застосовуються інші норми виробітку. Зростання заробітної плати в даному випадку досягається за рахунок преміальних доплат. При впровадженні заходів, спрямованих на вдосконалення організації праці і виробництва, підвищується їх інтенсивність, поліпшується використання робочого часу і в кінцевому результаті має місце більш високий приріст середньої зарплати проти її приросту при впровадженні техніко-технологічних заходів [3].

Аналіз витрат на заробітну плату проводять, порівнюючи фактичні витрати з плановими. При цьому визначають відхилення, які виникли у зв’язку зі зміною обсягу, структури асортименту виробленої продукції і рівня витрат у собівартості одиниці продукції кожного виду

При проведенні аналізу необхідно брати до уваги, що окремі фактори зростання продуктивності праці по-різному впливають на зміну середньої оплати праці робітників. При впровадженні заходів, спрямованих на вдосконалення організації праці і виробництва, підвищується їх інтенсивність, поліпшується використання робочого часу і в кінцевому результаті має місце більш високий приріст середньої зарплати проти її приросту при впровадженні техніко-технологічних заходів

Серед найбільш істотних факторів зменшення витрат на виробництво керамічної цегли слід відзначити підвищення продуктивності праці за рахунок переозброєння виробництва й впровадження нової техніки, застосування більш якісних матеріалів, ліквідація браку, простоїв та невиробничих витрат, застосування форм оплати праці, що стимулюватиме зростання продуктивності праці. Всі ці заходи дозволяють зменшити рівень собівартості продукції та підвищувати рентабельність підприємства.

 

Література

1. Прусова Л.Г. Основи рыночной экономики .- К.,1993,-304 с.

2. Никифорова А. О соотношении роста производительности труда и заработной платы. Общество и экономика. 2001. №7-8. 95-110с.

3. Литвин Б.М., Скочиляс С.М., Стефан З.Б. –Аналіз господарської діяльності в будівництві. – Економічна думка, 2000. –75с.