Сучасні інформаційні технології / 4. Інформаційна безпека

 

Алакоз І.С., Дика О.А., Чернишева С.В.

Автомобільно-дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

"Донецький національний технічний університет"

 

ВИКОРИСТАННЯ ТА ЗАХИСТ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ОСВІТІ

 

Стрімкий розвиток інформаційних систем і впровадження їх у всі сфери життєдіяльності людини зумовлює впровадження інформаційних технологій і в навчальний процес.

Метою статті є дослідження використання інформації та впливу  використання інформаційних техно­логій у навчальному процесі, аналіз системи захисту інформації, напрями захисту інформації. Крім того завданням є запропонування підходу до вирішення питання безпеки використання інформаційних технологій в освіті.

Актуальність проблеми впровадження інформаційних технологій в освіт­ній процес зумовлена такими суперечностями:

- підвищенням вимог до якості професійної діяльності освітян у галузі ін­
формаційних технологій і непідготовленістю педагогічних кадрів;

- існуючими теоретичними передумовами інформатизації суспільства і
недостатньою розробленістю науково-методичних і практичних аспектів підвищення кваліфікації педагогів із проблеми інформаційних технологій навчання та інформатизації управління навчальним процесом [1].

Зростання значимості інформації є важливою рисою світової спільноти, повноправним членом якої прагне стати Україна. Входження в еру інформа­ційних технологій відкриває широкі можливості розвитку та водночас створює нові проблеми.

В Україні рівень інформаційної безпеки знаходиться на достатньо низькому рівні. Це зумовлено неефективністю реалізації державної ін­формаційної політики, не усвідомленням проблеми безпеки використання ін­формаційних технологій, захисту інформації тощо. Оскільки освітня сфера є ключовою в процесі побудови інформаційного суспільства, заснованого на знаннях, необхідно більше уваги приділяти питанням створення системи безпеки використання інформаційних технологій в освіті.

Проблемні ас­пекти впровадження та застосування інформаційних технологій в освіті розкривали багато вітчизняних і зарубіжних вчених, зокрема, Л. Івашко, Н. Ісакова, В. Стрельніков, М. Галущак, Н. Корсунська, О. Мельник, І. Ревак та інші вчені.

Заходи захисту інформації можна розглядати на правовому, організацій­ному, фізико-технічному або інженерно-технічному, логіко-математичному рівнях. Сутність правового захисту полягає у прийнятті спеціальних законів, інших нормативно-правових актів, загальних правил, процедур і заходів щодо захисту інформації. Організаційний захист передбачає нормативно-правову регламентацію виробничої діяльності та взаємовідносин усіх учасників інфор­маційного процесу. Зміст інженерно-технічного захисту інформації полягає у використанні технічних засобів, які попереджають заподіяння шкоди інфор­мації, спрямовані на інформаційні системи, об'єкти, носії тощо. Логіко-математичні аспекти захисту інформації стосуються використання елементів ло­гічного та математичного моделювання з метою надійного захисту інформації. В основі зазначених заходів лежать правові норми, які регламентують діяль­ність у сфері захисту інформації.

Проблема безпеки використання інформаційних технологій в освіті може бути частково вирішена на технічному рівні під час розв'язання завдань забезпечення безпеки інформаційної інфраструктури, під якою розуміється сукупність технічних засобів і технологій, навчальних закладів, які реалізують інформаційні процеси в освітньому просторі України. Основою інформаційної інфраструктури є, безперечно, телекомунікаційні та комп'ютерні системи. Безпека використання інформаційних технологій у навчальному процесі повинна носити комплексний і системний характер [3]. Для вирішення проблеми безпеки використання інформаційних технологій в освіті необхідно:

1)                    за допомогою розроблених методів і засобів, які використовуються, зробити оцінку поточного рівня безпеки інформаційних систем;

2)                    виявити елементи, через які можлива реалізація загроз інформації;

3)                    проаналізувати та узагальнити можливі загрози та визначити ризики втрати інформації;

4)                    розробити політику інформаційної безпеки, яка б охоплювала всіх учасників інформаційного процесу та забезпечувала надійний захист усіх видів інформаційних ресурсів;

5)                    сформувати перелік вимог до захисту інформації в навчальному процесі;

6)                    забезпечити контроль за ефективністю роботи системи захисту.

Можна сказати, що жодна система захисту не гаран­тує безпеки інформації без належної підготовки персоналу і дотримання ними всіх правил захисту.

Інформаційні технології в освіті відкривають величезні можливості для розвитку національної економіки. За допомогою ефективного використання інформаційних і комунікаційних технологій, якісного комп'ютерного супроводження і забезпечення процесу підготовки фахівців, вдосконалення системи освіти наша держава зможе досягнути економічного успіху, запровадити нові соціально-економічні стандарти.

Що ж стосується вирішення проблеми безпеки в освітній інформаційній сфері, то Україна вдосконалити безпеку інформаційних технологій, сучасну систему сертифікації і стандартизації та вдосконалити безпе­ку роботи у світовому інформаційному просторі. Ми вважаємо, що одним із видів захисту інформації в освіті є створення  мікроносіїв інформації із вбудованим антивірусом.

 

Література:

1.                 Веселовська Н.Р., Зелінська О.В., Марценюк Л.М. Розвиток, суть, стан та перспективи роз­витку наскрізної комп'ютерної підготовки «бакалавр – спеціаліст – магістр» на факультеті економіки та підприємництва ВДАУ // Наука і методика. – 2006. – №6. – С. 51– 60.

2.                 Мельник О.Г. Інформація як складова інноваційного розвитку // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №10(88).

3.                 Ревак І.О. Безпека використання інформаційних технологій в освіті // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №10(88).