Мойсеєнко Н.В.

Івано-Франківський національний технічний  університет нафти і газу, Україна

Інноваційні підходи викладання англійської мови для студентів інженерних факультетів

 

Академічна мобільність студентів, якісна освіта і визнання дипломів фахівців не має сенсу без володіння студентами на професійному рівні європейськими іноземними мовами міжнародного значення. Мовна освіта, її сучасний стан і перспективи для України, мовна політика у сфері освіти постійно знаходяться у фокусі уваги педагогічної громадськості. Обговорюються центральні компоненти, які змінюються протягом останніх років. Це, насамперед, особистість та професійність викладача, недостатня кількість практичних годин, розгляд мовної освіти як додаткової освіти, стратифікація студентів. З іншого боку, з’являються інноваційні технології, що прийшли в освітній процес, нові автентичні посібники, нові установки лінгводидактики, нові соціальні практики студентів.

Проблема формування англомовної компетенції студентів інженерних факультетів має багато різних аспектів і може бути охарактеризованою як така, що не є достатньо вивченою. Їй притаманна наявність деяких протиріч: перше протиріччя полягає між теоретичним і практичним відношенням до проблеми з боку всіх, кого ця проблема стосується ; друге – між розумінням необхідності знання англійської мови сучасним інженером і його фактичним рівнем знань мови; третє – між розумінням необхідності використання мультимедійних засобів і технологій у викладанні англійської мови з використанням Інтернет ресурсів (що в свою чергу підвищить медіа освіченість студентів і дасть можливість користування необмеженими ресурсами Інтернету як для вивчення предметів за спеціальністю на англійської мові, так і віртуального спілкування англійською з носіями мови ) і відсутністю будь яких змін як в плануванні учбового процесу, постановці нових завдань, уточнення мети кожного рівня навчання, так і в розробці системного підходу до використання мультимедійних засобів навчання, створення нових, більш сучасних і ефективних технологій і методів навчання.

Якщо проаналізувати методику викладання англійської мови для студентів інженерних факультетів, то легко переконатись в тому, що вона передбачає виконання граматичних вправ, аудіювання, рольові ігри, але головним чином студенти читають, перекладають і презентують зміст текстів технічного спрямування в усній формі.

Такий тип читання відноситься до інтенсивного; студенти мають справу з невеликими за розміром текстами, що відносяться до дуже специфічної лексики їх спеціальностей. Ці тексти створюють велику кількість проблем для студентів завдяки тому, що їх рівень знань іноземної мови не відповідає труднощам текстів. Головна проблема – це велика кількість незнайомих слів.

Сучасну модель освіти важко уявити без використання новітніх технологій навчання англійської мови – без використання мультимедійних засобів навчання  та мультимедійних технологій навчання.

Мультимедійні засоби навчання  – це сукупність програмних засобів навчання.

Використання сучасних засобів навчання (програмні, або Software: мультимедійні підручники, диски, універсальні енциклопедії, презентації, відео, аудіо матеріали, ресурси Інтернету; обладнання, або Hardware: ПК, аудіо- і відео апаратура, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка)значно покращує якість подавання матеріалу уроку і ефективність його засвоєння студентами інженерних факультетів.

Мультимедійні технології навчання представляють собою різновид комп’ютерних технологій, які об’єднують в собі традиційну статичну візуальну інформацію (текст, графіку) і динамічну інформацію (мову, музику, відео, анімацію), обумовлюючи можливість одночасного впливу на зорові і слухові органи чуття студентів.

Впровадження мультимедійних технологій навчання значно підвищує якість презентації учбового матеріалу та ефективність його засвоєння студентами, збагачує зміст освітнього процесу, підвищує мотивацію до вивчення англійської мови, створює умови для більш тісної співпраці між викладачами і студентами.

Мультимедійні технології навчання повинні відповідати цілям і завданням курсу навчання і органічно вписуватися в учбовий процес. Вони мають безперечні переваги над іншими навчальними технологіями. Це можливість поєднання логічного та образного способів освоєння інформації, активізація освітнього процесу за рахунок посилення наочності, інтерактивна взаємодія, що дозволяє управляти представленням інформації, індивідуально змінювати настройки, вивчати результати, змінювати швидкість подавання інформації та кількість повторювань, що повинні задовольняти індивідуальні академічні потреби. Мультимедійні технології навчання забезпечують гнучкість і інтеграцію різних типів мультимедійної учбової інформації. Включаючись в учбовий процес, де використовуються мультимедійні  технології навчання (мережні технології, електронні підручники) студент інженерного факультету стає суб’єктом комунікативного спілкування з викладачем, що сприяє розвитку його самостійності і творчості в учбовій діяльності.

Впровадження мультимедійних технологій навчання в учбовий процес неможливо без:

розробки цілісної концепції побудови програми навчання англійської мови студентів інженерних факультетів;

підготовки кадрів потрібного рівня;

– створення спеціального підрозділу (центру мультимедійних технологій), укомплектованого спеціалістами і відповідального за впровадження мультимедійних технологій навчання в учбовий процес;

– формування нових засобів навчання та інформаційних ресурсів факультету;

– створення спеціально обладнаних аудиторій з мультимедійним проектором, комп’ютером, екраном (мультимедійною дошкою), з доступом до Інтернет, електронних бібліотек, медіатеки.

Cучасні інформаційні технології вимагають впровадження нових підходів до навчання. Це не традиційна система плюс комп’ютер, це зовсім інший навчальний процес, який повинен забезпечувати розвиток комунікативних, творчих і професійних знань, потребу у самовдосконаленні, постійній самоосвіті.