Педагогические науки

5. Современные методы преподавания

Косова Т. М.

Сумський машинобудівний коледж СумДУ, викладач англійської мови

Новітні інноваційні комп’ютерні технології та іноземні мови

Розвиток обдарованої особистості набуває особливої актуальності у наш час, коли пріоритетними стають нові  інформаційні технології, освіченість, високий професіо­налізм. Оскільки протягом усього життя людині доводиться розв'язувати широкий спектр різноманітних творчих задач.

Уроки англійської мови повинні бути спрямовані на розвиток у студентів здібностей до творчого використання іноземної мови. Найголовнішим для викладача є кінцевий результат його роботи, а саме - високий рівень володіння студентами необхідними знаннями, вміннями та навичками з пред­мета.

У сучасному світі потреба в комп'ютерних техно­логіях постійно зростає - вони необхідні і вдома, і на і робочому місці. Змінюються цілі та завдання, що постали перед сучасною освітою в інформаційному суспільстві. Поступово на зміну традиційній системі навчання приходить особистісно орієнтована, традиційні методи замінюються інноваційними, що передбачають зміщення акцентів навчальній діяльності. Ставлячи запитання: допомагає комп'ютер викладачу та студентам чи, навпаки, відволікає їх від навчання, можна з певністю сказати, що викладач розширює можливості навчального процесу, ви­користовуючи комп'ютер для пошуку додаткової ін­формації, проведення досліджень.

Одним із основних завдань використання ком­п'ютерних технологій у навчальних закладах є до­помога в організації роботи студентів за спеціально розробленими комп'ютерними навчаль­ними програмами (КНП). КНП мають відповідати сучасним вимогам та методиці викладання навчаль­них дисциплін.

На сьогоднішній день вже набутий досить бага­тий досвід використання комп'ютерних технологій та комп'ютерних навчальних програм у навчально-виховному процесі.

Швидкість і надійність обробки будь-якого виду інформації, розширення можливостей демонстрації навчальної інформації, можливість моделювати за допомогою комп'ютерних програм різні процеси, активізувати змістовну, операційну та мотиваційну сторони навчального процесу, створити за допомо­гою КНП умови для оволодіння студентами способами організації власної навчальної діяльності, додаткові можливості для індивідуалізації та диференціації на­вчання, знатність КНП діяти у ролі засобу навчальної комунікації — усе це складає потенціал застосування комп'ютерних технологій та КНП у навчанні іно­земним мовам.

Використання КНП має підвищувати ефектив­ність навчального процесу та зацікавленість  студентів у вивченні іноземної мови.

Якщо ми хочемо формувати у студентів комунікативні, культурні та  полікультурні компетенції, ми маємо бути готовими здійснити інноваційний розвиток освіти. Використання комунікативних, інтерактивних, особистісно орієн­тованих технологій у навчально-виховному процесі дає можливість викладачу отримати якісні результати із формування комунікативних компетенцій студентів. Також серед особистісно орієнтованих технологій особливе місце займають проектні технології, які дозволя­ють:

   створити мотиваційну ситуацію для формування та удосконалення мовних навичок у вирішенні проблемних завдань;

   активізувати мовні та мовленнєві знання студентів у межах програмового матеріалу;

'• формувати мовні та мовленнєві навички студентів з іноземної мови у межах та поза межами вивчених тем;

формувати артикуляційні та інтонаційні навич­ки мовлення при презентації проектного досліджен­ня;

   формувати соціокультурні та соціолінгвістичні компетенції студентів при опрацюванні інформації про культуру, звичаї та традиції народів, мова яких вивчається;

  органічно інтегрувати знання студентів з іноземних мов та інших галузей наук;

   стимулювати індивідуальну творчу активність при виборі та створенні «проектного продукту».

Метод проектів відкриває необмежені можливості для впровадження комунікативних, інтерактивних, групових технологій навчання, робить увесь навчально-виховний процес високоефективним. Українське сучасне інформаційне суспільство представляє нові умови та можливості для отримання інформації. Починаючи з підготовчого етапу, студенти здійснюють пошук необхідної інформації у мережі Інтернет, використовують комп'ютерні технології для підготовки «проектного продукту» та захисту проекту.

Використання проектних технологій допомагає розширити комунікативні компетенції студентів, сприяє інтегруванню чотирьох мовленнєвих умінь. Спів­праця в позаурочний час є дуже привабливою як для викладача, так і для студента. Для студента іншомовна взає­модія це реально відтворена комунікативна пот­реба, а не штучно створена мовна ситуація на занятті. Тому викладачі активно впроваджують проектні технології у практику своєї роботи.

Але треба все ж зауважити, що найважливішою складовою процесу навчання є не комп'ютери, а викладачі, озброєні методиками за­стосування комп'ютерних технологій. Таку тезу під­тверджують і самі викладачі, наголошуючи, що су­часному викладачу для ефективного застосування ком­п'ютерних технологій на заняттях потрібна не лише те­оретична, а й насамперед практична підготовка.