Плиско О.О.

Халілова-Чуваєва Ю.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Феномен бюрократії у трансформаційному суспільстві

 Бюрократія є одним із найбільш суперечливих соціально-політичних явищ, яке вимагає ретельного аналізу з метою подолання тенденційності та спрощеності у своєму тлумаченні. Дослідження бюрократії, осмислення її природи, сутності, функціональної спрямованості, ролі та значення у трансформаційному суспільстві видається досить актуальним для розуміння політичної ситуації в Україні та процесів, що відбуваються у її політичному просторі.

Значною мірою актуальність досліджуваної теми обумовлюється й тим, що вітчизняна політична наука все ще не має цілісної теорії, що пояснює еволюцію, роль та значення бюрократії на різних етапах суспільного розвитку, специфіку української бюрократії. Це сприяло встановленню догм, стереотипів у цій галузі наукового знання, які виявили надзвичайну стійкість та життєвість. 

Метою дослідження є розкриття характеру спрямованості бюрократії в трансформаційному суспільстві.

Трансформаційне суспільство є особливим типом суспільства, з притаманним для нього власною логікою, закономірностями функціонування та наявністю специфічних рис. Таке суспільство вирізняється докорінною зміною основ соціально-економічного та політичного життя, засвоєнням нових політичних цінностей і норм. Як наслідок – порушується стан відносної рівноваги і стабільності, при цьому, за умови відсутності об’єднуючої ідеї, існуванні постійних коливань з приводу вибору моделей трансформаційних процесів, поглиблюється хаотичний стан суспільства, збільшується ступінь його дезінтеграції та дезорієнтації, наявна невизначеність як результатів трансформаційних перетворень, так й історичних строків останніх.

Адміністративна реформа як невід’ємна складова трансформаційних змін вносить момент невизначеності у бюрократичне середовище. Варто наголосити на тому, що зміни у адміністративній системі, здебільшого, відбуваються чи-то ситуативно, чи-то за принципом „перетягування канату”, тобто на основі несумісності поглядів на розвиток адміністративної системи. Безумовно, це впливає й на кадрову політику бюрократії, яка переважно базується на боротьбі двох підходів – демократичного та корпоративного. У зв’язку з цим, кадрова ситуація характеризується, з одного боку, так званим процесом „вимивання кваліфікації” – втратою найбільш кваліфікованих кадрів, з іншого – певною залежністю її від політичної кон’юнктури.

Наступний момент, що обумовлює особливості функціонування бюрократії в трансформаційному суспільстві пов’язаний з тим, що її діяльність має політичне спрямування та підпорядковується потребам і завданням, які мають політичний характер. Бюрократія втягується у політичне протистояння, до процесу боротьби за політичну владу. Найбільш поширеною формою такого залучення бюрократичних структур є використання адміністративного ресурсу під час виборчих перегонів, тобто бюрократизація виборчого процесу. В результаті легітимність владних інститутів спирається на само легітимацію, яка впроваджується у суспільстві адміністративним тиском, командним нав’язуванням. Чиновники отримують від політичного керівництва повноваження впливати на розстановку політичних сил в суспільстві, а отже, опосередковано бюрократія впливає на визначення політичного курсу та пріоритети державної політики.

З цим пов’язана інша небезпека – політична раціональність загальнодержавних та суспільних інтересів може бути усунена на другий план, при цьому функціонування бюрократії перетворюється на самоціль. Можливим наслідком цього може бути виникнення тенденції, яка обумовлює, з одного боку, гальмування розвитку суспільства, з іншого – маніпуляцію цілями у власних, вузько корпоративних інтересах.

Особливості сучасної української бюрократії, переважно, обумовлені її зрощенням з бізнесом та політикою. Лобіювання державними чиновниками корпоративних інтересів та інтересів представників великого бізнесу, які у своїй більшості в сучасній Україні належать до політичного керівництва, або мають істотний вплив на політику в державі, стало однією з головних причин виникнення в країні потужних фінансово-політичних кланів, створення корпоративно-кланового фундаменту української влади і посилення політичної ролі бюрократії. В Україні набув свого реального втілення корпоративний тип бюрократії, який характеризується незалежністю бюрократії як від політичних лідерів, так і від інтересів громадян. Головною турботою такої бюрократії є забезпечення власних інтересів, розширення своєї зони впливу.

В цілому можна стверджувати, що в Україні має місце феномен партії бюрократії – досить впливової сили з певними політичними і економічними інтересами та могутніми засобами захисту цих інтересів. Особливість партії бюрократії полягає в її соціальній маневреності та здатності адаптуватись до нових політичних та соціально-економічних умов.

Узагальнюючи вище викладене, можна зробити висновок про те, що бюрократія в сучасному українському суспільстві є занадто заполітизованою, фактично презентуючи інтереси не держави і суспільства, а конкретних фінансово-політичних угруповань. Втім, це не є підставою для спростовування важливої ролі бюрократії. Проблема полягає не у дебюрократизації системи управління державою і суспільством, а у переорієнтації бюрократії у бік забезпечення суспільно значимих інтересів, незалежно від політичної кон’юнктури, підтримки соціальної стабільності, сталого розвитку і авторитету держави як у внутрішній, так і зовнішній політиці.

Література

1. Кремінь В.  Феномен «зради» у відносинах народу і влади // Дзеркало тижня. -  2006, № 9

2. http://narodna.pravda.com.ua/politics/4ac618c8c3569/

3. http://studentbooks.com.ua/content/view/1220/76/1/1/