Якушик Я.І.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Пендюр В.В.

 

НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСКАРЖЕННЯ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ ДІЙ ПОСАДОВИХ ОСІБ ОРГАНІВ ДПС

 

Господарська діяльність суб'єктів підприємницької діяльності є об'єктом посиленої уваги численних контролюючих органів. Але найчастіше свою правоту вони змушені доводити посадовим особам органів податкової служби.

З огляду на владні повноваження, якими наділені посадові особи органів ДПС, їх діяльність може впливати на реалізацію прав та задоволення інтересів платниками податків не тільки у випадку прийняття певних рішень, а і внаслідок учинення певних дій або утримання від них (бездіяльність). Інколи неправомірні дії або бездіяльність з боку посадових осіб органів влади призводять до прийняття у подальшому неправомірних рішень.

Унаслідок своєчасного застосування платниками податків засобів з оскарження дій та бездіяльності посадових осіб органів ДПС стає можливим запобігання прийняттю рішень, що здатні завдати більшої шкоди, ніж попередньо оскаржені дії або бездіяльність.

З огляду на вищезазначене дослідження проблематики оскарження дій посадових осіб державних податкових органів платниками податків набуває особливої актуальності.

Проблематиці оскарження платниками податків рішень, дій (бездіяльності) посадових осіб органів ДПС приділялася увага у працях таких вітчизняних науковців та практиків, як Д. Малявки, Л. Трофімової, Н. Нижника, О. Остапенка та інших.

Незважаючи на досить широкий спектр досліджень науковців з питань оскарження платниками податків рішень, дій (бездіяльності) посадових осіб органів ДПС, питанням оскарження платниками податків дій посадових осіб податкових органів приділена не належна увага, а сконцентрована вона в основному на питаннях оскарження рішень податкових органів, що обумовлює потребу подальшого теоретичного обґрунтування напрямів вдосконалення механізму оскарження платниками податків дій посадових осіб.

Метою роботи є аналіз нормативно-правового забезпечення оскарження платниками податків дій посадових осіб органів ДПС.

Згідно статті 10 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1251-ХП, зі змінами та доповненнями платники податків мають право оскаржувати у встановленому законом порядку рішення державних податкових органів та дії їх посадових осіб [3].

Закон України «Про державну податкову службу» (стаття 14) від 4.12.1990 року №509-ХП тлумачить це право ширше: до предмета оскарження, окрім рішень і дії, додається також бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб [5]. Таке тлумачення, на наш погляд, більше відповідає змістові ст. 55 Конституції України, відповідно до якої: «Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій та бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб...» [1].

Стаття 4 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 р. зі змінами та доповненнями, передбачає, які рішення, дії та бездіяльність у сфері управління можуть бути оскаржені громадянами. Зокрема, це такі рішення, дії (бездіяльність), внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обовязки або його незаконно притягнуто до відповідальності [6].

Вищезазначена норма міститься і у Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому громадян в органах державної податкової служби затвердженої наказом ДПА України від 18.06.2008 року № 395 [8].

Водночас Положенням «Про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби» затвердженого наказом ДПА України від 11.12.96 року № 29 (зі змінами та доповненнями), за платниками податків визнається право на оскарження виключно рішень органів податкової служби, причому лише у тому разі, якщо такі рішення обмежують їхні права, встановлені законами України [7].

Аналогічна норма міститься і у прийнятому 21 грудня 2000 р. Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким встановлено більш ефективний порівняно з вищезгаданим положенням механізм оскарження рішень податкових органів [4].

Таким чином, положення «Про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби» та Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не містять норм, які регламентуються оскарження дій посадових осіб органів ДПС, оскільки ними передбачається порядок оскарження лише податкових повідомлень-рішень, вимог щодо податкового боргу.

Подання та розгляд скарг платників податків на дії працівників ОДПС проводиться у порядку, передбаченому Інструкцією про порядок розгляду звернень та особистого прийому громадян в органах державної податкової служби затвердженою наказом ДПА України від 18.06.2008 року № 395 [8].

Адміністративний порядок захисту прав платників податків заключається у вирішенні спорів між платниками податків та органами державної податкової служби у рамках системи податкових органів без передачі спору до суду.

В разі передачі спору до суду порядок оскарження дій посадових осіб органів ДПС регламентується Кодексом адміністративного судочинства України № 2747-ІУ від 6 липня 2005 року. Статтею 2 даного Кодексу передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень» [2].

Отже, на підставі проведеного аналізу нормативно-правового забезпечення оскарження платниками податків дій посадових осіб органів ДПС можна зробити наступні висновки:

-         «скарга на дії (бездіяльність) посадових осіб» податкового органу є відмінним поняттям від поняття «скарга на рішення»  органів ДПС та їх службових осіб. Відносини, які складаються у зв'язку з оскарженням дій (безді­яльності) посадових осіб регулюються окремими правовими інструментами;

-         основними нормативно-правовим  актами, які регулюють  процедуру оскарження дій посадових осіб є: Конституція України; Закони України «Про державну  податкову  службу», «Про   звернення  громадян»,   «Про   систему оподаткування»; наказ ДПА України «Положення про порядок розгляду звернень громадян    в    органах    державної   податкової служби України затвердженого»; Кодекс адміністративного судочинства в Україні;

-         оскаржувати     дії     посадових     осіб     органів     ДПС     можна     в адміністративному або судовому порядку;

-         адміністративний     порядок     захисту     прав     платників     податків заключасться  у  вирішенні   спорів  між  платниками   податків  та  органами державної  податкової  служби  у  рамках  системи  податкових  органів  без передачі спору до суду.

Список використаних джерел

 

  1. Конституція   України.   Прийнята   на   п'ятій   сесії   Верховної   Ради України 28 червня 1996 року, зі змінами внесеними Законом №2222 - IV від 08.12.2004 року.
  2. Кодекс адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року № 2747-ІУ, зі змінами і доповненнями.
  3. Про систему оподаткування: Закон України від 25.06.91р. № 1251-ХП, зі змінами і доповненнями.
  4. Про   порядок   погашення   зобов’язань   платників   податків   перед бюджетами та державними цільовими фондами: Закон України від 21.12.2000 р. № 2181 - III, зі змінами та доповненнями.
  5. Про державну податкову службу: Закон України від 4.12.1990 року №509-ХП, зі змінами та доповненнями.
  6. Про звернення громадян: Закону України від 2 жовтня 1996 р., зі змінами та доповненнями.
  7. Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби: затверджене наказом ДПА України від 11.12.96 року № 29, зі змінами та доповненнями.
  8. Про   затвердження   Інструкції  про   порядок  розгляду  звернень   та особистого прийому громадян в органах державної податкової служби: Наказ ДПА України від 18.06.2008 року № 395.