Данченко Ю.Ю., Кондратьев В.А.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского

Проблеми реформування податку на додану вартість в Україні

 

На сьогодні однією з актуальних проблем галузі оподаткування є проблема реформування податку на додану вартість (ПДВ). Він є непрямим податком і сплачується на кожній стадії руху товарів та послуг пропорційно до вартості, створеної на цій стадії. ПДВ включається до ціни товарів, послуг і перекладається на споживача, який є фактичним платником податку, а підприемства компенсують ПДВ, який вони сплачують при придбанні ресурсів, за рахунок ПДВ, отриманого від покупців за реалізовану продукцію.

      Особливість ПДВ полягає в тім, що саме він справляє значний вплив на фінансово-госпо­дарську діяльність суб'єктів господарювання та на їхній фінансовий стан. Основною функцією ПДВ є фіскальна функція і цей податок - є основним серед непрямих податків і одним з основних джерел формування дохідної частини Державного бюджету України. Також ПДВ має значний зв’язкок з інфляцією.

      За кордоном, на відміну від України, цей податок використовується для стри­мування надмірних витрат, які викликають інфляцію попиту. При цьому ПДВ виконує стабілізаційну функцію. ПДВ впливає на розвиток економіки держави.

На сьогодні головними недоліками діючої система справляння ПДВ є: недосконала законодавча база, безсистемна пільгова політика, яка сприяє ухиленню від сплати податків, створенню фіктивних фірм,  недосконалість системи  стягнення  та відшкодування ПДВ сільськогосподарськім  підприємствам. Складний  механізм відшкодування  ПДВ, сприяє  несвоєчасному бюджетному  відшкодуванню  та незаконному  його  відшкодуванню.


      Основною проблемою адміністрування ПДВ стало подальше проведення експерименті  із змінами в податковому законодавстві. Україна на сучасному етапі розвитку потребує  вжиття  додаткових  законодавчих та адміністративних заходів, спрямованих на удосконалення справляння, податку. Однак на сьогодні використати законодавчу можливість доволі складно.  Тому податкові органи максимально застосовують інші засоби і досягають у ньому успіху.

      Одним із пріоритетів  діяльності податкової служби є скорочення простроченої бюджетної заборгованості  з відшкодування  ПДВ. Внаслідок заходів, що вживалися упродовж минулого року  державними податковими органами, забезпечено зменшення залишків невідшкодованих сум заявок з порушеним терміном  перевірок  на 1 163,2 млн. грн., або на 28,1 відсотка. При загальному рості заявок на відшкодування  на  поточні рахунки платників за 2009 рік на 18 191,3 мли. грн., або на 71 відсоток, фактично відшкодовано підприємствам у минулому році на рахунки платників - 34 408,5 мли. грн. Приріст сум, відшкодованих на рахунки платників, порівняно з 2008 роком становить 1 5 539,6 мли. грн., або 83 відсотки [2].

Проблема бюджетного відшкодування ПДВ з'явилась в Україні після прийнятя Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97- ВР від 03.04.1997 (далі Закон ). Закон був розроблений на підставі 6 Директиви ЄЕС (№77.'388/СЕС від 17.05.1977), в якій відсутній детальний опис механізму відшкодування ПДВ.

  Відсутність чіткої і достовірної інформації про обсяги заборгованості з бюджетного відшкодування призводить до несвоєчасності бюджетного відшкодування. Це негативно впливає на діяльність суб'єктів господарювання, оскільки затримка з боку держави щодо повернення коштів не дає їм можливості розпоряджатися власними фінансовими ресурсами й спрямовувати їх на подальший розвиток своєї справи.

Пільгова політика завдяки своїй безсистемності не стала достатньою мірою стимулюючим важелем для розвитку тих напрямків підприємництва які цими пільгами користуються, а також створила нерівномірне податкове навантаження на суб'єктів підприємництва. Пільги з податку на додану вартість є найвагомішими, їх налічується не менше 130. У загальному обсязі податкових пільг ПДВ займає 91,4% [3].

Недосконалий механізм стягнення та відшкодування ПДВ дає можливість підприємствам ухилятись і сплати податку та отримувати незаконне відшкодування завдяки певним обліковим маніпуляціям. Основними  спробами  ухилень від сплати ПДВ є - завищення суми повернення в заявці, є найпростіший спосіб, який  здійснюється шляхом підробки рахунку - фактури на покупки, яких не було. Зниження обсягів продажів є найбільш поширеним способом ухиляння від сплати ПДВ, який вико­ристовується в малому бізнесі, особливо в роздрібній торгівлі. Фіктивні торгові підприємства, створюються і реєстру­ються платниками ПДВ. Вони імітують торгову діяльність і шляхом підробки експортних фактур претендують на відшкодування ПДВ. При внутрішньому  продажу товарів, який видається за експорт, платник продає товар на внутрішньому  ринку, при цьому підроблює експортні фактури і претендує на відшкодування ПДВ.

Для вирішення проблемних питань, пов'язаних зі сплатою ПДВ науковці пропонують вжити такі основні заходи [4, 6, 5]:

·                                        установити диференційовані ставки ПДВ, зокрема на товари першої необхідності ставку 8%, на товари розкоші - ставку 50%, для сільськогосподарських товаровиробників передбачається застосування спеціального режиму оподаткування та ставки податку у розмірі 10%, що дає  можливість компенсувати податковий кредит щодо придбаних товарів та основних фондів, на інші  товари - ставку 18%.

·                                         Зниження ставки ПДВ до 18% дасть змогу стимулювати економічне зростання, створити передумови для постійного збільшення податкової бази в майбутньому,зробити економіку більше прозорою й легальною,підвищити конкурентоспроможність наших товарів у країнах СОТ,підтримати фондовий ринок та підвищити його капіталізацію, поліпшення  інвестиційного  клімату та збільшити  приплив  капіталу  в Україну, у тому  числі  і  на  фондовий  ринок, створити стимули  для  розвитку  не  сировинного, а інноваційного сектору економіки, знизити рівень  корупції, ввести  помісячне  звітування  платників  ПДВ.

Удосконалення Закону  № 168/97щодо урегулювання  порядку обліку  платників ПДВ сприятиме добровільній  реєстрації  платників  ПДВ,  та  збільшенню надходжень податку на додану вартість, а  також  розширенню  кола платни­ків податку за нульовою ставкою  щодо операцій із продажу товарів, що були вивезені за межі митних кордонів України, тільки для товаровиробників, а операції з посередницької діяльності щодо експорту - оподатковувати за ставкою 18%.

       Важливе   значення  для удосконалення  боротьби з порушеннями у сфері  сплати ПДВ  має доопрацювання та затвердження Податкового кодексу, який повинен  передбачати і напрями реформування ПДВ.

      Законодавче врегулювання Податковим  кодексом питання подання платниками податку на додану вартість ра­зом із податковою звітністю за відповідний звітний період реєстрів отриманих і виданих податко­вих накладних з метою автоматизованого звірення податкових накладних у продавця та покупця. Ця норма спрямована на вдосконалення адміністрування ПДВ. Урегулювання питань відшкодування податку на додану вартість новоствореним платни­кам податку, сприятиме  відшкодуванню сплачених сум податку, накопичених протягом перших 12 календарних місяців. Також необхідно передбачення новим  Податковим  кодексом встановлення різних термінів відшкодування податку на додану вартість щодо операцій, які здійснюються на митній території України, та операцій з експорту товарів для платників, які мають значні інвестиційні витрати та провадять діяльність, пов'язану із сезонною закупівлею то­варів.

Список використаних джерел

1.Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97   ВР зі змінами та Доповненнями.

2.Долженков О. Ф. Поняття, історія виникнення ПДВ, його законодавче закріплення,  переваги // Південноукраїнський правничий часопис. - 2009. - № 1. - С. 126- 128.

3.Карпшський Б. Податок на додану вартість як основа бюджетного утворення // Економіст. -2008 -№ 1.-С. 30-33.

4.Мельник В. М. Податок на додану вартість у податковій системі України // Фінанси України-2007.-№9.-С 82-86.

5.Науменко М. А. Реформування системи відшкодування ПДВ // Актуальні проблеми економіки 2005.   №3.    С. 34-  41.

    6.visnuk.com.ua