Особливості договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт

 

Дикан Роман Васильович

науков.керівн. Підлубна Тетяна Миколаївна

Буковинська державна фінансова академія

 

На сьогоднішній день питання правової природи договору підряду недостатньо досліджене в науковій літературі* Однак, визначення правової природи даного договору необхідне для виділення його з-поміж інших цивільних договорів та однозначного тлумачення. Крім теоретичної важливості питання природи договору підряду на проведення проектно-пошукових робіт, вирішення даного питання має ше практичне значення — практика укладання даних договорів на сьогоднішній день зростає; Ганна Тараненко зростає і судова практика вирішення спорів, пов'язаних з даним договором. Тому слід дослідити правову природу договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт з урахуванням чинного законодавства України.

У юридичній літературі зустрічаються різні думки стосовно правової природи договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт.

Протягом значного періоду часу була поширена думка, що даний договір є різновидом договору будівельного підряду. Прихильниками такої точки зору були І.Л. Брауде, Ю.К. Толстой, І.А. Танчук та інші. Ця ж думка прослідковувалась в роботах О. С. Иоффе, який згодом відніс договір підряду на проведення проектних і пошукових робіт до групи договорів, «прилеглих до підряду».

З цією позицією не можна погодитися, адже органічний зв'язок проектування і будівництва не є достатньою підставою для ствердження, шо договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт є різновидом договору будівельного підряду. За договором будівельного підряду замовник передає підряднику вже готову проектну документацію, отриману під час проведення проектних та пошукових робіт. Крім того, в ньому не врегульовуються питання процесу створення самої проектної документації, не враховуються особливості проведення проектних та пошукових робіт.

Згодом більше прихильників знайшла точка зору, що договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт є самостійним цивільно-правовим договором. Вона обґрунтовувалась у працях В.А. Рассудовського.

Ю. Г. Басіна, М.Я. Черняка, М.І. Брагінського та інших. Цю позицію було враховано при виділенні договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт окремим параграфом у главі 61 «Підряд» Цивільного кодексу України.

Крім викладених вище, існували ще інші підходи до визначення правової природи договору підряду на виконання проектних та пошукових робіт. Так, на думку К.И. Седунова, договір на проектування — самостійний тип договору, оскільки в ньому містяться елементи підряду, врегульовані Цивільним кодексом та інші елементи іншого невідомого договору.

Наведені вище позиції свідчать, в радянський період єдиного підходу щодо правової природи договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт.

Досліджуючи правову природу договору підряду на виконання проектних та пошукових робіт, варто з'ясувати, чи відносити даний договір до підрядних.

Для того, щоб віднести договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт до підрядних, необхідно з'ясувати чи характерні йому загальні ознаки підряду і які спеціальні ознаки дозволяють виділити його як окремий самостійний договір.

Загальними ознаками договору підряду є направленість на виконання певної роботи та передачі результату, відокремленого від роботи, замовнику. У договорі на проведення проектних та пошукових робіт такі ознаки можна виділити. За цим договором виконуються пошукові та (або) проектні роботи. А їх результат – дані, отримані внаслідок проведення проектних робіт та (або) проектно-кошторисна документація передається замовнику.

Ще однією загальною ознакою договору підряду є виконання робіт підрядником на власний ризик. А це означає, що підрядник не має права вимагати винагороди у разі випадкового знищення предмета договору або неможливості виконання робіт без вини сторін. Така ознака теж притаманна договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт. Підрядник за цим договором не має права вимагати винагороди у разі раптового призупинення робіт, їх випадкових погіршень, неможливості закінчення роботи, знищення результату робіт та ін.

Наявність загальних ознак договору підряду у договорі на проведення проектних та пошукових робіт, дає можливість застосовувати загальні положення про підряд.

Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт відрізняється від інших видів підряду спеціальними ознаками. Однією з таких ознак є особливості виконуваної роботи (проектні та пошукові роботи відрізняються від інших видів робіт, виконуваних за підрядними договорами) та її результату (жодна з підрядних робіт на має своїм результатом дані, отримані внаслідок проведення пошукових робіт та проектно-кошторисну документацію).У юридичній літературі спеціальною ознакою досліджуваного договору називають проміжний характер результату проектно-пошукових робіт. Мається на увазі, що матеріальний об'єкт для створення якого проводились проектні та пошукові роботи, буде побудований за іншим договором - договором будівельного підряду. Ця спеціальна ознака зумовила необхідність формулювання спеціальних норм, що встановлюють відповідальність підрядника за недоліки виконаних робіт, що виявляються в процесі будівництва чи експлуатації вже побудованого об'єкта.

Аналіз чинного законодавства дає можливість виділити ще одну спеціальну ознаку договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт — роботи за цим договором виконуються на основі вихідних даних для проектування та виконання пошукових робіт. Відповідно до статті 5 Закону України «Про архітектурну діяльність» до вихідних даних на проектування належать: архітектурно-планувальне завдання, завдання на проектування, технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури. Будь-які інші роботи не виконуються відповідно до таких даних.

Таким чином, спеціальні ознаки договору на проведення проектних та пошукових робіт дозволяють виділити його як окремий вид договору підряду.

Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт відрізняється від інших різновидів підряду, зокрема, побутового. Так, сторони за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору. На відміну від цього, договір побутового підряду є публічним. Тому підрядник за цим договором не може відмовитися від укладення договору при наявності можливості виконання певної роботи та бере на себе обов'язок здійснювати виконання робіт кожній фізичній особі, яка до нього звернеться; умови договору побутового підряду є однаковими для всіх замовників.

В юридичній літературі також зустрічається думка, що до договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт можна застосовувати положення про будівельний підряд. Однак, з даною позицією погодитись не можна: договори відрізняються один від одного, насамперед, предметом. Предметом договору на проведення проектних та (або) пошукових робіт є проектні та (або) пошукові роботи, дані, отримані внаслідок проведення пошукових робіт, розроблена за завданням замовника проектно-кошторисна документація. А предметом договору будівельного підряду є будівельні роботи або завершений будівельний об'єкт. Договір будівельного підряду регулює відносини щодо будівництва, тоді як договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт – створення документації, за якою буде здійснюватись таке будівництво.

Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт та договір будівельного підряду мають різний порядок виконання зобов'язань, прийняття робіт. Відрізняються порівнювані договори і за змістом. Адже на замовників та підрядників за цими договорами покладаються різні права та обов'язки.

Деякі науковці зазначать, що договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт слід віднести до творчих договорів.

Дослідники вказують, що коли йдеться про будівництво житлового масиву, атомної електростанції, підприємства, тобто про складні та великі об'єкти, то в такому випадку не можна обійтися звичайними спеціалістами і без творчого підходу. І в пошукових, і в проектних роботах такого роду саме й потрібен творчий підхід, а виконання таких робіт вимагає досить енергійних творчих пошуків, бо в іншому випадку зазначені роботи будуть виконані на низькому науково-технічному рівні і навряд чи відповідатимуть вимогам безпеки тощо. Крім того, результат творчої діяльності не може бути уречевлений у будь-якому матеріальному носієві.

Хоча творчий характер і має місце при проведенні проектних і пошукових робіт, але він не є визначальним. Творчий підхід необхідний для виконання і інших договорів, але вони не відносяться до творчих. Не можна погодитися із думкою про те, що результати проектно-пошукових робіт не можуть бути уречевлені. Адже своєрідною формою матеріалізації є дані, отримані в результаті проведення проектних робіт та проектно-кошторисна документація, на основі яких в подальшому здійснюється будівництво.

У даному випадку слід звернути увагу на відмінні риси договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт від договору про створення на замовлення і використання об'єкта права інтелектуальної власності, який відноситься до групи договорів щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності. В кожному із зазначених договорів мова йде про роботи, але вони відрізняються за своїм характером. За договором про створення за замовленням і використання об'єкта права інтелектуальної власності виконується виключно творча робота, результатом якої є об'єкт права інтелектуальної власності. Як уже зазначалося вище, при виконанні одного з видів робіт, а саме проектних, творчий елемент також має місце. Але він не є визначальним у цьому договорі. Тому застосовувати до договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт положення договору про створення на замовлення і використання об'єкта права інтелектуальної власності не можна. Результати проектних робіт можуть бути об'єктами авторського права.

Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт має спільні риси з договором купівлі-продажу і трудовим договором. Особливу увагу необхідно приділити відмінностям досліджуваного договору від трудового договору. Такими насамперед, є:

-  предметом договору підряду є кінцевий результат, а для трудового договору основним є сам факт трудової діяльності.

-   роботу за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт особа виконує на свій ризик з використанням власних матеріалів, або матеріалів замовника, між тим, як трудовий договір передбачає, що робітник не несе відповідальності за загибель предмета його праці (якщо загибель не спричинена умисними діями самого працівника), підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку та забезпечується всім необхідним для діяльності;

-   сторонами договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи, а трудовий договір може укладатися лише з фізичною особою.

До договору купівлі-продажу договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт подібний тим, що ці договори спрямовані на оплатну передачу визначеного об'єкту у власність, окрім того, їх правова кваліфікація збігається: і перший, і другий договори є двосторонніми, оплатними та консенсуальними. Однак відмінності між ними, полягають у тому, що предметом договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт в цих випадках є результат проведення даних робіт, втілений у матеріальній формі, який підрядник ще повинен виготовити, а предмет договору купівлі-продажу при укладенні договору вже наявний (за винятком, наприклад, купівлі-продажу за зразками), причому він може бути як індивідуально визначеним, так і визначеним родовими ознаками. Хто є суб'єктом його виготовлення, значення не має. Крім того, у договорі підряду обумовлені права та обов'язки сторін, пов'язані з виготовленням предмета, а не тільки з його передачею й оплатою. Моменти укладення і виконання договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт ніколи не збігаються, тоді як у договорі купівлі-продажу вони можуть збігатися.

Творчий характер науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт обумовлює ряд відмінностей цього договору від договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт. Виконавець за договором на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт зобов'язаний здійснити виконання особисто, якщо інше не встановлено договором. Залучати інших осіб до виконання таких робіт він має право лише за згодою замовника. Крім того, замовник за договором про виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт може використовувати передані йому результати лише у визначених договором межах і умовах. А виконавець за цим договором може використовувати результати робіт як для своїх цілей, так і передавати їх іншим особам. Зазначене не характерне для договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт.

Сфера використання проектних та пошукових робіт обмежується лише будівництвом, тоді як дослідно-конструкторські та технологічні роботи можуть використовуватися у всіх галузях народного господарства. Крім того, ці роботи не є передумовою будівельних робіт.

Результат робіт за договором про проведення проектних та пошукових робіт є передбачуваним і наперед визначеним у договорі. Тоді як результат за договором про виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт наперед неможливо передбачити. Неможливість досягнення результату за договором про виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт теж є результатом, але «негативним». При досягненні такого «негативного» результату договір вважається виконаним і повинен бути оплачений. Тоді як за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт недосягнення обумовленого результату вважається невиконанням зобов'язання.

Саме ризик досягнення передбаченого у договорі результату лежить в основі розмежування договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт і договору на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт. За договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт ризик невиконання договору лягає на підрядника, тому що він в такому випадку, як правило, не має права вимагати оплати виконаних робіт. Тоді як за договором про виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт цей ризик несе замовник.

Отже, договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт та договір на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт є самостійними, не пов'язаними між собою договорами, які відносяться до групи договорів про виконання робіт.

Звертає на себе увагу ще одна обставина. В ЦК України, ЦК Російської Федерації, юридичній літературі, договір про який йде мова, прийнято називати договором про проведення «проектних та пошукових робіт». Одночасно робиться вказівка, що ці роботи передують будівництву. Але будь-якому більш-менш значному будівництву завжди передують пошукові роботи, а вже потім – проводяться проектні на основі отриманих даних. Тому варто було б, цей договори так і називати – договір «про проведення пошукових та проектних робіт», замість «проектно-пошукових робіт». Запропонована назва відповідатиме суті договору.

Крім того пошукові та проектні роботи - це різні види робіт і на практиці вони можуть оформлятися різними договорами. Пошукові роботи передують проектним, але не в усіх випадках будівництва. Будівництво деяких нескладних об'єктів часто проводиться без попередніх пошукових робіт. У разі здійснення складного будівництва, його проектування неможливе без проведення проектних робіт.

Враховуючи вищесказане, можна сформулювати визначення даного договору. Договір підряду на проведення пошукових та (або) проектних робіт - правочин за яким одна сторона (підрядник) зобов'язується виконати пошукові роботи та (або) розробити за завданням іншої сторони (замовника) проектну або іншу технічну документацію, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

Наведене вище дослідження правової природи договору на проведення проектних та пошукових робіт дає можливість зробити висновок, що даний договір відноситься до договорів підрядного типу, оскільки йому притаманні загальні ознаки підрядних договорів: направленість на виконання певної роботи; передача результату замовнику; виконання роботи підрядником на власний ризик. Спеціальні ознаки даного договору — особливості виконуваної роботи, результатом робіт є дані, проміжний характер робіт по відношенню до будівництва, виконання робіт на основі вихідних даних — дозволяють виділити його в системі договорів, передбаченій Цивільним Кодексом України, як самостійний різновид договору підряду. А відмінні ознаки цього договору від інших подібних за змістом цивільно-правових договорів забезпечують йому самостійне правове регулювання.

Список використаних джерел

1. Цивільний кодекс України від 1 травня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. - 2003. - №40 - 44. - С. 358.

2. Дзера О.В. Цивільне право України: Підручник у 2-х т. / О.В. Дзера. Д.В. Боброва, А.С. Довгерт - К.: Юрінком Інтер, 2009. - Т.2. - 640с.

17. Шевченко Я.М. Цивільне право України: Академічний курс / Я.М. Шевченко. — Підручник у 2-х т. — Т.2. Особлива частина. — К.:, 2008. - 408 с.

18.  Афанасьєв В.В. Співвідношення договору підряду та договору купівлі-продажу (питання теорії та практики / В.В. Афанасьєв, В.П. Янишев // Право України. - 2009. -№1. -С.23 -28.