Технические науки/6. Электротехника и радиоэлектроника

д.т.н. Осадчук О. В., Барабан С. В., Звягін О. С., Криночкін Р. В.

Вінницький національний технічний університет, Україна

USB-частотомір

 

В ході проведення експериментальних досліджень за своїм основним науковим напрямком (частотні перетворювачі фізичних величин на основі транзисторних структур з від'ємним опором) автори роботи зіткнулися з цікавою проблемою - відсутність можливостей комунікації вимірювального обладнання багатьох учбових та навчальних лабораторій з сучасними ЕОМ. Це приводить до того, що практичні дослідження проводяться без участі автоматизованих систем збору і обробки інформації. Фактично значну кількість часу необхідно витрачати на характеріографію в ручному режимі.

Основними проблемами при проведенні досліджень в навчальній технічній лабораторії є застаріле обладнання, неможливість автоматизації проведення вимірювань, повна відсутність комунікації з сучасним ЕОМ, складність будови вимірювальних приладів, яка для проведення вимірювань в навчальній лабораторії непотрібна (більшість приладів була придбана ще за часів СРСР для виконання держаних замовлень). Ці проблеми також впливають і на технічну підготовку майбутніх фахівців, і на конкурентоспроможність на ринку праці вже дипломованих інженерів.

Одним з перспективних шляхів розвитку навчальної технічної лабораторії є використання комп’ютера в якості багатофункціонального приладу обробки інформації (див. напр. [1]), з одночасним застосуванням комутаційних та вимірювальних пристроїв, що відповідають характеру вимірюваної величини. Вимірювання і перетворення виконується на базі швидкодіючих, надійних і точних схемних компонентів, а завданням ПК є індикація і статистична обробка виміряної інформації та забезпечення керування приладами. Складовими частинами такої лабораторії є «інформатизовані інструменти» – набір апаратних і програмних засобів, доданих до звичайного комп'ютера таким чином, що користувач одержує можливість взаємодіяти з комп'ютером як зі спеціально розробленим електронним приладом. Істотна частина інформатизованого інструменту і інформаційної лабораторії – ефективний інтерфейс користувача, тобто програмний інструментарій з розвинутою системою меню у виді наочних графічних образів звичної для користувача предметної області, що забезпечує зручний інтерактивний режим його взаємодії з комп'ютером.

На базі описаної технічної лабораторії планується  реалізувати проект: інформаційно-вимірювальна система (ІВС) для дослідження характеристик транзисторних структур з від'ємним опором (ТСВО). На рис. 1 показано блок-схему майбутньої ІВС.

Рис. 1 – Блок-схема ІВС для дослідження частотних перетворювачів фізичних величин на основі ТСВО

На даний момент виконана одна з найскладніших частин проекту – розроблений USB-частотомір з відповідним програмним забезпеченням [2]. Функціонування частотоміра з USB-виходом засноване на використанні всього одного мікроконтроллера. Головною перевагою даного пристрою є простота, яка поєднана з економічністю і зручним керуванням через інтерфейс ПК. Основні технічні характеристики частотоміра наступні: діапазон вимірювання частоти 100 Гц – 20 МГц (реально верхня границя вище), поріг чутливості по вхідному вузлі – 40 мВ, мінімальне значення частоти синусоїдального сигналу, що фіксується частотоміром – 10 Гц, максимальна амплітуда вхідного сигналу - 30 В, вимірювання частоти відбувається з точністю 0,1 % (вище 10 кГц) . Живлення від USB-приводу ПК (напруга 5 В), струм, що споживає прилад – до 35 мА. Передбачено автоматичний вибір оптимального часу вимірювання в залежності від вхідної частоти (2,5; 25; 250; 2500 мс); утримання виміряних показів на екрані, відображення зміни миттєвого значення частоти в часі. Ввімкнення частотоміра відбувається автоматично, після під'єднання до USB-шини ПК, зчитування даних комп’ютером починається після 15 мс від комунікації з приладом. Вимкнення частотоміра відбувається автоматично після від'єднання від ПК. Калібрування частотоміра в невеликих межах можна здійснити на зразковому генераторі/частотомірі за допомогою прецизійного підстроювального конденсатора. В більших межах можливе програмне калібрування прошивки мікроконтроллера.

Авторами було розроблено програмне забезпечення для приймання і  обробки даних з USB-частотоміра, а також можливість керування певними настройками пристрою. ПЗ побудоване на мові візуального програмування G та складається з віртуальних пристроїв із бібліотеки пакету програм LabVIEW [3]. Лицьова панель розробленого ПЗ для USB-частотоміра представлена на рис. 2.

Рис. 2 – Інтерфейс програмного забезпечення для USB-частотоміра

Отже, це дійсно простий, економічний і надійний пристрій, ще й зручний у керуванні.

Література

1. Бутырин П. А. Автоматизация физических исследований и эксперимента: компьютерные измерения и виртуальные приборы на основе LabVIEW 7 – М.: ДМК Пресс, 2005.

2. http://isac.org.ua/

3. Суранов А. Я. LabVIEW 8.20: Справочник по функциям. – М.: ДМК Пресс, 2007. – 536 с.