Технічні науки/4. Транспорт

Обіщенко В.Г., Сергун О.В.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ «ДонНТУ», м. Горлівка, Україна

Фактори, що впливають на схоронність якості товарів при транспортуванні

 

Якість товару в першу чергу визначає його споживчі властивості (тобто сукупність властивостей і характеристик товару, що надають йому здатність задовольняти потреби покупця). Таким чином, недостатньо виготовити якісний товар, необхідно також зберегти його якість у процесі доставки до кінцевого споживача. 

Ціль дослідження складається в аналізі груп факторів, що забезпечують збереження якості товарів при їх доставці. До таких факторів відносяться: упакування, маркування, умови транспортування й зберігання товарів.

Упакування - це не тільки засіб, що забезпечує захист продукції від ушкоджень або псування в процесі доставки, але є й носієм інформації про товар (найменування, місце виготовлення, інструкція з експлуатації, маніпуляційні знаки, екологічне маркування, реклама, тощо) [1]. На теперішній час упакування стало частиною товару, що надає йому додатковий престиж.

Можна виділити наступні функції упакування: утилітарну (схоронність продукту, розфасовка товару, умови зберігання, маркування, що пов'язане зі зручністю складування, пересилання, тощо); технологічну (зручність транспортування); економічну; екологічну; художньо-естетичну (психологічний вплив упакування на підсвідомість споживача); рекламну (переваги даного товару перед аналогічним, але іншого виробника); соціально-економічну й комунікативну (інгредієнти, вага, виготовлювач, способи застосування, тощо); психологічну функцію (сформувати установку на придбання даного товару).

Маркування - текстова умовна позначка, малюнки або інформаційні знаки, нанесені на товар або упакування й призначені для ідентифікації товару або його окремих властивостей [2]. Мета маркування - доведення інформації до споживача про виготовлювача, кількісні і якісні характеристики товару.

Способи й зміст маркування встановлюються стандартами й технічними умовами.

Розрізняють наступні види маркування: виробниче (носії: етикетки, вкладиші, ярлики, бирки, контрольні стрічки, клейма, штампи) і торгівельне (носії: цінники, товарні й касові чеки, рахунки, штампи, упакування).

Схоронність вантажу й безпека його транспортування забезпечуються, якщо вантаж пред'являється до перевезення в транспортабельному стані. Вантаж вважається транспортабельним, якщо він: перебуває в кондиційному стані; відповідає стандартам й умовам перевезення; має справну тару, упакування, пломби, замки, контрольні стрічки, належне маркування; надійно захищений від впливу зовнішніх умов; не має ознак, що свідчать про його псування.

Не всі товари однаково здатні зберігати свою якість у процесі зберігання при нормальних умовах. Для кожної групи товарів з урахуванням їх властивостей розробляються інструкції зі зберігання.

На схоронність якості товарів під час транспортування впливають наступні фактори: підбор відповідного виду транспорту, технічний стан транспортного засобу, спосіб й умови виконання навантажувально-розвантажувальних робіт, спосіб укладання в транспортному засобі, умови транспортування, тривалість перевезення. При виборі способу транспортування необхідно враховувати природу товарів й їхні можливі зміни при різних впливах. При транспортуванні враховуються: фізико-хімічні властивості вантажу, його об'ємно-масові характеристики й можливості виникнення біохімічних процесів.

Вантаж у результаті перевезення не повинен змінити своїх хімічних, фізичних або інших властивостей, що можуть привести до псування самого вантажу, до псування іншого вантажу, що перевозиться або до порушення загальної безпеки перевезення.

За ступенем схоронності при їхньому транспортуванні вантажі поділяються на три категорії: що потребують особливі умови схоронності (вибухонебезпечні й вогненебезпечні вантажі, скло, електронні прилади); що потребують умов схоронності (вироби машинобудування, меблі, будівельні конструкції); ті що не потребують умов схоронності (земля, пісок, метал).

Основними умовами, дотримання яких забезпечує належне зберігання, є: певна температура й відносна вологість повітря; відповідне висвітлення й вентиляція; дотримання товарного сусідства; закріплення постійних місць за товаром; забезпечення матеріальної відповідальності; виконання санітарно-гігієнічних заходів, що попереджають збиток і псування товарів.

Таким чином до упакування висуваються наступні вимоги: відповідність санітарним і гігієнічним нормам безпеки, технологічність у виготовленні й використанні, економічність, надійність, міцність, привабливість і зручність для споживача, екологічність, можливість утилізації й інших.

Маркування повинне інформувати: про відповідність товару нормативним документам (знаки відповідності, сертифікаційні знаки); про правила використання товару й способи обігу з вантажами при транспортуванні (маніпуляційні знаки); про ризик, що виникає при використанні, зберіганні, перевезенні й утилізації небезпечних речовин і матеріалів (попереджувальні символи).

Загальними вимогами до зберігання товарів є вимоги у відповідності: зі стандартами на продукцію, із санітарними нормами, із правилами продажу окремих видів товарів; із правилами роботи підприємств торгівлі.

Література:

1.     Горев А.Э. Грузовые автомобильные перевозки : Учеб. пособие для студ высш. учеб. заведений / А.Э. Горев . – М. : Издательский центр «Академия», 2004. – 288 с.

2. Ванчукевич В.Ф. Грузовые автомобильные перевозки : Учеб. пособие / В.Ф. Ванчукевич, В.Н. Седюкевич, В.С. Холупов. – Мн. : Выш.шк., 1989.– 272с.