Мельницька Т.Є.

    Тиквій Н.В

студентка

асистент кафедри фінансового аналізу та контролю

Вінницького торговельно-економічного інституту

Київського торговельно-економічного університету

м. Вінниця Україна

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ ПІД ВПЛИВОМ НОВОГО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ

Вступ У сучасній економіці страхування виступає в ролі найважливішого стабілізатора процесу суспільного відтворення. Постійне збільшення  соціальних, економічних і техногенних ризиків загрожує збереженню й подальшому зростанню суспільного багатства, що вимагає від  суб’єктів господарювання та держави дбати про формування ефективної системи страхових резервів, призначених для своєчасної компенсації збитків.

Фінансові ресурси, які акумулюються у вигляді страхових резервів, служать істотним джерелом інвестицій в економіку. У розвинених країнах світу страхові компанії за обсягами інвестиційних вкладень перевищують загальновизнаних інституціональних інвесторів - банки й інвестиційні фонди.

Метою статті є дослідження особливостей здійснення інвестиційної діяльності страхових компаній та впливу нового податкового кодексу на інвестиційну діяльність страхових компаній в Україні.

Вагомий внесок у дослідження проблем страхової діяльності на сучасному етапі в Україні внесли А. Василенко, В. Базилевич, О. Барановський, , О. Заруба та інші. Однак незважаючи на велику кількість робіт присвячену страховому ринку, інвестиційній діяльності страхових компаній в економічній літературі приділена незначна увага. Дані фактори зумовлюють актуальність досліджень, присвячених впливу нового податкового кодексу інвестиційної діяльності в страховому бізнесі на сучасному етапі.

Інвестиційна діяльність є досить важливою, оскільки вона створює умови для виконання сплати страхових відшкодувань клієнтам і забезпечує ефективне функціонування страхової компанії.

Недостатній рівень капіталізації ринку, відсутність надійних інвестиційних інструментів і державних гарантій під інвестиційні проекти, несприятливі умови для інвестування, недосконалість старого  податкового законодавства негативно впливають на інвестиційну привабливість страхового ринку України, а від так уповільнюють його розвиток. Загальний рівень інвестиційної привабливості вітчизняного страхового ринку 52% експертів визначили як середній [2].

З прийняттям податкового кодексу український ринок страхування очікують серйозні зміни. В кінцевому підсумку це будуть зміни в кращу сторону, незважаючи на всі складності, які виникнуть у учасників ринку. Ці зміни приведуть до того, що український страховий ринок структурується, стане більш прозорим і схожим на розвинені ринки.

Ключова зміна для страхових компаній - перехід на загальну систему оподаткування. З однієї сторони це буде вигідно учаникам ринку, оскільки податок буде сплачуватись лише в тому випадку, якщо компанія буде мати прибуток. Але з іншої сторони, адміністрування податку ускладниться, що спричинить додаткові витрати страхових компаній компаній. Крім того, виникнуть складнощі при оподаткуванні резервів страхових компаній, які не притаманні не жодного іншого ринку і є продуктом актуарних розрахунків. Всі прибутки страхової компанії планується в 2011 році обкладати податком на прибуток у розмірі 23% [1].

Варто зазначити, що у більшості випадків страховим компаніям стане досить невигідно розміщувати депозити в банках за заниженими ставками. Страхові компанії можуть піти на даний крок лише в тому випадку, якщо банк гарантує їм досить потужний канал продажів.

Податок на страхову діяльність складає 3% від суми чистих валових платежів, які розраховуються як валові страхові платежі за винятком платежів за договорами перестрахування. При цьому оподаткування інвестиційної та іншої операційної прибутку страхової компанії виробляється за стандартною ставкою 25%. [ 2]

Існуюча на поточний момент схема оподаткування стимулювала суттєве зростання схемного страхування в Україну за останні роки і практично не сприяла отриманню страховими компаніями інших прибутків, крім як від страхової діяльності. Варто також зазначити, що при існуючому податковому законодавстві, українські страхові компанії не завжди зацікавлені займатися інвестиційною діяльністю. Більшості страховим компаніям простіше застосувати «схемне» розміщення своїх коштів на банківські депозити за заниженими ставками, ніж займатися збільшенням реальної прибутковості своїх резервів. А також при такому розміщені коштів страхових компаній можна й отримати додатковий канал продажів.

Важливою перевагою нової системи оподаткування стане те, що переведення страхової індустрії на загальне оподаткування повинен зробити схемні операції на ринку нерентабельними. Відповідно, багато в чому податковий кодекс буде сприяти тому, що страховий ринок стане більш стандартним, класичним і прозорим.

При перекладі страхових компаній на загальні правила оподаткування практично повністю з ринку піде схемне страхування. За рахунок скорочення частки схемного страхування, за прогнозами експертів, скорочення загального обсягу ринку ризикового страхування в 2011 році може скласти до 58% [2 ].

При переході на загальну систему оподаткування, страхові компанії прийдуть до більш класичної системі роботи, при якій левову частку від загального прибутку вони будуть забезпечувати за рахунок інвестиційного доходу.

Пропоновані зміни в Податковому кодексі будуть сприяти тому, що страхові компанії стануть одним з головних інвесторів на фінансових ринках.

У розвинених країнах найбільшими інвесторами виступають страхові компанії, поряд з пенсійними фондами. Саме вони мають доступ до великого капіталу: ризики носять повсюдний характер - страхуванню підлягає все що завгодно, від ризику втрати життя або працездатності до фінансових ризиків.

В Україні рівень розвитку страхового ринку залишається вкрай слабким. Причин різні: від відсутності традицій добровільного страхування ризиків і недовіри до фінансових установ. Страхові компанії не є інституційними інвесторами, спроможними акумулювати заощадження населення та акумулювати їх в інвестиційні ресурси [3].

На сьогоднішній день найбільші вкладення страхових компаній розміщені на банківських депозитах. Там міститься близько третини всіх страхових резервів. Там зосереджено близько третини всіх страхових резервів. Але, проблеми банківської системи 2008-2009 років показали, що і даний інструмент в Україні не можна вважати без ризиковим. На даний час банки знаходяться в надлишкової ліквідності і не зацікавлені в підвищенні ставок по депозитах. При цьому в останні місяці спостерігається їх активне зниження. За оцінками експертів, в кінці року страхові компанії зможуть розміщувати кошти на річний депозит під ставку 11-14%, що помітно нижче за рівень ставок річної давності. [2]. При правильному розміщенні інвестиційного портфелю страхові компанії України можуть отримати значено більний в 2011 році інвестиційний прибуток ніж на депозитних ставок в банках.

Таким чином, з прийняттям нового податкового кодексу, страхові компанії , які функціонують на вітчизняному страховому ринку відчують складність оподаткування, але ці зміни приведуть до змін у кращу сторону. Оскільки страховий ринок стане більш прозорим і схожим на ринки розвинених країн світу.

 

 Список використаний джерел

1.                             Податковий кодекс України Із змінами, внесеними згідно із Законом

                N 2856-VI ( 2856-17 ) від 23.12.2010

2.                             Василенко А. В. Інвестиційна діяльність страхових компаній: стратегія та пріоритети / А. В. Василенко, В. В. Тринчук // Страхова справа. — 2006. — № 3 (23). — С. 38–47. ;

3.                             Елейко Т. Влияние нового Налогового кодекса на инвестиционную политику страховщиков в 2011 году forinsurer.25.01.2011

4.                             http://forinsurer.com- інтернет журнал про страхування

5.                             www.rada.gov.ua- офіційний сайт Верховної Ради України