К.е.н. Мехеда Н. Г., Кулик А.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького Україна

ФАКТОР ЛОЯЛЬНОСТІ ПЕРСОНАЛУ ТА  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КАДРОВОЇ БЕЗПЕКИ

Успішне функціонування підприємства в умовах ринкової економіки передбачає забезпечення ефективної системи заходів безпеки. Як правило, основні ризики організації генеруються її власним персоналом. За даними статистичних досліджень близько 51% випадків економічних злочинів здійснюють  співробітники компаній ( рис 1.) [1], а ефективна організація роботи по забезпеченню кадрової безпеки може майже на 60% знизити прямі та передбачити непрямі збитки фірми, пов’язані з людським фактором [2].

 

Рис. 1. Суб’єкти скоєння економічних злочинів

Для підприємств, що дбають про довгострокову перспективу розвитку, важливим  є формування лояльності персоналу. Лояльність персоналу розглядають як універсальну за направленістю складову кадрової безпеки тому, що ставлення працівника до власної організації є фактором, який або зміцнює, або руйнує систему  кардової безпеки компанії.

Важливість феномена лояльності для бізнесу підтверджується як західними, так і вітчизняними дослідниками. За даними американського щорічного довідника WORKUSA Survey, організації з високолояльними співробітниками за три роки принесли своїм акціонерам 112% прибутку, організації з середнім рівнем лояльності співробітників - 90%, а з низькими показниками лояльності - 76% [3, c.34].

Незважаючи на значну увагу дослідників до феномена лояльності, не існує єдиного визначення поняття «лояльність персоналу». Т.Н.Чистякова і Н.В.Мойсєєнко трактують лояльність персоналу як готовність працівника відповідати корпоративним очікуванням та формувати способи поведінки в межах, заданих організацією або керівництвом; стійкість до провокуючої дії ззовні; дотримання раніше прийнятих домовленостей; внутрішнє схвалення цілей компанії  і  цінностей,  некритичне  ставлення до життя в організації. Л.Г.Почебут розглядає лояльне ставлення працівників до організації, з одного боку, як установку, а з другого як мотивацію людини працювати на користь організації, відстоювати її інтереси в різних сферах бізнесу  [4].

У широкому розумінні лояльність персоналу можна розглядати як вірність працівника своїй організації.  Високий рівень лояльності персоналу є важливим фактором зміцнення кадрової безпеки, оскільки лояльний працівник цінує своє робоче місце саме в цій компанії, проявляє бажання працювати на благо організації, є ініціативним та активним у вирішенні поставлених завдань, сприяє розвитку і підтримці корпоративної культури та відданому ставленню до організації.

Працівники з лояльним ставленням до компанії є набагато стійкішими до «спокус»: їх складно переманити в іншу організацію, схилити до співпраці з конкурентами, шахрайства та зловживання повноваженнями. Лояльні співробітники критично ставляться до колег,  які порушують правила організації, тим самим попереджують виникнення внутрішніх загроз кадровій безпеці.

Формування лояльного колективу можливе за рахунок  розроблення та вровадження в організації системи заходів управління лояльністю.  Під управлінням лояльністю персоналу слід розуміти усвідомлений вплив на чинники, що її формують, з метою забезпечення її подальшого розитку і зміцнення [2].

Система заходів з управління лояльністю персоналу повинна бути зорієнтована на забезпечення сприятливих умов праці, позитивного психологічного клімату в колективі, розвиненої корпоративної культури та ефективної системи мотивації. Необхідно залучати працівників до вирішення проблем фірми, це сприятиме тому, що співробітник відчуватиме свою цінність та значимість  для  організації. Важливо,  щоб працівники могли простежити й переконатися, як відсоток їх особистого внеску в життя компанії оцінюється й винагороджується.

Зміцнення лояльного ставлення працівників до організації  сприятиме зростанню якості і продуктивності праці,  відповідальності співробітників, рівня згуртованості та дисциплінованості трудового колективу, підвищенню трудової мотивації працівників, рівня активності та ініціативи, а також забезпеченню творчого підходу працівників та адекватної оцінки роботи.

За допомогою розробки і реалізації заходів щодо управління лояльністю персоналу на підприємстві вирішується низка важливих завдань, які не лише сприяють зміцненню кадрової безпеки організації, а й підвищують ефективність господарської діяльності компанії в цілому. 

Література:

1.    Чаплигіна Ю.С. Етимологічний аналіз категорії «Кадрова безпека» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Uproz/2011_4/u1104cha.pdf.

2.    Коваленко Д. В. Методологічні основи соціологічного виміру лояльності персоналу організації. УДК 316.42. “Соціологія майбутнього: науковий журнал з проблем соціології молоді та студентства”, № 1’2010. [Електронний ресурс].- Режим доступу: www.sociology.kharkov.ua/socio/docs/magazin/soc_fut/1.../02.pdf.

3.    Доминяк В.Организационная лояльность: основные подходы / Доминяк В.//Менеджер по персоналу.– 2006..– №4.– с..34 – 40.

4.    Пилат Н.І, Лояльність персоналу в умовах мотивації професійної діяльності. УДК 159.923.33. «Проблеми сучасної психології». – 2010. - №10. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pspl/2010_10/601-612.pdf.