Наталія Василівна Кононец (без м’якого знаку у кінці прізв.!!!),

Аграрний коледж управління і права Полтавської ДАА

 

Портфоліо з інформатики як засіб контролю навчальної діяльності студента при ресурсно-орієнтованому навчанні

 

Постановка проблеми. У блок природничих дисциплін усіх професійних освітніх програм економічних, юридичних, аграрних напрямів включена інформатика, яка в даний час виконує роль міждисциплінарної науки, технології, методи якої інтегруються в загально-професійні та спеціальні дисципліни підготовки майбутніх фахівців в аграрному коледжі.

Викладання інформатики має свої специфічні особливості, хоча методика навчання та спосіб організації навчального матеріалу, здавалося б, є традиційним: теоретичні відомості, практичні заняття, контрольні заходи. Це обумовлено тим, що всі галузі інформатики (програмне, апаратне забезпечення, інформаційні системи, інформаційні технології тощо) розвиваються стрімкими темпами. Тобто за досить короткий часовий інтервал відбувається швидке «старіння» друкованих ресурсів з інформатики (навчально-методичного забезпечення, яке виконується на паперових носіях). Отже, виникає необхідність його щорічного поновлення, що актуалізує потребу готувати навчально-методичне та інформаційне забезпечення дисципліни в електронній формі. Також слід зазначити таку специфічну особливість вивчення інформатики, як «подвійність» її базового елемента – комп'ютера, який одночасно є і об'єктом вивчення, і в той же час засобом навчання та інструментом вирішення завдань. Крім цього слід врахувати той факт, що базовий курс інформатики, як правило, вивчається на першому курсі, у період адаптації вчорашніх школярів до вузівської системи навчання, тож ця специфічна проблема також починає чинити негативний вплив на успішність навчальної діяльності студентів. Ці специфічні особливості вивчення інформатики висувають на перший план проблему такої організації навчального процесу, при якому студент є суб'єктом навчального процесу, особистістю, прагне до самореалізації і самоврядування своєю навчальною діяльністю, а викладач стає організатором самостійної активної пізнавальної діяльності студентів та консультантом. Оптимально такі умови забезпечує ресурсно-орієнтоване навчання інформатики в аграрному коледжі, яке активно починає залучати до навчального процесу ще й бібліотекаря.

Аналіз останніх досліджень. Ресурсно-орієнтоване навчання (РОН)це комплекс методів та засобів навчання, націлених на цілісний підхід до організації навчального процесу, який зорієнтований не тільки на засвоєння знань і набуття навичок, але і на тренінг здібностей самостійного й активного перетворення інформаційного середовища шляхом пошуку і практичного застосування інформаційних ресурсів [6, 76]. Такий підхід до системи навчання є давно популярним у вузах провідних країн світу (Англія, Австралія, Канада, Ірландія, США тощо) і досліджується зарубіжними науковцями (Mеg Butler, Elizabeth Green, Eric Riedel, Janette R. Hill, Janet Macdonald, Michael J. Hannafin, Sara Dexter), які не тільки розробляли зміст, форми та методи навчання, але й сучасні методи оцінювання навчальної діяльності студентів та їх самостійної роботи. Як зазначає Н. Гронлунд, роль оцінювання у навчанні є досить важливою, оскільки стимулює навчальну діяльність і спрямовує її на виконання навчальних завдань. Його значення для навчання значною мірою залежить від того, наскільки правильно оцінювання відображає всі його важливі результати і як використовують ці результати [4, 20-21]. Пріоритетним засобом оцінювання у зарубіжних навчальних закладах є метод портфоліо. Наприклад, застосування цього методу у Великобританії широко поширене в системі вищої освіти та при оцінці професійних кваліфікацій на національному рівні. Говорячи про оцінювання студентів за допомогою портфоліо, англійські фахівці в галузі професійної освіти відзначають, що на відміну від тестових методик, які не дають цілісної та повної картини знань студента, автентичне оцінювання, націлене на студента («student centred learning»), виглядає з цих позицій набагато більш прозорим і стандартизованим [8].

Метою статті є проаналізувати зміст портфоліо як засобу контролю за навчальною діяльністю студентів при РОН інформатики в коледжі.

Основна частина. Обговорення тематики створення й використання портфоліо з інформатики в коледжі опирається на такі тенденції в розвитку аграрної освіти в Україні, як: входження української системи вищої освіти в Болонський процес; невпинна інформатизація та комп’ютеризація аграрного сектору в Україні; розробка технологій організації РОН інформатики, індивідуалізації навчання студентів; пошук нових форм і методів комплексної оцінки навчальних та інших досягнень студентів у рамках РОН; пошук способів розвитку якостей особистості, необхідних для творчої самоорганізації й самопрезентації своїх компетентностей на ринку праці та у здійсненні кар'єрного росту. Тому, стратегічні завдання щодо розвитку освітньої системи аграрних коледжів пов'язані з рішенням таких проблем як: неефективність існуючих адміністративних систем контролю й оцінки якості знань, показників вірогідності й максимальної ефективності освітнього процесу; труднощі входження випускників коледжу на ринок праці. Зазначимо, що при цьому не заперечуються повністю адміністративні системи контролю знань студентів, а передбачається використання нових методів оцінки досягнень, рейтингування й контролю за навчальною діяльністю та самостійною роботою. Але, як показує практика, систематичний контроль за виконанням самостійних робіт з боку викладача при традиційній організації навчального процесу утруднений. Необхідно залучення самих студентів у процес самооцінки знань, умінь та навичок, отриманих в ході вивчення інформатики.

Вітчизняна практика контролю знань з інформатики, як правило, по закінченні вивчення дисципліни використовує іспити й заліки, також надається перевага тестовому контролю, але такі методи оцінювання не демонструють повністю знання, уміння та навички роботи студентів саме у прикладних програмних додатках, не можуть у повній мірі оцінити дослідницький, творчий компонент навчальної діяльності з інформатики.

Перспективним сучасним засобом контролю та оцінювання знань студентів, на наш погляд, при РОН інформатики виступає оцінювання на базі портфоліо [4, 217-232]. Наразі цей метод оцінки якості знань студентів представляє великий науково-практичний інтерес. Аналіз науково-педагогічної літератури показує, що цей метод знайшов застосування в шкільній практиці і впевнено поширюється в освітньому процесі вищої школи, оскільки пропонує постійний контроль і самоконтроль послідовного засвоєння навчального матеріалу [2, 5, 7, 9, 10]. Тому для викладачів інформатики в аграрному коледжі цей метод доцільно застосовувати як для навчання і контролю, так і для прищеплювання студентам навичок самоврядування своєї навчальної діяльності.

Портфоліо – це зібрання студентських робіт, які відібрані та упорядковані в такий спосіб, щоб показати прогрес студента у вивченні дисципліни (портфоліо розвитку) або показати зразки кращих робіт студента (демонстраційне портфоліо) [2; 10]. Дослідники І. А. Книш, І. П. Пастухова називають портфоліо інструментом самоорганізації, самопізнання, самооцінки, саморозвитку та самопрезентації студента, що дозволяє сформувати у нього навички аналізу власної діяльності, а також позитивного і конструктивного ставлення до зовнішньої критики [5]. Є. Ю. Кудрявцева, привласнюючи портфоліо статус «інструменту самоосвітньої діяльності», звертає увагу на його здатність перетворення освітнього процесу в діяльність студента та формування у нього здатності діяти в складних ситуаціях з урахуванням різноманітних умов [7]. З огляду на зазначене закономірним є інтерес до впровадження портфоліо з інформатики в аграрних коледжах, основною метою якого є розвиток самостійності та об'єктивності в оцінюванні діяльності студентів, а також підвищення їх конкурентоспроможності у майбутній професійній діяльності.

Портфоліо з інформатики – це спосіб фіксування, нагромадження й оцінки індивідуальних досягнень студента у певний період його навчальної діяльності (як правило, за весь курс вивчення інформатики). Іншими словами, портфоліо – це звіт про процес навчання, про те, що довідався студент, як проходив процес навчання, як студент думає, аналізує, синтезує, робить, створює і т.п., як взаємодіє на інтелектуальному, емоційному й соціальному рівнях. Портфоліо з інформатики представляє собою набір особистих досягнень студента, який показує реальний рівень його підготовки й активності в різних навчальних та індивідуалізованих видах діяльності у коледжі і за його межами (на заняттях, участь в олімпіадах, конференціях, семінарах, вебінарах, конкурсах тощо). Це матеріали, які дають уявлення про готовність студента до професійної діяльності, це крок до формування кар’єрного портфоліо студента вузу.

Технологія планування кар'єри під назвою «Портфоліо кар'єрного просування» вже досить добре зарекомендувала себе в західних країнах. У нашій країні цей підхід тільки починає активно застосовуватися, тому ми хочемо звернути особливу увагу студентів на нього. Почати формувати своє портфоліо краще якомога раніше – вже на перших курсах навчання у коледжі. І ознайомитися з ним доцільно саме на заняттях з інформатики [9].

При РОН з метою контролю самостійної роботи студента доцільно давати студентам завдання типу “Створити власне портфоліо, “Студентське портфоліо з інформатики”, яке засвідчить кінцевий рівень виконавських умінь студента. При зборі матеріалів і оформленні портфоліо повинен використовуватися тільки принцип добровільності, насамперед, з погляду його власника. Студент, що займається збором матеріалів для свого портфоліо, сам особисто вирішує, які саме документи й матеріали він поміщає в папку своїх особистих досягнень. Ще раз підкреслимо, що це повинно стати провідним принципом роботи з портфоліо. У жодному разі не можна примусово (без згоди самого студента) включати матеріали в його портфоліо, особливо на фінальній стадії, коли студент пред'являє своє портфоліо на оцінювання.

Студентське портфоліо з інформатики має на меті продемонструвати: прогрес у вивченні інформатики протягом певного часу; найкращу роботу студента на даний момент; порівняння кращої роботи з попередніми варіантами робіт; розвиток навичок самооцінки; формування аналітичного підходу до навчання; індивідуальний рівень і темп навчальної діяльності; чіткі свідчення про стан успішності для батьків та інших зацікавлених осіб; рівень співпраці викладача і студента, а також бібліотекаря і студента.

Слугуючи цілям РОН студентів, портфоліо дозволяє простежити індивідуальний прогрес студента, досягнутий ним у процесі навчання, без порівняння з досягненнями інших студентів [10]. На базі портфоліо можна оцінити наступні аспекти діяльності студента (за допомогою рейтингової шкали оцінювання: 4 – визначний прогрес, 3 – добрий прогрес, 2 – задовільний прогрес, 1 –незадовільний): засвоєння понять, застосування інформації, логічне мислення, навички друкування на комп’ютері, мовленнєві навички, навички розв’язання проблемних завдань, виконавські уміння, навички обчислення, навички роботи у різних прикладних програмах, навички самооцінки, аналізу, дослідницької роботи, навички самостійного пошуку інформації. Тобто, саме за допомогою портфоліо можна оцінити уміння студента самостійно працювати з інформацією, добутою з різних інформаційних ресурсів. Хоча головна мета студентського портфоліо – це поліпшення успішності, ще одне його призначення – заохочувати студентів до активнішої участі у навчальному процесі та більшої відповідальності за власну навчальну діяльність. Це важливий крок для студентів до індивідуалізації навчання, щоб стати спроможними навчатися самостійно.

Пропонуємо методичні рекомендації щодо створення портфоліо з інформатики. На початку вивчення курсу студент заводить папку з файлами, яку він заповнює по мірі виконання того чи іншого виду роботи. Звіти з практичних робіт виконуються у текстовому процесорі Word, роздруковуються на листах формату А4 і складаються в окремі файли у папці. Виконані практичні роботи, реферати, електронні варіанти звітів тощо записуються на компакт-диск (CD-RW, DVD-RW) і теж вкладаються у папку для перевірки викладачем. Диски краще використовувати типу RW. Усі матеріали, які свідчать про їх опрацювання студентом – ксерокопії статей з наукової літератури, журналів, збірників конференцій, які студент прочитав, або які його зацікавили тощо, – теж додаються до портфоліо.

Доцільно включити до портфоліо роботу над творчим проектом (метод проектів або веб-квест). Якщо над таким проектом працює декілька студентів (робота у співробітництві), про це зазначається у портфоліо кожного студента. Обов’язкова презентація творчого проекту (демонстрація PowerPoint та буклети рекламних  публікацій про проект).

Робота у мережі Інтернет – теж важливий вид пошукової діяльності та самостійної роботи студента. Тому у портфоліо подається перелік веб-сайтів, якими студент найчастіше користується. Портфоліо з інформатики містить такі орієнтовні розділи.

1.                     У розділі «Портрет» представляється інформація про автора портфоліо: портрет (фото), автобіографія, власне резюме, освітній шлях в інформатиці (опис власних досягнень студента з інформатики у школі чи на попередніх курсах коледжу: у яких програмних додатках працював, які доробки має студент, чи приймав участь у шкільних олімпіадах з інформатики, чи виконував реферати, пошукові роботи тощо).

2.                     У розділі «Колекція навчальних матеріалів» студент представляє: варіанти опорних конспектів лекцій, виконаних на аудиторних заняттях, вивчаючи лекцію за електронним підручником (у форматі файлу Word, PowerPoint тощо – на вибір студента); конспекти лекцій з тем, винесених на самостійне опрацювання, виконаних під час позааудиторної самостійної роботи (у форматі файлу Word, PowerPoint тощо – на вибір студента); звіти з практичних робіт (виконані у файлі Word); реферати з інформатики (якщо у студента є пропуски лекційних занять); розрахунково-графічні роботи (якщо такі передбачені у плані вивчення теми) й т.д.

3.                     У розділі «Самостійна робота студента» містяться роздруковані описи виконання практичних робіт, які студент виконує у вільний від занять час, та реферати. Додається компакт-диск (CD-RW, DVD-RW) із виконаними завданнями практичних робіт. Завдання для практичних робіт студент обирає самостійно із електронного підручника чи інших дидактичних матеріалів з навчально-методичного комплексу дисципліни. Орієнтовну кількість необхідних практичних робіт, рефератів та творчих проектів подано у таблиці 1:

Таблиця 1

Тема

Реферат

К-ть ПР

Творчі проекти

Апаратне і програмне забезпечення ПК.

2

 

Веб-квест

Операційні системи та їх  оболонки.

1

 

 

Операційна система Windows.

1

1

Веб-квест

Текстові процесори.

 

6

 

Табличні процесори.

1

6

 

Комп’ютерна графіка.

1

8

 

Електронні публікації.

1

3

Видавництво

Комп’ютерні мережі.

2

4

 

Електронні презентації.

1

1

Реклама

 

4.                     Розділ «Колекція наукових матеріалів в галузі інформатики» включає: списки навчальної літератури, наукових журналів; ксерокопії статей з періодичної преси; ксерокопії доповідей і матеріалів наукових конференцій; диски з Інтернет-матеріалами; диски з електронними матеріалами.

5.                     Розділ «Колекція кращих творчих робіт з інформатики» включає: творчий проект, виконаний студентом на довільну тему у програмному додатку зі звітом у Word (диск із проектом додається), кращі самостійні роботи; кращі доповіді, кращі презентації, відеоматеріали, реферати.

6.                     Розділ «Колекція студентських наукових праць з інформатики» представлена роботами автора портфоліо на конференціях, авторськими роботами на фестивалях, конкурсах, олімпіадах, виставках (якщо студент приймав участь), науковими роботами тощо.

7.                     Розділ «Колекція досягнень» представлена авторськими матеріалами, які, на думку студента, відображають його кращі результати і успіхи, грамоти, дипломи за призові місця в олімпіадах, конкурсах, фестивалях комп'ютерних проектів тощо.

Слід відмітити, у портфоліо також заносяться і всі чернетки, замітки в робочих зошитах, відгуки та оцінки викладача, адміністрації, інших студентів. Оскільки важливою метою оцінювання знань є стимулювання позитивної мотивації, до портфоліо можна також включити роботи, які свідчать про мотиваційну спрямованість і дозволяють простежити, що її посилює, а що – послаблює. Будь-яка оцінка має на меті винесення якогось судження. Занесені у портфоліо відповіді на питання щодо самооцінки студентів стають наступними оціночними судженнями.

Домігся я мети – задовільних результатів навчання? Як застосовувати отримані знання – володію я навичками, необхідними для роботи у конкретних програмних додатках? Як визначити, чи досягнута освітня мета або які результати проекту? Як зрозуміти, що я досить добре пройшов курс навчання з інформатики? Як мені оцінити не тільки результат навчання, але й окремі його етапи? Як слід оцінювати свої стратегії навчання і підхід до вирішення завдання?

Завдяки відповідям на ці питання, портфоліо робить самооцінку невід'ємною частиною навчального процесу, дозволяючи судити про розуміння студента, його інтереси, мотивації, знання, навички і просування в навчанні. Таким чином, метод самооцінки за допомогою портфоліо сприяє рефлексії знань при РОН [1].

На наш погляд, сьогодні викладачі інформатики недооцінюють освітній та інтелектуальний потенціал методу портфоліо. У вік інформатизації та електронної комунікації ми рекомендуємо, щоб студенти переходили до створення веб-портфоліо. Розробка портфоліо такого формату дозволяє легко розвивати комплекс медіаосвітніх знань і умінь, тим самим формувати медіакомпетентність у студента. З одного боку, веб-портфоліо виступає засобом автентичного оцінювання результатів освітньо-професійних досягнень, а з іншого – містить у собі величезний медіаосвітній потенціал [3]. Веб-портфоліо являє собою веб-ресурс, який відображає зростання навчальних або професійних досягнень власника. Веб-портфоліо студента – це веб-сайт, на якому відображаються освітні результати – результати виконання лабораторних робіт, проектних завдань, спільної діяльності.

Висновки. Портфоліо з інформатики є сучасною формою оцінювання, адекватною духу і характеру РОН. Крім того, портфоліо дозволяє вирішити наступні важливі педагогічні завдання, поставлені системою РОН: заохочувати активність і самостійність студентів, розширювати можливості навчання й самонавчання; розвивати навички рефлексивної й оціночної діяльності студентів; формувати вміння вчитися – ставити мети, планувати й організовувати власну навчальну діяльність; сприяти індивідуалізації освіти студентів; підвищувати обґрунтованість вибору профілю навчання та ефективність його корекції.

Портфоліо як метод контролю навчальної діяльності заснований на тому, що студенти протягом певного періоду збирають в робочі папки і систематизують всі виконані роботи (письмові завдання, доповіді, креслення, розрахунки, файли робіт у програмних додатках, інші створені ними мультимедіа-продукти), а також коментарі та зовнішні оцінки цих робіт. Портфоліо являє собою папку, заповнення якої здійснюється протягом усього процесу вивчення інформатики. Портфоліо фіксує навчальні цілі, які поставив студент при вивченні інформатики: теми, які треба вивчити, вміння, якими треба оволодіти, практики, які належить пройти. В папку поміщаються також свідчення того, що поставлені цілі досягнуті, самооцінка студента, рекомендації викладачів. У перспективі доцільна орієнтація на створення веб-портфоліо з інформатики.

 

Література

1.          Бент Б. Андресен. Мультимедиа в образовании / Бент Б. Андресен, Катя Ван ден Бринк. – М. : Обучение-Сервис, 2005. – 216 с.

2.          Гуляева С. П. Портфолио: рекомендации по созданию и использованию в предпрофильной подготовке / С. П. Гуляева. – Новокузнецк : МОУ ДПО ИПК, 2005. – 73 с.

3.          Григорьева И. В. WeB-портфолио как средство формирования медиакомпетентности будущих педагогов (из опыта работы ГОУ ВПО ИГЛУ) / И. В. Григорьева // Образовательные технологии XXI века. М.: Изд-во Рос. академии образования, 2009. С. 265269.

4.          Гронлунд Н. Е. Оцінювання студентської успішності : практ. посіб. / Норман Е. Гронлунд – К. : Навч.-метод. центр “Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні”, 2005. – 312 с.

5.          Кныш И.А. Портфель индивидуальных достижений как контрольно-оценочное педагогическое средство / Кныш И.А., Пастухова И.П. // Среднее профессиональное образование. –2008. – №1. – С.69–73.

6.          Кононец Н. В. Педагогічні інновації вищої школи: ресурсно-орієнтоване навчання / Наталія Кононец // Педагогічні науки : зб. наук. праць. – Полтава, 2012.– Вип. 54.– С. 76–80.

7.          Кудрявцева Е. Ю. Портфолио как инструмент самообразовательной деятельности учащихся / Кудрявцева Е. Ю. // Профильная школа. 2008. №4. С. 812.

8.          Курдюмова И.М. Оценка качества профессионального образования в Великобритании / И. М. Курдюмова. – М., 2003. – 36 с.

9.          Могилевкин Е.А. Карьерное портфолио студента вуза [Електронний ресурс] / Евгений Александрович Могилевкин. режим доступу:
http://fut.ru/images/uploads/companies/msal/karernoe_portfolio.pdf

10.      Портфолио в зарубежной образовательной практике / [Новикова Т. Г., Пинская М. А., Прутченков А. С., Федотова Е. Е.] // Вопросы образования. – 2004. – № 3. – С. 201–238.