Политология/1. Современные избирательные технологии

К.пол.н. Лютко Н.В.

Хмельницький національний університет, Україна

Політична Інтернет-реклама

Політична реклама - це реклама, спрямована на зміну політичної поведінки суспільства або його частини в умовах політичного вибору. За своїми принципами і функціям вона являє собою комплекс специфічних форм і методів неособистого представлення і просування політичних сил, ідей і практик, що сприяють як зміні суспільства в цілому, так і досягненню окремих політичних цілей. В останнє десятиліття все більшого поширення у політичному процесі отримує Інтернет-реклама. Політична Інтернет-реклама - інформація спрямована на сприйняття споживачами інтернет реклами політичних партій чи інших політичних об'єднань, їх членів та учасників, програм або така що спонукає виборців підтримати те чи інше рішення під час реалізації форм прямої демократії.

Цілями політичної реклами в інтернеті є популяризація політичного актора, важливо донести до електорату ідеї, думки і програму політичного руху. По-друге, це створення іміджу. Будь-яка партія чи політичний діяч ревно охороняють і зміцнюють імідж серед виборців. Ефективна реклама в інтернеті дозволяє створити необхідний рівень підтримки серед населення, нівелювати «чорний» PR конкурентів і отримати більш широку популярність. По-третє, це «чорний» PR конкурентів у політичній боротьбі. У рамках мережі використання «чорного» PR дозволяє знизити популярність, авторитет і імідж політика або партії за рахунок розміщення провокаційних матеріалів, створення «чорних» сайтів і подібних методів реклами. Використання даного способу некоректне і суперечить «чесній» конкурентній боротьбі, але досить часто використовується фахівцями з політичного PR .

Для залучення відвідувачів і запуску інформації, про передвиборчу кампанію, у мережу можуть використовуватися один або декілька способів:

1. Просування в блогосфері.

2. Розміщення рекламних матеріалів у провідних інтернет ЗМІ.

3. Підтримка спільнот і реклама у соціальних мережах.

4. Медійна реклама.

5. Контекстна реклама у Яндексі і Google.

6. Пошукове просування за ключовими словами, пов'язаними з політичною партією[3].

Медійна та контекстна реклама розраховані на залучення цільових відвідувачів на сайт за допомогою розміщення рекламних матеріалів на пошукових сайтах і на сайтах -партнерах систем. Пошукове просування при цьому ставить перед собою завдання досягнення високих позицій за основними, ключовими словами - тип політичного устрою, назва програми, лідери та кандидати партії і т.ін.

Справжній інтерес для політичної Інтернет-реклами має реклама в блогосфері і соціальних мережах. В останні роки вони різко збільшили свою популярність серед користувачів, причому поряд із звичайними громадянами свої блоги і сторінки ведуть активні політичні діячі, зацікавлені в залученні уваги до своїх ідей. Правильне використання політичної Інтернет-реклами в блогосфері і соціальних мережах дозволяє досягти певних цілей: 1. Підвищити число сподвижників своїх ідей за рахунок залучення молоді (яка традиційно менш політично активна). 2. Поширити свою ідею і знайти авторитетних користувачів блогів (або соціальних мереж), які сприятимуть збільшенню цитованості партії чи політичного лідера на даних майданчиках. 3. Оперативно і гідно реагувати на дії конкурентів, викликані «чорним» PR: усувати неправдиву інформацію, давати відповіді на питання, спростовувати компрометуючі матеріали.

Основними відмінностями політичної Інтернет-реклами в порівнянні з її традиційними різновидами є: інтерактивність (від англ. Interaction - «взаємодія»), можливість націлення (від англ. Target - ціль), миттєве поширення інформації та розміщення реклами за принципом контексту. Найголовнішою з перерахованих особливостей реклами в Інтернет є інтерактивність - здатність інформаційно- комунікаційної системи активно і різноманітно реагувати на дії користувача. Для середовища Інтернет інтерактивність можна визначити як здатність «відповідати» користувачу, як особа, що бере участь в діалозі. При цьому, аналізуючи попередню поведінку користувача в мережі, гіперсередовище може ініціювати продовження взаємодії з ним[2].

Ще однією з особливостей реклами в Інтернет є розміщення за принципом контексту, тобто збіги рекламного повідомлення з тематикою інтернет-ресурсу. Контекстна реклама поділяється на: тематичну, - коли рекламні повідомлення розміщуються на сайтах , тематика яких схожа з рекламованим об'єктом і пошукову, - коли тема рекламного повідомлення збігається з темою пошукового запиту. Особливість контекстної реклами в тому, що через неї на рекламований сайт «приходить» відносно не багато, але цільових відвідувачів.

Розглянувши перераховані вище особливості політичної Інтернет-реклами, можна зробити висновок про те, що процес сприйняття реклами в Інтернет відрізняється від сприйняття реклами в інших ЗМІ. Користувач мережі обирає сам, на яку рекламу йому звернути свою увагу і, «клікнувши», мати можливість детально ознайомитися з інформацією яка його зацікавила. Таким чином, процес сприйняття Інтернет-реклами є дворівневим (перший рівень - рекламоносій, другий - сайт) і передбачає свідомий вибір користувача. За рахунок можливості аналізу дій користувачів в мережі, ключовою відмінністю Інтернет- реклами від будь-якої іншої є можливість відстеження кожного рекламного контакту .

Література:

1. Артюхина Е. В. Интернет как средство политической коммуникации[Електронний ресурс]//Вестник Волгоградского государственного университета. Серия 7: Философия. Социология и социальные технологии , Выпуск № 2, 2008, - Режим доступу: http://cyberleninka.ru/article/n/internet-kak-sredstvo-politicheskoy-kommunikatsii#ixzz2uhVFKJrj

2. Лысенкова М. Ф. Особенности политической интернет-рекламы[Електронний ресурс]//Политика и Общество, № 2, 2012, - Режим доступу: http://www.nbpublish.com/view_post_180.html

3. Политическая реклама в Интернет [Електронний ресурс]// Media Pat: рекламное интернет агентство. - Режим доступу: http://www.mediapat.ru/publ/politic_reklama