К.б.н. Степанюк Я.В., к.б.н. Омельковець Я.А., к.б.н. Сологор К.А., к.б. Білецька М.Г.

Волинський державний університет імені Лесі Українки

Топографія вомероназального органа у пуголовка Rana lessonae

 

На сьогодні виділяють основну та додаткову нюхові системи. Перша починається нюховою частиною слизової оболонки, а друга – вомероназальним органом (орган Якобсона). Наявність такої будови нюхового аналізатора лежить в основі теорії дуальності нюху хребетних. На нашу думку, така організація відображає філогенетичний розвиток нюхового аналізатора.

Особливо цікавим є вивчення організації нюхового аналізатора при переході від водяного способу життя до наземного. Ми дослідили периферичний відділ аналізатора, оскільки він першим реагує на зміну зовнішнього середовища.

Об’єкт дослідження­­­­­ – нюхова частина слизової оболонки нюхових капсул різних стадій (9 мм., 13 мм., 21 мм.) пуголовків Rana lessonae. Забій тварин, виготовлення та фарбування гістологічних препаратів (за Ніслем)  проводили відповідно до загальноприйнятих методик [1; 3].

У амфібій периферичний відділ нюхового аналізатора представлений парними нюховими капсулами, які з’єднані з оточуючим середовищем за допомогою зовнішніх ніздрів. Нюхова частина слизової оболонки нюхових капсул вистилає верхньо-бічну частину нюхових капсул. Від нюхових капсул відходять внутрішні ніздрі – хоани, які сполучають їх з ротовою порожниною.

Максимальна товщина нюхової частини слизової оболонки зафіксована в пуголовка стадії 13 мм. На цій стадії також виявлено особливу ділянку нюхового епітелію – вомероназальний орган, який на фронтальних зрізах має мішкоподібну форму та розташований у верхньо-бічній ділянці носової капсули. Цікаво, що в ділянці хоан вомероназальний орган відсутній.

Вомероназальний орган у філогенезі вперше з’являється у амфібій, проте він відсутній у крокодилів, птахів та вторинноводяних ссавців [4].

Функції, які виконує вомероназальний орган, до кінця залишаються нез’ясованими.

Цікавою є також теорія згідно з якою вомероназальний орган бере участь в рецепції їжі, яка знаходиться в ротовій порожнині. Крім того, в останні роки функцію вомероназального органа пов’язують з рецепцією індивідуальних маркерів виду – феромонів [2].

Дослідження нюхової частини слизової оболонки нюхових капсул пуголовків різних стадій Rana lessonae вказує на метаморфоз цієї структури та її часткову диференціацію у вомероназальний орган, який локалізований у вехньо-бічній ділянці нюхової капсули.

Література:

1.     Западнюк Б.В., Захария Е.А., Западнюк Б.В. Лабораторные животные. Разведение, содержание, использование в эксперименте.– К.: Высшая школа, 1983.– 383 с.

2.     Макарчук Н.Е., Калуев А.В. Обоняние и поведение. – К.: КСФ, 2000. – 134с.

3.     Меркулов Г.А. Паталого-гистологическая техника.– Л.: Медгиз,– 1951.– 233с.

4.     Кеnnet V., Kardong Rh.D. Vertebrates comparative anatomy, function, evolution // WCB. McGraw H. – 2001. – 747 p.