Єна Р.О.

Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого

Місце документальних перевірок в системі фінансового контролю в Україні

Обов’язковою умовою ефективного функціонування фінансової системи держави є наявність належного механізму фінансового контролю, що залежить від ряду чинників: від правового стану і особливостей форм діяльності органів, здійснюючих контроль, від об’єкта і мети контролю, підстав виникнення контрольних правовідносин та ін. Фінансовий контроль – це спеціальний державний контроль, що здійснюється як діяльність фінансових органів та їх посадових осіб по забезпеченню законності, фінансової дисципліни та доцільності при мобілізації, розподілі та використанні централізованих і децентралізованих грошових фондів та пов’язаних з ними матеріальних  коштів [1, с.53]. Фінансовому контролю як однієї з найважливіших функцій державного управління притаманні певні принципи, форми та методи.

До методів фінансового контролю належать ревізія, перевірка, аудит, обстеження, аналіз, облік, спостереження. В Україні основними методами фінансового контролю є ревізії та перевірки.

Ревізія полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб [3]. Ревізія є способом документального виявлення недостач, розтрат, привласнень та крадіжок коштів і матеріальних цінностей, запобігання фінансовим зловживанням.

 Перевірка проводиться з метою вивчення конкретних питань на підставі документів, облікових записів та отримання пояснень. Перевірка передбачає обстеження та вивчення окремих ділянок фінансово-господарської діяльності підконтрольних суб’єктів (наприклад, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати суб’єктом господарювання податків та зборів (обов’язкових платежів)).

Залежно від джерел інформації перевірки (ревізії) поділяються на документальні (контроль грунтується на аналізі та перевірці первинних документів, бухгалтерської, статистичної звітності, нормативної та іншої документації) та фактичні (грунтуються на вивченні фактичного стану об’єктів, що перевіряються, за даними в натуральному вираженні).

За організаційною ознакою перевірки (ревізії) можуть бути плановими   (передбачені у плані роботи контролюючого органу) та позаплановими (не передбачені в планах роботи контролюючого органу і  проводяться за наявності обставин, передбачених законодавством (наприклад, коли проводиться   реорганізація (ліквідація) підприємства, або якщо підконтрольним суб’єктом було подано у встановленому порядку скаргу про  порушення  законодавства посадовими особами контролюючого органу  під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки (ревізії) та ін.)).

В залежності від місця проведення перевірки (ревізії) поділяють на виїзні (проводяться за місцезнаходженням підконтрольного суб'єкта чи за місцем розташування об'єкта власності, стосовно якого проводиться перевірка) та невиїзні (камеральні) перевірки (проводяться в приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, звітах та інших документах, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів), незалежно від способу подачі).

Результати документальних перевірок (ревізій) оформлюються актом, на підставі якого приймаються заходи щодо усунення виявлених порушень фінансової дисципліни, розробляються пропозиції щодо попередження правопорушень, а також винні особи притягяються до відповідальності. У разі відсутності порушень вимог законодавства за результатами проведеної документальної перевірки складається довідка.

Отже, під час проведення документальних перевірок (ревізій) відбувається реалізація завдань фінансового контролю щодо зміцнення фінансової дисципліни всіх учасників фінансово-правових відносин, запобігання фінансовим правопорушенням та застосування заходів примусу за їх вчинення.

 

Література:

1.Воронова Л.К., Кучерявенко Н.П. Финансовое право: Учебное пособие для студентов юридических вузов и факультетов. – Харьков: Легас, 2003. – 360 с.

2.Шутов М.І., Бабенко В.А., Стоянова Н.М. Державний фінансовий контроль в Україні (теорія та практика): Монографія. – Одеса: Юридична література, 2004.- 136 с.

3.Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від 26.01.1993 р. №2939-ХІІ //Відомості Верховної Ради України. - 1993. - №13. – Ст.110.

4.Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1990 р. №509-ХІІ //Відомості Верховної Ради України. - 1991. - №6. – Ст.37.

5.Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності: Указ Президента України від 23.07.1998 р. №817/98 //Урядовий кур’єр. – 1998. -  №143.

6.Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства: наказ Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. №327 //Офіційний вісник України. – 2005. - №35. – Ст.2143.

7.Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами: наказ Державної податкової адміністрації України від 11.06.2004 р. №326 //Офіційний вісник України. – 2004. - №27. – Ст.1803.