К.ю.н. Ковальська В.В.

Харківський національний університет внутрішніх справ

Поняття механізму держави та його суть

 

Для правової та незалежної України надзвичайно важливо ефективне функціонування державного механізму країни, адже завдяки йому реалізуються і регулюються всі сторони і сфери життєдіяльності суспільства.

Проблеми дослідження механізму держави розглядалися значною кількістю авторів, серед яких варто відзначити Бандурку О.М., Бикова А.В., Губанова А.В., Греченко В.А., Лазарєва В.В. та ін. [1-9]. Найважливішим є наявність діючого соціально-правового механізму реалізації прав, свобод та інтересів громадян, який включає гарантії їх захисту. У цьому механізмі вагоме місце займають правоохоронні органи, зокрема міліція. В сучасній державі репресивні і каральні функції міліції уступають місце завданням спрямованих на забезпечення правопорядку і громадської безпеки, профілактики і контролю над злочинністю, надання широкого спектру соціальних послуг населенню.

Своїм завданням в цій роботі ми бачимо, з’ясувати поняття “механізму держави” розкрити його суть, це дасть нам в подальшому підґрунтя для досліджень ролі міліції в державі. У вітчизняній та зарубіжній науковій літературі неодноразово зверталася увага на багатоаспектне розуміння поняття “механізму держави”, який використовується в працях науковців з 50-х років ХХ століття. Це призвело  до дискусій щодо правомірного застосування терміну “державний апарат”.  Адже до цього цих два поняття ототожнювалися.

Одним із перших намагався розмежувати ці дві категорії Козлов Ю.М., який виходячи на той час з доктрини, що громадські організації (профспілки) відіграють значну роль в управлінні державою, то вони є також частиною механізму держави, а що стосується державного апарату, то ця категорія значно вужча оскільки включає в себе тільки державні формування[1ст.5-6].

Комплексне дослідження цієї проблеми було проведено В.В.Копейчиковим в праці "Механізм держави", опублікованій в 1968 р. Відповідно до його концепції, механізм держави складають державні органи, державні підприємства і установи, одні з яких, керуючись державно-владними повноваженнями, управляють іншими, що здійснюють функції держави[2с.30]. Таке формулювання було вірним в радянський період, коли більшість підприємств, установ і організацій, в тому числі промислових і комерційних становили державну власність, а громадські організації, по суті, були напівдержавні.

Особливу увагу слід приділити підходу до проблеми С.С.Алексеева, в науковій праці "Держава і право", де “механізм” розглядається не в статиці, а в динаміці. "Термін "механізм", - пише він, - лише відтіняє цілісність апарату, його спрямованість на діяльність, на досягнення відомого результату”[3с.34].

В.В.Лазарев продовжує цю думку і виводить її  на новий рівень "Дослідження механізму держави в статиці не дасть правильних результатів. Тільки його функціонування розкриє відповідні цілі, роль і значення окремих органів  і його складових частин”[5с.57]. Термін “механізм держави” поділяється на два більш вузьких по значенню поняття: механізм держави - статика і "механізм функціонування держави" -динаміка.

Механізм держави в статиці – це сукупність органів, що здійснюють управління суспільством, реалізують основні напрямки державної діяльності[8с.38]. Виходячи з цього механізм держави складають законодавчі, виконавчі, судові та інші органи, а також "силові структури", які в разі необхідності застосовують заходи примусу (армія, міліція, внутрішні війська, місця затримання і ін.)[8.с.38].

"Під механізмом функціонування" В.В. Лазареев розуміє всю сукупність внутрішніх факторів, інститутів, засобів, що забезпечують діяльність складових частин держави в їх взаємодії”[8.с.37]. Іншими словами  саме механізм функціонування забезпечує постійну, організовану діяльність всього механізму держави.

Враховуючи вищесказане можна сказати, що поняття механізм держави та державний апарат не тотожні. Під державним апаратом розуміємо єдину цілісну систему органів (включаючи і держаних посадовців), що наділені владними повноваженнями  та забезпечують здійснення функцій держави. Механізм держави – це державний апарат та  інші державні підприємства і установи. Таке тлумачення терміну “механізму ” не зовсім віддзеркалює усі аспекти “життя” держави. Поняття механізму повинно забезпечити можливість “бачити” державу як єдине, цілісне, соціальне явище, що безперервно функціонує в часі та просторі.

Звернемо увагу на те, що суспільство будь-якої демократичної країни можна розділити на дві категорії: перша (політична) – в тій чи іншій мірі зайнята реалізацією функцій держави - публічна; друга (громадська) – не зайнята реалізацією функцій держави, але приймає участь в реалізації управлінських функцій в суспільстві – народовладдя. Публічна влада не співпадає із громадською, але виступає від імені всього народу. З такої позиції розглядається не просто механізм держави, а механізм здійснення публічної легітимної влади.

Таким чином, на нашу думку, механізм держави – це регламентована нормами права діяльність легітимного державного апарату, державних підприємств і установ за допомогою засобів, способів, інститутів, що забезпечують постійну дію складових частин держави в їх взаємозв’язку для реалізації цілей та функцій держави на всій території країни.

Під легітимністю розуміємо – прийняття влади населенням країни, признання її права управляти соціальними процесами, готовність їй підкорятися. Легітимна влада характеризується наділення державно-владних повноважень.

 

 

 

Список літератури: 1. Органы государственного управления. Козлов Ю.М. - М. I960. 2. Механизм государства. Копейчиков В.В.- М., 1968. 3. Государство и право. (Начурс). Алексеев С.С. - М., 1993. 4. Адміністративна діяльність міліції Підручник / За заг. ред. О.М.Бандурки. - Харків: Ун-т внутр. справ, 2004. 5. Теория государства и права. Лазарев В.В. - М.. 1992. 6. Теорія та практика управління в органах внутрішніх справ України. Монографія О.М.Бандурки. - Харків: Ун-т внутр. справ, 2005. 7. Влада в Україні на зламі другого і третього тисячоліть. Монографія О.М.Бандурки, В.А. Греченко. - Харків: Ун-т внутр. справ, 2000. 8. Общая теория права и государства. Лазарев В.В. -М., 1994. 9. Милиция в механизме современного рос­сийского государства. Дис. ... канд.юрид.наук. Игонькина С.И.- М., 1996. 10. Теория государства и права. Хропанюк В.Н. - М., 1993. 11.. Сочинения в трех томах. Т.З. Локк Дж - М., 1988. 12. Общая теория права и государства /Под ред. В.В.Лазаоева. - М., 1994. 13. Конституція України від 28 червня 1996 р. // ВВР України, 1996, № 30, Ст. 141. 13. www.rada.gov.ua.