К.с.-г.н. Коваленко В.Г.

Херсонський державний аграрний університет

Порівнююча характеристика відгодівлі свиней різних порід при використанні помірно-концентратного типу годівлі

        В сучасних умовах ведення свинарської галузі особливого значення набувають прогресивні системи розведення свиней і створення нових високопродуктивних ліній, типів і порід а також раціональне їх використання при чистопорідному розведенні і гібридизації.

        Мясний баланс України за останні 2 роки налічує більше 40% свинини від загального виробництва мяса. Цінні господарсько корисні ознаки свиней-висока відтворна здатність, скороспілість та оплата корму, високий забійний вихід і енергетичність продуктів забою гарантує перевагу у виробництві м’яса порівняно з іншими видами сільськогосподарських тварин.

        Важливим поштовхом для розвитку свинарства в даний час, коли господарства працюють в ринкових умовах, повинно стати те, що витрати у свинарстві окупаються в 2 рази швидше, ніж у скотарстві.

        Мета відгодівлі свиней – виробництво продукції з низьким вмістом жиру і високим рівнем м’яса. Це досягається за рахунок селекції свиней по мясності і рівня годівлі тварин. Роль годівлі заключається в створенні умов для повної реалізації мясних якостей свиней. Це передбачає оптимальний рівень енергії, протеїну, амінокислот, вітамінів і мінеральних речовин.

        Прогрес, досягнутий у цій галузі, зумовив модернізацію свинарства, яке в значних масштабах було переведено на індустрію, що стало основою для збільшення обсягів виробництва свинини. Поряд з тим, значну частину становлять невеликі форми, утворюються нові форми господарств, які займаються розведенням і виробництвом продукції свинарства.

       Тема наших досліджень являється актуальною для всіх форм господарств.

        Метою наших досліджень явилось проведення господарських дослідів по відгодівлі полтавської м’ясної породи і червоно поясної спеціалізованої лінії м’ясних свиней раціонами помірно-концентратного типу та дати порівнюючу оцінку ефективності відгодівлі свиней. Для досягнення цієї мети в 3-х місячному віці відібрали молодняк цих порід по принципу аналогів, яких відгодовували до живої маси 110 кг. Умови утримування та годівлі були однакові. Раціони балансувались по широкому комплексу поживних та біологічно активних речовин, за рахунок дерті ячмінної, горохової, кукурудзяної, вівсяної, пшеничної, макухи соняшникової, бобово-злакової трави.

        Відгодівля проводилася при слідуючій структурі раціонів:

                     концентровані корми 85%

                     бобово-злакова трава 15%

        Зміна добових приростів і живої маси свиней по періодам відгодівлі відображає ріст маси підсвинків і являється одним із основних показників, який характеризує скороспілість і розвиток тварин. Зміна живої маси в залежності від породи і віку свиней дозволяє вивчати закономірності росту, потребу в поживних речовинах і витрати кормів на приріст живої маси.

        На основі щомісячних зважувань були вивчені вікові зміни живої маси і добових приростів. Виявлено, що на протязі дослідного періоду кращими показниками добових приростів характеризувалась червоно поясна спеціалізована лінія свиней, середньодобовий приріст яких складав 610 г, що на 7% вище продуктивності свиней полтавської м’ясної породи. За 130 днів досліду приріст живої маси кожної голови свиней червоно поясної породи склав 79,4 кг, що на 5 кг більше свиней полтавської м’ясної породи.

        Скороспілість свиней характеризує виробництво свинини і занятість приміщень. Чим більше виробляється свинини, тим менше днів тварини займають приміщення. В дослідах  скороспілість визначалась віком досягнення ними живої маси 110 кг. Кращими по скороспілості були свині червоно поясної спеціалізованої лінії: живої маси 110 кг вони досягали за 221 день, що на 7 днів раніше полтавських м’ясних свиней.

       Тварини червоно-поясної спеціалізованої лінії мали кращі показники довжини тулуба і обхвату грудей за лопатками.

        М'ясо-сальні  якості тварин-один з головних показників оцінки результатів їх відгодівлі. Головними показниками м’ясо-сальних якостей свиней являється забійна маса та кількісні показники в тушах м’яса і сала. Дані контрольного забою показують, що кращими показниками забійної маси відрізнялись свині червоно поясної спеціалізованої м’ясної лінії, яка складала 81,4 кг, що на 4,4 кг більше, ніж у свиней полтавської м’ясної породи, але достовірності по цьому показнику не встановлено. Маса парної туші значно вище була також у червоно поясних свиней.

        Високими показниками забійного виходу відзначалися обидві породні групи, а різниця цього показника між породами була незначною і недостовірною.

        Економічні показники відгодівлі визначалися згідно наявності поголів’я, приросту живої маси, виробничих витрат по групам тварин, вартості отриманої продукції, визначенням прибутку, рівня рентабельності і порівнянням цих показників між групами.

        На протязі всього періоду відгодівлі по групі червоно поясної спеціалізованої м’ясної лінії свиней отримано найбільше приросту живої маси, що зменшило собівартість 1ц приросту на 37,3 грн.

        Від червоно поясних свиней отримано на 15% більше прибутку, а рівень їх рентабельності склав 39,4 %, що значно вище рентабельності відгодівлі полтавських м’ясних свиней.