Пересада Катерина Олегівна

Аспірант кафедри менеджменту організації та логістики

Запорізький національний університет

Управління проектами реформування комунального господарства Запорізького регіону на базі органу місцевого самоврядування

Комунальне господарство - одна з найбільш важливих для держави сфер економіки, яка повинна надавати населенню послуги на гарантованому державою рівні. Комунальне господарство (КГ) являє собою складну систему, елементами якої виступають окремі підгалузі. Будь-які зміни в них впливають на функціонування. системи в цілому. Від тсруктури органу місцевого самоврядування в комунальній сфері залежать форми планування, розподіл робіт і способи їх координації, можливість внеску кожного функціонального підрозділу в процесі досягнення кінцевої мети розвитку. Проектуючи орган управління КГ, необхідно розподілити цілі і завдання між підрозділами, визначити адміністративно-правові відносини між ними, корпоративні звязки при вирішення проблем, що виникають у процесі управління.

Сучасні трансформаційні процеси, які відбуваються в економіці України, вимагають необхідності проведення її реструктуризації. Це зумовлено тим, що чинна система управління та економічний механізм її функціонування зайшли у суперечливість з економічною реформою, яка проводиться у господарському комплексі країни. Втім, одна з найважливіших сфер, а саме КГ, ще й сьогодні перебуває поза увагою у сенсі її економічного реформування. Розробка нових підходів до здійснення управління КГ - невідкладне завдання галузі у складній сучасній ситуації.

До основних проблем ЖКГ можна віднести:

1)                                 поганий технічний стан, що зумовлено її недофінансуванням, низькими тарифами на послуги що не відшкодовують витрат, неплатежами тощо;

2)                                 фізичне та моральне старіння основних фондів підприємств;

3)                                 застаріла система управління житлово-комунальнім господарством.

У зв'язку з впровадженням ринкових умов органи місцевого самоврядування потребують термінової реорганізації. Остання пов'язана з необхідністю покладення на них обов'язків щодо проведення моніторингу реформування та модернізації підприємств комунальної сфери, за ходом виконання проектів та динамікою показників розроблених Держжитлокомунгоспом України. Більшу частину проектів підприємства КГ мусять виконувати за власні кошти та кошти інвесторів, а також на позики банків. При цьому управління відповідним проектами здійснюється або самими підприємствами, або організаціями, яким це право було ними надане. Тому органи місцевого самоврядування повинні одержувати для аналізу інформацію про зміни показників реформування у місті та від представників проектних команд підприємств. Частина коштів на здійснення певних проектів також може надаватися й самими органами місцевого самоврядування. Поставлені завдання будуть виконані найбільш якісно і ефективно при обов'язковому створенні Заорізького регіонального управління нерухомістю (ЗРУН) та Центру планування та моніторингу проектами (ЦПМ) або програмою реформування в цілому. Основною ціллю ЦПМ повинне стати раціональне планування та ефективне використання площі державного, муніципального та приватного володіння на базі застосування прогресивних методів логістики та менеджменту. Об'єктами цього планування є:

· адміністративні будівлі

· об'єкти охорони здоров’я, будинки старих

· школи, університети та інші об'єкти

· дитячі дошкільні установи

· бібліотеки

· об'єкти виробничого та промислового призначення

· будинки культури та прилеглі до них території

· житлові будинки

· дитячі площадки

· території парків та зелених зон

· зелені насадження

Планується забезпечення підприємств галузі обслуговування удосконаленим інструментом для обліку менеджменту нерухомості, комунальних та технічних служб, який базується на основі сучасної продуктивної системи банку даних з остаточним інтегрованим модулем CAD. Завдяки цьому буде досягнуто зниження витрат, раціоналізація оренди та здачі в оренду приміщень, конструктивна підтримка, інтегрований менеджмент, контроль та перерахунок тарифів на комунальні послуги. Під управлінням ЗРУН планується моніторинг 200 будівель, серед яких адміністративні будівлі, суди та податкові інспекції. Це дорівнює 900.000 кв.м. площі. Економія коштів буде проводитися за рахунок зниження орендної плати окремих приміщень на 50%. Планується зниження витрат на утилізацію сміття на 10%. У випадку укладання нових договорів на оренду величина площі може бути знижена на 15%. Важливою є також оптимізація використання муніципальної власності завдяки скорочення обсягів площі, яку займає адміністрація. В результаті, площі що звільнилися можуть бути здани в оренду знов.

Щодо Центру планування та моніторингу проектів, то його основною метою є безпосереднє здійснення проектів. Він має бути підпорядкований керівникові програми. ЦПМ створюється на період реалізації Програми і після її завершення припиняє свою роботу. Центр являє собою управлінську структуру і організовується для ефективної роботи. Його основним елементом є висококваліфікований персонал, який забезпечує реалізацію задуму.

До основних завдань центру належать:

1.                                   регулярний моніторинг виконання проектів, які входять до програми реформування та розвитку КГ міста;

2.                                   моніторинг технічного, фінансово-економічного стану та інших показників розвитку підприємств комунального господарства міста.

3.                                   обрахунок за даними моніторингу сумарних показників, розроблених Держжитлокомунгоспом України стосовно розвитку галузі в місті.

4.                                   розробка методу контролю та сприяння затвердженню тарифів на житлово-комунальні послуги.

5.                                   формування та аналіз загальноміських звітів, розробка пропозицій щодо тенденцій розвитку комунального господарства міста та шляхів поліпшення його стану.

6.         Розробка та управління проектами реформування та розвитку комунальних підприємств міста, кошти на здійснення яких було надано з державного чи обласного бюджетів.

В разі, якщо завдання управління такими проектами буде покладено обласними керівними державними органами - власниками наданих коштів безпосередньо на підприємства ЖКГ, підрядні будівельно-монтажні організації чи спеціалізовані управлінські фірми, центр має здійснювати моніторинг виконання проектів та контроль витрат державних коштів за призначенням.

Структура ЦПМ на базі органів місцевого самоврядування являє собою поєднання постійної та тимчасової групи планування та моніторингу. Постійна працює на базі органу місцевого самоврядування, а тимчасова безпосередньо на підприємствах ЖКГ де виконуються проекти (заходи). Постійна команда складається з галузевих фахівців (водопостачання та водовідведення, теплопостачання, житлового господарства, тощо), та фахівців з управління проектами та програмами (менеджер програми, координатор робіт, менеджер з тендерів, менеджер з тарифів). Постійні члени проектної команди у відповідності до своїх посадових обов'язків виконують функції, пов'язані з розробкою та управлінням проектів, забезпечують контроль витрат бюджетних коштів за призначенням, а також аналізують інформацію, яка надходить від усіх підприємств, про стан їх реформування, та готують відповідні звіти. Постійній команді на договірних умовах може бути переданий весь комплекс питань з розробки та управління проектами на будь-яких підприємствах, в тому числі й проекти розвитку КГ, що виконуються не обов'язково за державні кошти.

Тимчасові члени команди це фахівці на місцях, тобто на кожному підприємстві - вони повинні розуміти методологію управління проектами, пройти фаховий семінар та знати стан речей підприємства де вони працюють. Тимчасові члени проектної команди, продовжуючи працювати на своїй основній роботі, певну частину робочого часу виконують проектні функції, надаючи інформацію для постійної проектної команди щодо ходу реформування своїх підприємств. Але необхідно зауважити, що ця структура управління КГ буде мати матричнк структуру, головним недоліком якої є подвійне підпорядкування тимчасових працівників команди. Зрозуміло, що це буде виявлятися не при збиранні інформації про хід реформування, а тоді, коли проектна команда буде здійснювати на підприємствах міста управління проектами, які виконуються за державні кошти. Для недопущення виникнення конфліктних ситуацій до проектних груп можуть бути залучені представники функціональних підрозділів відповідних підприємств не лише конкретних виконавців, а й керівників цих підрозділів і підприємств, причетних до здійснення проекту. В таких умовах координатор проекту буде визначати, що необхідно зробити, а керівництво функціонального підрозділу забезпечить вчасне та якісне виконання й контролюватиме хід робіт.

 

 

1.                     Закон України “Про загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки» від 24.06.2004

2.                     Гура Н.О. Облік у житлово-комунальному господарстві: теорія і практика. – К.: Знання, 2006. – 351с.

3.                     Дьяковский С. Управление командой проекта // Отдел кадров. –2005 - № 21 - с.6-7.

4.                     Gary R. Heerkens. Projec management. – USA: McGraw-Hill Companies, 2005 – 450р.