Борисенко Ірина Іванівна, аспірант

Харківський банківський інститут УАБС НБУ

 

Сучасний стан та особливості діяльності банківських установ Харківського регіону

 

Процес переходу господарського механізму України до якісно нової форми економічних відносин, яка ґрунтується на повній фінансовій самостійності суб’єктів господарювання виникає необхідність внесення кардинальних змін до економічної системи. Основною ланкою цієї сфери є банківська система, від ефективності функціонування якої значною мірою залежить успіх соціально-економічних перетворень країни. Банки як фінансові посередники забезпечують поєднання інтересів суб’єктів фінансового ринку мобілізуючи  вільні ресурси і надаючи їх іншим учасникам, що відчувають у них тимчасову потребу.

В умовах дефіциту фінансових ресурсів особливої актуальності набувають питання формування ресурсів банківських установ, оптимізації їх структури та вибору стратегії ефективного управління ними. Банківська система має володіти сукупністю ресурсів, достатніх для кредитування поточних потреб суб’єктів господарювання, формування відповідних резервів, підтримки власної ліквідності. Безумовно, така економічна категорія, як фінансові ресурси має розглядатись як на макро-, так і на мікрорівнях, та вирішальний вплив на ефективність функціонування економічної системи будь-якої держави.

Предметом нашого дослідження обрано саме процес розвитку банківських установ Харківського регіону.

Аналіз проводиться на регіональному рівні з метою узагальнення тенденцій розвитку банківських установ. До того ж регіони можна розглядати як певний конгломерат банківських установ різних рівнів розвитку. Для проведення дослідження використовувались щоквартальні звіти 12 банків, які засновані і діють переважно на території Харківської області, що складає 7% від загальної кількості, переважна більшість діючих на 01.01.2006 р. банків – юридичних осіб зареєстрована у м. Києві та Київській області – 95 (58%) (рисунок 1).

Рисунок 1. Кількість банків – юридичних осіб за регіонами України на 01.01.2006

 

 

Для аналізу та отримання вагомих і достовірних результатів при застосуванні статистичної моделі необхідно мати досить потужну багатокритеріальну вибірку даних. Варто зауважити , що такий показник як фінансовий результат банківської установи не дає об’єктивної оцінки її стану, тому що на фоні значного зростання обсягів виданих кредитів, залучених коштів, зростання власного капіталу, властива неоднозначність у тенденції цього показника Доцільно простежити вплив визначених параметрів, які характеризують або впливають на діяльність банківських установ.