Секція: економіка

Підсекція: фінансова діяльність

Кащенко К.В., Соколова К.В., Якубовська О.О.

Донецький державний університет економіки і торгівлі ім.М.Туган-Барановського

Стан і перспективи іпотечного кредитування в промисловому комплексі України

В сучасних умовах глибокі перетворення у виробничому комплексі мож­ливі тільки при інвестуванні значних фінансових ресурсів у промисловість.  Фінансування розвитку промисловості відбувається за рахунок Державного бюджету, власних коштів підприємств, іноземних інвестицій, банківських кредитів. На данному етапі основними інвестиційними ресур­сами промислових підприємств в Україні є їх власні джерела. Отже, актуальність теми зумовлена обмеженістю власних фінансових ресурсів промислового комплексу і спрямуванням їх, головним чином, на поточну діяльність підприємства. Саме тому найвагомішим джерелом поповнення основного капіталу підприємств в умовах недостатності власних коштів для фінансування розвитку вироб­ництва, інвестиційної діяльності повинен стати банківський довгостроковий іпотечний кредит [2].

У вітчизняній та зарубіжній літературі проблеми функціонування і розвитку іпотечного ринку знайшли відображення у працях багатьох науковців, зокрема М.Болеата, Д.Фрідмана, О.Свтуха, П.Саблука, В.Базилевича, О.Старкова.

Метою статті є ретроспективний аналіз та характеристика сучас­ного стану банківського кредитування, визначення тен­денцій і напрямків розвитку іпотечного кредитування.

Протягом 2002-2005 років обсяги кредитів, наданих банками України суб’ктам господарювання і фізичним особам, збільшились більше, ніж у три рази. Проте, темпи зростання кредитування фізичних осіб значно вищі за темпи зростання кредитування суб’єктів господарювання: обсяг останніх за 2004 рік становив лише 23% загального обсягу наданих кредитів [3].

У 2004 та 2005 роках на кредитування промис­ловості спрямовано 32,7% від загальної суми виданих кредитів. Найбільші обсяги фінансових ресурсів було витрачено на фінансування обробної промисловості: у 2005 році їх частка сягала 85,2% від всієї суми кредитів, вкладе­них у промисловість країни. Збільшується кредитування аграрного сектору, що пов'язано із очікуваним зростанням обсягів виробництва, рентабельності галузі та підтримкою уряду [3].

Середньозважена відсоткова ставка за іпотечними кредитами, наданими суб'єктам господарю­вання у національній валюті, знизилась за період 2000 - 2005 рр з 40,3% до 16,3% річних, в іно­земній валюті - з 17% до 11,1% річних. Це є позитивною тенденцією, яка свідчить про наближення відсоткових ставок в Україні до загальносвітових [4].

3 січня 2002 року по січень 2005 загальний обсяг іпотечних кредитів збільшився на 5,8 млрд. грн., тобто більш ніж у п'ять разів. Станом на 01.01.2003 заборгованість за іпотеч­ними кредитами становила 2476 млн. грн., на 01.01.2004 — 4565 млн. грн., на 01.01.2005 — 7256 млн. грн., що  свідчить про зростання загального обсягу іпотечних кредитів, яке позитивно впливає на розвиток промисловості.

Таким чином, іпотечні кредити, що надаються українськими бан­ками, за своїми параметрами все більше наближаються до світових вимог. За статистичними даними Національного банку України, станом на 1 січня 2006 загальна заборгованість за кредитами, що забезпечені іпотекою, становила 10441 млн. грн., тобто з початку 2002 року забор­гованість зросла в 7,3 раза або на 9005 млн. грн., а з початку 2005 ро­ку — в 2,7 раза. В цілому за період з 1 січня 2005 до 1 січня 2006 об­сяг заборгованості за іпотечними кредитами зростав у середньому на 4,2% за місяць [1].

На кінець 2005 року в Україні налічується 163 банки, однак на рин­ку іпотечного кредитування працює менше 50 з них, які мають достатній розмір довгострокових ресурсів та рівень капіталізації. Про­тягом останніх чотирьох років можна виділити декілька найак­тивніших банків, які займають серйозні частки ринку іпотечного кре­дитування в Україні, а саме: ВАТ «Ощадбанк», ВАТ «Укрексімбанк», АКБ «Надра», АКБ «Аркада», АКБ «Правекс-банк», АППБ «Аваль», АКБ «Промінвестбанк», ЗАТ КБ «Приватбанк», АКБ «Укрсоцбанк», КБ «Фінанси та Кредит» [4].

З нашої точки зору, розвитку ринку іпотечного кредитування в Україні перешкоджають такі негативні фактори: нестабільні темпи загальноекономічного зростання; недостатній рівень розвитку   банківського сектору економіки; відсутність належного законодавчого регулювання іпотеки.

Проведений аналіз дозволяє зробити наступні висновки:

1. Частка іпотечного кредитування в загальному кредитному порт­фелі банків на сьогодні є низькою: на кінець 2005 року вона становила лише 7,3%.

2. На даному етапі недостатньою є диверсифікація джерел фінансу­вання іпотеки, оскільки банки не досить активно використовують можливості для рефінансування за допомогою випуску іпотечних цінних паперів.

3. Спроможність банків надавати фінансові довгострокові іпотечні кредити за рахунок короткострокових депозитів обмежується у разі, якщо такі іпотечні активи становитимуть більше 5% у кредитно­му портфелі банку.

Отже, стан іпотечного кредитування в Україні в цілому має позитивну динаміку і перспективи подальшого розвитку: збільшення обсягів кредитів та кількості банків, які працюють з іпотекою; незважаючи на ще недостатню розвиненість українського іпотечного ринку кредитування промисловості.

Список використаних джерел

1. Бюлетень Національного банку України №2/2002-№2/2006:

2. Тігіпко С. Л. Стан і пріоритети розвитку іпотечного фінансуван­ня в Україні //Вісник Національного Банку України. — 2004. — №9. — С. 5-7.

3. www.bank.gov.ua

4. www.ukrstat.gov.ua


84646

Кащенко К.В., Соколова Е. В., Якубовська О.О.

Пр. Победы, дом 72, кв. 45.

г. Горловка, Донецкая обл.

Украина.

Тел.: 8 (06242) 21046.