Верещака Т.І.

 

Сучасний стан та напрями розвитку банківської системи Черкаського регіону

 

         Сучасний стан економіки України характеризується посиленням  ролі регіонів. Пов’язано це насамперед з пануючими на сьогодні в світі процесів глобалізації та регіоналізації. В той же час більшість регіонів України відчуває брак фінансових ресурсів для забезпечення свого розвитку. В цьому зв’язку набуває актуальності дослідження ролі банківської системи у розвитку економіки регіону. Банки відіграють важливу роль у перетворенні заощаджень в інвестиції та переміщенні грошей і капіталу з одного сектора економіки в інший для більш ефективного їх використання та зміцнення фінансової бази регіону. Слід зазначити, що ступінь розвитку регіональних банківських систем нерівномірна.

         В регіональній структурі банківської системи України наявні істотні диспропорції. Так, 98 із 165 діючих банків розташовано у Київській області. Значні диспропорції у її розвитку призвели до вимивання коштів регіонів із низьким рівнем розвитку та інвестиційною привабливістю у регіони (області) розвинутіші та інвестиційно привабливіші.

         За показником залучення (вилучення) через банківську систему фінансових ресурсів у регіони усі області (регіони) України поділяються на дві групи:

-         регіони – отримувачі, котрі залучають фінансові ресурси з інших регіонів;

-          регіони – донори, з яких через банки вилучаються фінансові ресурси.

         До останніх відноситься банківська система Черкаської області   незважаючи на географічне розташування області в серці України та значний ресурсний, інтелектуальний і духовно-культурний потенціал регіону .

         В той же час постійно існує потреба в банківському кредитуванні, як з боку суб’єктів господарювання так і фізичних осіб. Установи комерційних банків області забезпечують позитивні тенденції щодо кредитування реального сектору економіки.

Таблиця 1

Показники регіонального розвитку банківської системи

 

Показники регіонального розвитку банківської системи

Роки

2004

2005

Кількість банківських установ ,усього

В тому числі:

-         філії з інших регіонів

-         регіональні банки

47

 

47

0

48

 

48

0

Індекс банківської закритості регіону (відношення числа регіональних банків до числа філій з інших регіонів)

 

0

 

 

0

Кредити надані установами банків в економіку Черкаської області, у розрізі суб’єктів господарювання:

-         промисловість, млн.грн;

-         агропромисловий комплекс, млн.грн;

 Фізичні особи, млн.грн.

 

 

 

821,9

631,8

 

353,5

 

 

 

 

694,1

683,1

 

345,4

Зобов’язання банків за рахунками суб’єктів господарювання та фізичних осіб, млн.грн.

 

1640

 

1791

Вимоги банків за кредитами в економіку регіону, млн.грн.

 

1540

 

1612

Залучення/вилучення фінансових ресурсів у регіон (з регіону),млн.грн.

 

-100

 

-179

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

          Аналіз даних представлених в таблиці (табл.1)  дозволяє відмітити, що найбільш серйозною проблемою  регіональної банківської системи Черкаської області є відсутність регіональних банківських установ, що призводить до економічної  залежності області та вимивання коштів з даного регіону в інші регіони України.

         Вилучення фінансових ресурсів з регіону є дуже небезпечним для економіки областей, адже в результаті виникає брак коштів, необхідних для інвестиційної діяльності, а це в свою чергу призводить до збільшення ціни на інвестиційні ресурси.

Тому створення регіональних банків в даному регіоні, на нашу думку, ефективно вплине не тільки на розвиток банківської системи але і на  регіон в цілому. Регіональні банки зацікавлені в розвитку економіки регіону, на території якого вони здійснюють свою діяльність. Основна їх роль у розвитку економіки регіону полягає у забезпеченні вкладання коштів у ті структури, які знаходяться на території регіону тоді як загальнодержавні банки інвестують кошти в регіони з найкращим інвестиційним кліматом. Вони, як правило, працюють з наперед визначеним колом клієнтів і застосовують індивідуальний підхід, знають кон’юнктуру ринку в регіоні, на території якого вони діють.

Створенню та подальшому розвитку регіональної банківської системи в Черкаському регіоні сприяють такі фактори:

-         увага з боку органів місцевої влади щодо формування сприятливого інвестиційного клімату області;

-         можливість співпраці банків та місцевих органів управління регіоном, щодо створення спільних програм економічного розвитку регіону;

-         достатня клієнтська база для розвитку банківської системи регіону,

-         впровадження нових технологій та розширення діючих виробництв;

 

Література:

1.     Бюллетень Національного банку. – 2003,2004. - №12.

2.     www.oda.ck.ua. Сайт Обласної державної адміністрації в Черкаській області.

3.     Ю.Ткаченко. Аналіз та оцінка сучасного стану кредитної діяльності регіональних банків Черкаської області.// Економіст. – 2005. - №10.