Секція: Економіка

Підсекція: фінансова діяльність

Якубовська О.О., Амоша К.Ю.

Донецький державний університет економіки і торгівлі

 ім. М.Туган-Барановського

Проблеми і перспективи кредитування підприємств міжнародними фінансово-кредитними інститутами

В умовах глобального економічного і фінансового спаду, обмежених внутріш­ніх фінансових можливостей однією з дієвих форм державної підтримки національного товаровиробника є залучення середньо- і довгострокових фінансових ресурсів у межах міжнародних договорів для забезпечення придбання українськими підприємствами необхідних ресурсів на зовнішньому ринку.

Обмежені можливості Державного бюджету України не дають змоги здійсню­вати необхідні капітальні вкладення і створити умови для налагодження інвести­ційного процесу. Але розширення фінансової бази субєктів господарювання є особливо необхідним, оскільки повноцінна інтеграція нашої економіки у світову систему господарювання можлива лише за умов випереджального роз­витку, що базується на залученні іноземних інвестицій.

У зовнішньоекономічних зв'язках міжнародний кредит виконує такі функції:

  забезпечує перерозподіл фінансових ресурсів між сторонами;

— посилює процес накопичення в межах світового господарства;

— прискорює процес реалізації товарів, послуг, інтелектуальної власності у всесвітньому масштабі, збільшуючи рамки розширеного відтворення.

Основними кредиторами вітчизняних підприємств на сучасному етапі є українські банки та фінансово-кредитні установи. Але на сьогодні це не єдине джерело додаткових фінансових ресурсів підприємств. На сучасному етапі підприємства України можуть отримувати позика і у міжнародних і регіональних валютно-фінансових організацій. До них належать Європейський банк реконструк­ції та розвитку, який здійснює Програму мікрокредитування в Україні для малих і середніх приватних підприємств,  Міжнародна фінансова корпорація, Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій.

У листопаді 1998 року Європейський банк реконструкції і розвитку започаткував Програму мікрокредитування в Україні. Програма мікрокредитування має на меті під­тримку розвитку малих підприємств шляхом створення сприятливих умов для отримання банківських кредитів.

На сьогодні реалізацію Програми мікрокредитування в Україні почато в таких регіонах: Дніпропетровськ, Донецьк, Вінниця, Закарпаття, Запоріжжя, Київ, Крим, Луганськ, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рівне, Тернопіль, Хар­ків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці.

Станом на 31 березня 2004 року малі підприємства України одержа­ли 74000 кредитів на загальну суму 421 млн. дол. Пріоритетним є фінансування таких видів діяльності, як ринкова торгівля, пошив одягу, пекарська справа, стоматологічні пос­луги, ювелірна справа й будівництво.

У країнах з перехідною економікою, в тому числі і в Україні, малі підпри­ємства наштовхуються на велику кількість проблем і перешкод, пов’язаних з неможливістю розширення своєї діяльності: відсутність доступу до кредитних ресурсів банківської системи, занадто громіздка правова база, фіскальний характер вітчизняної податкової системи тощо.

Відмітимо, що суверенний  кредитний  рейтинг  України,   визначений Міжнародними рейтинговими агентствами, дуже низький. Це обумовлює низький рівень інвестиційної привабливості країни. Однією з можливостей вирішення цієї проблеми є міжнародний кредит, який має як негативні так і позитивні сторони для країни-позичальника. Негативні з них такі:

1. поглиблює і загострює диспропорцію в економіці;

2. сприяє перевиробництву товарів, перерозподіляє позиковий капітал між країнами і сприяє стрибкоподібному розвитку виробництва в періоди підйому та періодичним його спадам;

3. посилює диспропорції суспільного відтворення, полегшує розвиток найприбутковіших галузей і затримує розвиток галузей, у які не залучається іноземний капітал;

4. є важелем спекуляції, чинником загострення економічних, валютних криз;

5. сприяє проведенню політики кредитної дискримінації та блокади.

Але є і позитивні сторони міжнародного кредиту, такі як:

1.  стимулює зовнішню торгівлю, створює додатковий попит на ринку;

2.  створює сприятливі умови для іноземних приватних інвестицій;

3. використовується у створенні інфраструктури, необхідної для функціонування підприємств, зокрема — іноземних і змішаних;

4.  використовується для вилучення прибутку з країн-позичальників, посилюючи позиції фінансового капіталу;

5.  сприяє створенню і закріпленню в країнах-боржниках вигідних для іноземних монополій економічного й політичного режимів.

Можна зробити висновок, що незважаючи на негативні сторони, міжнародний кредит дасть можливість українським підприємствам бути більш конкурентоспроможними на міжнародному ринку. Тобто, буде відігравати значну роль в підтримці національного виробника.

Отже, на сучасному етапі розвитку України все більш перспективним, для товаровиробників нашої країни, становиться залучення міжнародних кредитів, а саме кредитів ЄБРР. Це є запорукою стрімкого розвитку підприємств, що дає можливість нашій країни інтегруватись  у світове господарство.

Література:

1.     Владичин У.В. Роль кредитування в економічному зростанні України // Фінанси України -2004 – №1 – с. 96.

2.      www.bank.gov.ua

Відомості про автора

84646

Амоша К.Ю., Якубовська О.О.

Ул. Рудакова, дом 76, кв. 208.

г. Горловка, Донецкая обл.

Украина.

Тел.: 8 (06242) 29403.