УДК 658. 155                                                      Економічні науки/3.Фінансові відносини

Студентка Погосова М.Ю.

Харківський національний економічний університет, Україна

Система адаптивного управління прибутком підприємства

Подальший розвиток ринкової економіки потребує від підприємств раціонального і економічно обґрунтованого підходу до планування своєї діяльності, визначення фінансової і виробничої політики та аналізу й оцінки отриманих результатів. Слід зазначити, що сучасний стан української економіки є недостатньо стійким: існує потреба в удосконаленні як управління діяльністю господарюючих суб'єктів в цілому, так і їх прибутком. Це потребує розроблення його теоретичного та практичного системно-орієнтовного підґрунтя.

На думку вітчизняних економістів[4,5], управління прибутком - це процес ухвалення управлінських рішень по всіх аспектах господарської діяльності, що стосуються формування, розподілу і використання прибутку. При моделюванні процесів управління звичайно розглядають їх три типи: відкрите або розімкнене, замкнуте або управління із зворотним зв'язком і адаптивне.

Проблемам гнучкого, адаптивного управління присвячені праці багатьох відомих учених: А.А.Богданова, В.С.Єфремова, М.В.Мельникова, П.Друкера[3], А.Чандлера, П.Сенге, Ф.Котлера, І.Ансоффа і ін. Значної уваги цій проблемі приділено І.А. Бланком[2]. Певним здобутком його дослідження є методологічні основи формування систем забезпечення управління прибутком: організаційного та інформаційного забезпечення, системи і методи аналізу, планування та внутрішнього контролю.

Не дивлячись на значний об'єм робіт, в яких розглядаються різні аспекти управління прибутком на промислових підприємствах, цілий ряд теоретичних і практичних питань, пов'язаних з даною проблемою, залишаються дискусійними і вимагають додаткового вивчення.

Отже, з огляду на зазначене, метою даної роботи є аналіз системи адаптивного управління та можливості ії застосування щодо формування, розподілу та використання прибутку суб'єкта підприємницької діяльності.

Доцільність застосування адаптивного управління зумовлюється такими його ознаками як: спроможність моделювання тривалих процесів, урахування стохастичних чинників, що викликають значні витрати при помилкових рішеннях, та певного набору технологічного устаткування і кваліфікаційних характеристик персоналу.

Адаптивне управління – це процес ухвалення управлінського рішення і подальшої реалізації цілеспрямованої управляючої дії, що забезпечує адекватне реагування всіх структур підприємства на зміну параметрів його зовнішнього і внутрішнього середовищ. Під системою адаптивного управління прибутком розумітимемо процес адаптивного планування, тобто формування системи фінансово-виробничих параметрів (індикаторів), що визначають стан господарюючого суб'єкта, і заходів гнучкої дії на нього [1].

Автором було розглянуто закономірності, принципи формування та функціонування системи адаптивного управління, що дозволило розробити принципову схему системи адаптивного управління прибутком. Її основні елементи подано нижче:

входом та спонукаючим до функціонування системи елементом є сукупність вимог, ідей та ініціатив, як зовнішнього так й внутрішнього середовища;

базовою коміркою системи є алгоритм-цикл, що за рахунок зміни його внутрішніх чинників адаптує об'єкт управління до динаміки вхідних критеріїв. Сутність його дії полягає у тому, що врахування зовнішніх чинників дозволяє розробити заходи щодо посилення ефекту (позитивний зв'язок) або нейтралізування дестабілізуючого впливу (негативний зв'язок);

виходом системи є управлінське рішення як відгук на зміну вхідних критеріїв (спонукаючих систему до функціонування).

 

Теоретичні, науково обґрунтовані моделі управління, які вимагають залучення складного математичного апарату і значних масивів тимчасових рядів по цілому ряду параметрів, що характеризують зовнішнє і внутрішнє середовище підприємства, ще не набули достатнього поширення в практиці вітчизняних промислових підприємств. Тому основним напрямком подальших досліджень є удосконалення математичної моделі адаптивного управління прибутком, впровадження якої дозволить суб’єктам господарювання скоротити термін та підвищити якість процесу вироблення рішень.

Література

1.Аубакирова Г.М. Адаптивный подход к управлению предприятием.// http://www.rusnauka.com/DN2006/Economics/10_aubakirova.doc.htm

2.Бланк І. А. Управление прибылью.-К.; "Ника - Центр", 2002г

3.Друкер П. Эффективное управление = Managing for Results.: Экономические задачи и оптимальные решения / Пер. с англ. М. Котельниковой. – М.: Фаир-пресс, 1998. – 288с

4.Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: навчальний посіб. - К.: МАУП, 2000. - 152с.

5.Субботович Ю.Л. Прибуток підприємницьких структур в умовах ринкової трансформації економіки: Автореферат. – К.: Київський національний університет ім. Т.Шевченка, 2002. – 20с.