Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Ас. Коваль Н.О.

Вінницький національний технічний університет

Основні направлення концепції операційного менеджменту

Операційний менеджмент як особлива галузь управлінсь­ких дисциплін виник для вирішення проблемних індустріаль­них управлінських завдань. Попри своє індустріальне поход­ження операційний менеджмент сьогодні перетворився на більш широкий і глибокий управлінський підхід, ніж просте керування виробничими операціями. Унаслідок швидкого технологічного розвитку виникають принципово нові види операцій або відбуваються істотні якісні зміни в колишніх видах і типах операцій. Нерідко буває так, що нове поле опе­раційного менеджменту стає джерелом не тільки специфіч­них для даного виду діяльності прийомів, але і для деяких за­гальних або навіть універсальних підходів.

Загальні методи раціонального керування операціями сьогодні дуже часто народжуються поза індустріальним вироб­ництвом, тому в сучасному операційному менеджменті велика увага приділяється побудові операцій у сфері послуг (інформа­ційних, фінансових, торгово-посередницьких, освітніх тощо). Можна відзначити, принаймні, дві точки зростання опе­раційних методів, що формально не належать до операцій­них систем індустріального типу. По-перше, це розвиток ін­формаційних технологій у всіх сферах діяльності як важливих складових їхніх базисних методів переробки, де принципи і методи інформатизації переміщуються з галузі функцій, що забезпечують їх ефективність, у сферу основних. Одночасно інформаційні методи і критерії розширюють і збагачують сфе­ру загальних раціональних принципів керування операціями. По-друге, спостерігається швидкий розвиток фінансових економіко-математичних моделей, що із окремих і приклад­них технологій і методів фінансового керування потроху пе­реростають у більш загальний підхід. Як приклад можна на­вести відому модель ціни опціону Блейка-Скоулза, що вико­ристовується не тільки за прямим призначенням в плануванні термінових угод на фінансових ринках, але і для вирішення такої далекої від фінансових ринків проблеми як оцінювання ринкової вартості земельних ділянок [1]. Є підстави вважати, що метод оцінювання ринкової вартості права вибору, представ­лений у цій моделі, надалі буде використовуватися для розв'я­зання усе більш широкого кола управлінських завдань, вклю­чаючи й операційні.

Підкреслюючи зрослу роль технологій невиробничої сфе­ри не можна забувати, що саме у виробничій сфері створю­ються передумови і можливості того прискореного розвит­ку, що спостерігається сьогодні у світовій економіці [2]. Це означає, що цілісна система операційних прийомів і методів може бути сформована лише на основі чітких уявлень про загальні риси й особливості ке­рування операціями у виробничій сфері.

Менеджмент виробничої діяльності є найбільш структурованою і чітко детермінованою галуззю операційного ме­неджменту. У виробничому менеджменті операції підлягають досить жорсткому і більш-менш однозначному плануванню, розрахунку і контролю. Істотну організуючу роль у керу­ванні відіграє поточний контроль. Слід мати на увазі надзви­чайно важливу обставину: у виробничому менеджменті оп­тимальний варіант організації технологій і функцій, як пра­вило, є одним з деяких можливих або навіть єдиним.

Керування операціями у виробничій сфері починається з ідентифікації типу технологій. Глибина поділу праці, тип спец­іалізації і кооперації виробництва визначають побудову уп­равлінської структури операційної системи.

Менеджмент виробничої діяльності є найбільш структурованою і чітко детермінованою галуззю операційного ме­неджменту. У виробничому менеджменті операції підлягають досить жорсткому і більш-менш однозначному плануванню, розрахунку і контролю. Істотну організуючу роль у керу­ванні відіграє поточний контроль. Слід мати на увазі надзви­чайно важливу обставину: у виробничому менеджменті оп­тимальний варіант організації технологій і функцій, як пра­вило, є одним з деяких можливих або навіть єдиним [3].

Керування операціями у виробничій сфері починається з ідентифікації типу технологій. Глибина поділу праці, тип спец­іалізації і кооперації виробництва визначають побудову уп­равлінської структури операційної системи.

Якщо спеціалізація усередині підприємства носить харак­тер послідовних стадій обробки того самого виробу, то що­найкраще така операційна система керується за допомогою дво- або трирівневої системи керування операціями. Такого роду система керування операціями припускає наявність де­кількох управлінських вертикалей. Головна небезпека — у відсутності прямого зв'язку між нижніми рівнями керування. У цьому випадку існує ризик того, що зв'язок і взаємоза­лежність робіт не будуть підкріплюватися прямим зв'язком повноважень і відповідальності. Отже, у такій системі часто виникають "мертві зони", не охоплені відповідальністю за рівнями керування, або навпаки, зони, що підпадають під відповідальність декількох рівнів. Це обов'язково спричиняє збої і конфлікти. Однією з форм профілактики цих конфліктів і проблем є формування свого роду додаткового рівня по­вноважень і відповідальності, що забезпечував би стики і кон­троль груп підрозділів.

Однак таке рішення не ідеальне. Витрати такого організа­ційного рішення зв'язані з усуненням вищого рівня керівниц­тва від безпосередньої організації робіт. Результат — низька керованість процесом у цілому. Тому дуже часто вище керів­ництво воліє вирішувати проблеми стиків без включення додат­кового рівня керування. За це доводиться сплачувати істотним функціональним перевантаженням вищих ланок керування.

Другий тип системи спеціалізації — це вертикальна, або висока, система організації процедур, що, найчастіше, при­пускає фінішні операції у вигляді складального виробницт­ва. Така система відрізняється значним числом ієрархічних рівнів керування, припускаючи істотний рівень делегування повноважень і відповідальності.

Стандартна проблема багаторівневої ієрархічної моделі — свого роду "зрушення" управлінських повноважень на один рівень вгору. Кожна ланка керування має ті повнова­ження, що потрібні наступній нижчій ланці керування (наприк­лад, повноваження начальника цеха знаходяться на рівні ке­рівника виробництвом; повноваження майстра належать на­чальникові цеха). Тут відразу виявляється простий зв'язок: брак повноважень спричинює недостатність відповідальності. Отже, той, хто усе вирішує, той відповідає за усіх.

Симптом цієї помилки — так звана безвідповідальність середнього рівня керування, обов'язково супроводжувана перевантаженням каналів інформації, оскільки для будь-яко­го рівня керування виникає додатковий інформаційний потік, зв'язаний з узурпацією частини чужих повноважень.

Як ми вже неодноразово відзначали, виробничий менед­жмент є історичною "батьківщиною" інших галузевих форм менеджменту. Виходить, частина підходів і процедур обов'яз­ково зберігається в явному або прихованому вигляді й в інших додатках операційного менеджменту.

Література:

1.     Гэлловэй Лес. Операционный менеджмент. – СПб: Питер, 2001. – 320 с.

2.      Курс економічної теорії // Навчальний посібник під ред. Сидоровича А.В. – К.: ВШ, 2002 – 130 с.

3.     Василенко В.О., Ткаченко Т.І. Стратегічний менеджмент: Навчальний посібник. – Київ: ЦУЛ, 2003. – 416 с.


Відомості про авторів:

Коваль Наталія Олегівна

Вул. Хмельницьке шосе, 95, ВНТУ

м. Вінниця, 21021

+38 097 3500543

Вінницький національний технічний університет

Ас. каф. “Фінанси та кредит”