Усіна А.І., Кононенко Т.П.,

 Мороз О.Р., Афанасьєва О.П.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНУ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ У ПІДПРИЄМСТВАХ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА ШКІЛ М. ХАРКОВА

 

У сучасних умовах під впливом ринкових відносин, спостерігаються помітні зміни в роботі закладів ресторанного господарства різних типів.

Але організація роботи підприємств харчування, які відносяться до соціальної сфери, потребують значної уваги.

На сьогодні в м. Харкові зареєстровано 180 загальноосвітніх шкіл, 177 дошкільних установ, міський дитячий будинок змішаного типу, загальноосвітня школа – інтернат, 13 ДЮСШ, в яких навчаються і виховуються 170000 дітей.

Реформування шкільної освіти передбачає удосконалення організацій харчування школярів, які значну частину часу перебувають у межах своїх навчальних закладів. Стан здоров’я дітей та підлітків знаходиться у великій залежності від режиму та якості харчування.

Традиційно школярі забезпечувалися гарячим харчуванням за рекомендованим циклічним двотижневим меню комплексних раціонів харчування: сніданок або обід. В раціон сніданку пропонувалось включати закуску, другу гарячу страву, гарячий напій, а у раціон обіду – закуску, суп, другу та солодку страви.

Вартість комплексів раціонів харчування диференціювалась залежно від віку школярів та за раціоном виходу страв.

         Якість організації харчування та обслуговування школярів залежить від загальної організації роботи шкільних підприємств харчування. Так вже склалося, що при школах організовують їдальні та буфети.

На стан організації шкільних їдалень впливає багато факторів: стан матеріально–технічної бази, санітарний стан, інтер’єр зали, використання нових форм обслуговування, тощо.

Якість харчування та обслуговування школярів в значній мірі також залежить від того, як виконує свої функції керівна ланка робітників освіти. Сьогодні існують проблеми і невирішені питання з організації харчування школярів різного віку.

Основними з них можна визначити наступні:

·        застаріла нормативна база організації шкільного харчування;

·        низька питома вага школярів, які охоплені харчуванням;

·        відсутність повноцінності раціонів;

·        недостатня організація централізованого постачання шкільних їдалень сировиною та напівфабрикатами;

·        морально та фізично застаріла матеріально-технічна база шкільних їдалень.

З метою аналізу стану організації шкільного харчування в Харкові та області було проведено маркетингове дослідження. Об’єктами дослідження стали 21 школа, з яких шкіл в м. Харкові – 12, ліцеїв – 4, приміських шкіл – 5. Для аналізу стану харчування в школах нас, на сам перед, цікавила думка кінцевих споживачів – школярів. В ході дослідження була запропонована анкета, що складалася з питань, які відображають думку школярів з 3 по 11 клас відносно організації харчування та обслуговування в їдальнях та буфетах. Всього опитано 1360 школярів.

За результатами опитування виявлено, що в школі діти харчуються  1 – 2 рази на день – обід та проміжне харчування. Середня вартість сніданку у 2005/2006 навчальному році становила 2,5 грн., а обіду – 4,5 грн. було виявлено, що на сніданок школярі витрачають 10 хвилин (87% опитаних), а на обід 20 хвилин (94% опитаних).

Діти шкільного віку потребують якісного та повноцінного харчування, а деякі дієтичного. Більшість школярів різного віку ще не усвідомлюють важливості раціонального та дієтичного харчування, про що свідчать дані аналізу анкет. Цей аналіз показав, що 95% опитаних не вважають за необхідне організацію дієтичного харчування у школах. Цей факт говорить про необхідність виховання у дітей сучасних поглядів на організацію раціонального харчування .

  Аналізом анкет встановлено, що більшість учнів різного віку вважають організацію харчування та обслуговування в своїй їдальні та буфеті на недостатньому рівні. Розподіл недоліків в організації харчування та обслуговування, які вказали діти, можна представити у вигляді стовпчикової діаграми, яка наведена на рисунку 1.

 

Рис. 1. Недоліки  організації харчування в підприємствах ресторанного господарства шкіл м. Харкова

 

Серед опитуваних 81% вважає що у школах повинні функціонувати такі типи підприємств ресторанного господарства,  як їдальні та буфети, а 19% надають перевагу кафе.

  Школярам було запропоновано питання, щодо їх пропозицій із вдосконалення роботи підприємств харчування в їх школі. Основними пропозиціями стали:

·        розширення асортименту страв та напоїв;

·        створення умов для ліквідації черги;

·        зміна або покращення інтер’єру їдальні;

·        встановлення торговельних автоматів для продажу напоїв;

·        поновлення посуду;

·        музичне супроводження в залі, та ін.

Таким чином, проведення дослідження свідчить про те, що основними недоліками роботи шкільних підприємств харчування є недостатність асортименту страв, великі черги, відсутність попередньої сервіровки столів, незадовільна якість страв і відсутність самообслуговування.

Реалії сьогодення потребують нових форм організації харчування та обслуговування школярів. Тому, окрім стандартних сніданків, обідів для учнів молодших та старших класів треба поширити застосування сніданків бистро , шведські столи, столи саморозрахунку. До організації шкільного харчування треба залучити батьків та педагогічний колектив, використовувати моніторинг забезпечення якості і безпеки харчових продуктів. Для удосконалення організації харчування та обслуговування школярів необхідно вирішувати проблемні питання комплексно, враховуючи усі складові цього питання, досвід роботи у цьому напрямку не тільки в Україні, а і за її межами.