Економічні науки / 7. Облік і аудит

 
К.е.н., доц. Вдовенко Н.М.

Національний аграрний університет, м. Київ

Встановлення норм часу і виробітку на проведення природного нереста і отримання нащадків коропа

 

Норми використовуються у рибницькому господарстві при розрахунках планової чисельності робочих ставових бригад і відрядних розцінок за кінцеву продукцію. Норми часу встановлюють на одного виконавця або на групу виконавців і подають в людино-годинах на одиницю обсягів робіт. В основу розробки норм часу для рибницьких господарств покладено: дані фотохронометражних спостережень, технічні розрахунки, технічні характеристики обладнання і механізмів, результати аналізу організації праці і заходи щодо її вдосконалення, діючі норми часу на роботи з проведення природного нереста і отримання нащадків коропа.

Нащадків коропа отримують від природнього нереста і заводським способом, а рослиноїдних – лише заводським. Виробничий процес починається з вилова плідників[1] і ремонтної риби[2] з зимувальних ставів, їх бонітування[3] та інвентаризації. Робочим місцем при виконанні цих робіт є площа ставу, ділянка на березі ставу чи дамби.

Підчас вилову маточного стада бригада ділиться на дві ланки. Одна ланка слідкує за спусканням води з ставу, готує засоби лову, проводить закид невода, вилов і перенесення риби в носилках чи матерчатих рукавах в чани-накопичувачі. Друга ланка готує ванни, антипаразитарний розчин, чисту воду, ваги, вимірювальну дошку, пристрої для мічення риби та виконує бонітування, інвентаризацію, мічення виловленої риби. Після бонітування рибу переміщують у ванни з антипаразитарним розчином, витримують необхідний час, а потім промивають в чистій воді. Після промивання рибу навантажують на транспортні засоби, везуть до нерестових ставів або ставів переднерестового утримання і випускають в них самок і самців окремо.

П р и к л а д 1. Виловили плідників, піднесли до транспортних засобів і занурили в чан з водою. Налили в чан антипаразитарний розчин.

Обробку провели під час транспортування. Випустили рибу в літньо-маточний став.

Н е о б х і д н о: Встановити норми часу і виробітку на виконання операцій з вилову плідників коропа з нерестових ставів і посадки їх в літньо-маточні стави (табл.1).

                                К

Н Ч = t ОП * ( 1 +             )

                              100

 
Норми часу розраховуються за формулою (1):

 

(1)

 
 

 


де t ОП – оперативний час на виконання одиниці обсягу робіт;

К – сума часу на підготовчі та завершальні роботи, обслуговування робочого місця, відпочинок і особисті потреби, % від оперативного часу.

Норми виробітку розраховані за формулою (2):

(2)

 
 

 

 


де Т З М – тривалість робочої зміни, яка дорівнює 7 год.;

П – кількість виконавців;

Н Ч – норма часу.

1. Норми часу і виробітку

Професія

Кількість виконавців

Розряд роботи

Одиниця обсягу роботи

Норма

часу

виробітку

Рибовод

3

4

шт.

0,128

164

 

П р и к л а д 2.

Варіант 1. Вилов  із неспущених і приспущених ставів.  Провели вилов личинок, використавши бредень. Бредень підняли над водою, вичистили від домішок мулу, обережно перемістили личинки у відро (таз з водою), провели облік личинок за еталоном, заповнили личинками бідони, зав’язали бідони марлею.

Варіант 2. Вилов  із малькового уловлювача.  Заповнили рибовловлювач личинками. Встановили марлевий екран перед водоспуском з боку става. Виловили личинки в таз з водою, набрали личинки прийнятим еталоном і вилили їх в бідон або іншу ємність, прорахували кількість еталонів. У процесі роботи підливали в таз з личинками свіжу воду. Зав’язали бідон марлею.

Н е о б х і д н о: Встановити норми часу і виробітку на виконання операцій з вилову личинок із нерестових ставів (табл.2).

2. Норми часу і виробітку

 

Вид ставу

Професія

Кількість вико-навців

Розряд роботи

 

Одиниця обсягу роботи

Норма

 

часу

 

виробітку

Спущений (із рибовловлювача)

Рибовод

4

3

тис. шт.

0,0633

442

Приспущений

4

3

тис. шт.

0,100

280

Неспущений

4

3

тис. шт.

0,142

197

 

П р и к л а д 3. Піднесли відро з личинками до сортувального ящика (садка), вилили вміст на фільтр. Виловили очищені личинки з сортувального ящика (садка),  помістили їх у відро. Очистили фільтр від сміття.

Н е о б х і д н о: Встановити норми часу і виробітку на виконання операцій з очищення личинок від сміття в сортувальному ящику (садку) (табл.3).

3. Норми часу і виробітку

Професія

Кількість виконавців

Розряд роботи

Одиниця обсягу роботи

Норма

часу

виробітку

Рибовод

1

3

тис. шт.

0,076

92,1

 

П р и к л а д  4. Перенесли перераховані личинки в бідонах до вирощувального ставу (відстань для переміщення 100 м). Випустили личинки в став.

Н е о б х і д н о: Встановити норми часу і виробітку на виконання операцій з перенесення личинок із нерестових ставів у вирощувальні (табл.4).

4. Норми часу і виробітку

Професія

Кількість виконавців

Розряд роботи

Одиниця обсягу роботи

Норма

часу

виробітку

Рибовод

2

3

тис. шт.

0,0280

500,0

 

Отже, проведена робота – одна із спроб збагачення того, що є у розпорядженні керівництва і бухгалтерії з встановлення норм часу і виробітку на роботи щодо організації природного нереста і отримання нащадків коропа. Основна причина звернення до даної тематики пов’язана з доцільністю і необхідністю розробки та впровадження технологічних карт в рибницьких господарствах внутрішніх водойм України.

 

Література:

1. Гринжевський М.В., Єрко В.М., Пекарський А.В. Словник-довідник науково-виробничих термінів і понять у рибному і водному господарствах, охороні навколишнього природного середовища внутрішніх водних об’єктів України. – К.: Вища освіта, 2002. – 303 с.

2. Единые нормы времени и выработки на работы в прудовых хозяйствах. – М.: Экономика – 1989. – 90 с.



[1] Плідники – статевозрілі риби того чи ін. виду, від яких шляхом природного або штучного нересту отримують нащадків [1.16, С. 210].

[2] Ремонтне стадо – різновікові групи нестатевозрілої риби, відібрані за кращими екстер’єрними ознаками [1.16, С. 237].

[3] Бонітування – якісна оцінка природних об’єктів у балах (або за класами) [1.16, С. 43].