«Єкономические науки»

7. Учет и аудит

Організація обліку в фермерських господарствах

Сторожук  Т. М.

Національний університет державної податкової служби України

          На сьогоднійшній день актуальною формою господарювання  для розвитку сільськогосподарського підприємництва є фермерські господарства. Фермерське господарство має значні права і самостійність, а, відповідно, більше проблем щодо організації діяльності. Так, фермерські господарства повинні самостійно вирішити питання землекористування (оформити землю в приватну власність, постійне користування, оренду чи частково їх поєднати),  визначитись з  використанням найманої праці. Крім того, слід пам’ятати, що фермерські господарства створюються  на добровільних началах, самостійно обирають спеціалізацію, розмір виробництва та його організацію; види, вироблюваної продукції, ціни на неї та ринки збуту; самостійно обирають постачальників, покупців; на власний розсуд розпоряджаються виробленою продукцією. Здійснення господарської діяльності господарства передбачає використання значних ресурсів. В процесі діяльності виникають різноманітні економічні відносини: розрахунки, зобов’язання тощо. Від вирішення цих організаційних та юридичних питань буде залежати організація бухгалтерського  обліку.

       Ведення  обліку у фермерському господарстві зумовлено необхідністю та важливістю. Як зазначає  Ральф В. Діксхорн вести бухгалтерські записи – «це, майже, як мати персонального  консультанта у фермерському господарстві. Коли облік ведеться та використовується  він дає відповіді на багато запитань, які виникають у фермерів стосовно діяльності господарства» [ 1 ]. Важливість бухгалтерського обліку для фермера, на думку М.Я.Дем’яненко [ 2 ], полягає в тому, що  він обслуговує інтереси господаря, надаючи інформацію для управління, аналізу, контролю та регулюванння виробництва. Доцільність обліку в фермерському господарстві зумовлена тим, що господарська діяльність в системі обліку розкривається різносторонє: з однієї сторони розкриває зміни господарських засобів в кількісно-натуральному виразі, а з іншої-стан та зміни господарських засобів за ознакою права власності.  Оскільки бухгалтерський облік здатний розкрити взаємозв’язок господарських засобів  та господарських процесів його важливість, необхідність та доцільність очевидна. А причину його неналежного ведення в фермерських господарствах більшість науковців та практиків пов’язують з відсутністю методично рекомендаційного забезпечення щодо його організації та використання.

        Досвід інших країн світу  та наші надбанння  підтверджують доцільність організації обліку в фермерських господарствах за простою системою та складанння фінансової звітності за скороченими формами. Але це  не означає його відсутність взагалі. На сьогоднішній день в Україні зареєстровано понад 43 тисячі фермерських господарств, з яких більше 50% не складають звітність, а 20% не ведуть облік взагалі, вважаючи за доцільне платити штрафи, чим вести облік і складати звітність. У країнах ближнього та дальнього зарубіжжя фермерський облік розвивається на основі простої системи як з використанням подвійного запису так і без повійного відображення. З метою раціональної організації обліку у фермерському господарстві необхідно, перш за все, вибрати форму обліку. Оскільки, форма обліку – це певна система взаємозв’язку облікових регістрів (аналітичних та основних і допоміжних синтетичних) встановленої форми, змісту, послідовності і способів здійснення в них записів, вона  буде визначати перелік регістрів обліку та порядок їх ведення і використання.  На невеликих підприємствах, які не використовують найманої праці, ведуть однорідне виробництво без багатогалузевості, з незначними матеріальними витратами та переважно готівковими розрахунками доцільно використовувати просту систему обліку без подвійного відображенння операцій з використанням Книги обліку доходів та витрат. Дану книгу доцільно вести за системою «витрати – випуск» з використанням періодичного обліку майна.

           Фермерським господарствам, які зареєстровані як юридична особа, доцільно використовувати варіант простого обліку, але з подвійним відображенням господарських операцій. Це зумовлено необхідністю постійного складання фанансової звітності: балансу  та звіту про фінансові результати. При такому варіанті використовуються рахунки бухгалтерського обліку, але вони можуть бути умовні, оскільки укрупнені за економічним змістом. Основними регістрами обліку при цьому виступають Журнал реєстрації господарських операцій.

              Фермерським господарствам, які  ведуть діяльність з простим технологічним процесом, відповідають критеріям віднесення підприємств до числа малих доцільно використовувати спрощену форму бухгалтерського обліку. Основним регістром при цьому буде Журнал-Головна книга з використанням рахунків типового Плану, але кількість яких відповідає обсягу показників звітності.

           Великі фермерські господарства можуть вести облік за меморіально-ордерною, журнальною або журнально-ордерною чи автоматизованою формах на загальних підставах з використанням Плану рахунків та національних стандарстів бухгалтерського обліку. При цьому головним регістром при меморіально-ордерній формі буде Журнал-головна та меморіальні ордери, а при журнально-ордерній - Головна книга, яка ведеться на основі  журналів або журналів – ордерів.

         Головна проблема при різних варіантах ведення простого обліку – це відсутність єдиної методики тлумачення і розрахунку економічних показників: виручки, валового доходу, витрат, прибутку тощо. Крім того, відсутнє визначення класифікаційних ознак чи критеріїв сільськогосподарської та несільськогосподарської  операційної, інвестиційної та фінансової діяльності господарства.

 

Список використаних джерел:

1.        Ральф В.Діксхорн. Моя книга бухгалтерського обліку фермерського господарства.- К.: Логос, 1998.-38с.

2.        Облік у селянському (фермерському) господарстві.За ред М.Я. Демяненко .- К.: ІАЕ,2001.- 403с.

 

 

 

 

 

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРА

 

 

ПІБ:     Сторожук Тетяна Миколаївна

Науковий ступінь:    кандидат економічних наук

Вчене звання:            доцент

Місце роботи: Національний університет дерджавної податкової служби      

                             України

Посада: доцент кафедри бухгалтерського обліку

Адреса:        08201   Київська обл    м. Ірпінь    вул. Українська,82  кв. 24

Телефон:         дом 8-04497-6-15-26

                       моб. 097-77-00-915