Секція „медицина”

(підсекція інфекційні хвороби)

О.Б. Пікас, В.І. Петренко, Т. С. Брюзгіна

Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, кафедра фтизіатрії з курсом пульмонології (зав.кафедри – проф. В.І. Петренко)

 

Жирні кислоти ліпідів плазми крові у хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень

 

Відомо, що в механізмах розвитку та прогресування патологічного процесу ініціальним фактором є активація біоактивних систем з їх негативним впливом на мікроциркуляторне русло, що призводить до хаотичного характеру кровообігу у капілярах і є однією з основних причин виникнення мікроциркуляторного блоку, що дестабілізує біомембрани клітинних стуктур, складовими яких є жирні кислоти (ЖК) фосфоліпідів. Оскільки жирні кислоти відіграють важливу роль у механізмах забезпечення гомеостатичних процесів організму, тому на рівні мембранних фосфоліпідів можливе  порушення фізіологічної рівноваги ЖК, що свідчить про патологічний стан.

Оскільки ЖК є стуктурними елементами біомембран і одночасно є основними складовими субстратами процесу вільнорадикального окислення, то якісні і кількісні їх зміни можна розглядати у якості інформативних показників порушення ліпідного обміну, що могло б розширити знання про патогенез цієї недуги та вести пошуки шляхів корекції цих змін. Тому нами проводились дослідження жирнокислотного складу плазми крові у хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень та визначалась їх роль у розвитку хвороби.

 

Матеріали та методи дослідження

Нами було обстежено 103 (53,9% із 191) здорові особи, котрі не палили цигарки і не брали участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (перша, контрольна група) і 88 (46,1% із 191) осіб такого ж віку – хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень (друга група). Обстеження осіб проводили у міському протитуберкульозному диспансері №1 м.Києва.

Визначення жирнокислотного складу фосфоліпідів у сироватці крові проводили біохімічним методом, в основі якого лежать екстракція ліпідів із плазми крові ,виділення фосфоліпідів, метилювання і газохроматографічний аналіз жирних кислот на газорідинному хроматографі серії „Цвет-500” із плазмоіонізаційним детектором в в ізотермічному режимі. Кількісну оцінку спектра ЖК ліпідів здійснювали за методом нормування площ і визначення частки ЖК у відсотках. Похибка визначення показників складала ±10%.

 

Результати дослідження та їх обговорення

Результати проведених нами досліджень показали, що у хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень (друга група) кількісний вміст ЖК ліпідів плазми крові суттєво відрізняється від аналогічних показників ЖК у здорових осіб першої групи. В осіб другої групи у плазмі крові з`явилась міристинова ЖК (С14:0) та пентадеканова ЖК (С15:0), кількість яких дорівнювала, відповідно, (34,1±3,0)% і (4,2±0,5) на відміну від контрольної групи (першої), де вони були відсутніми. Важливо відмітити значне зниження пальмітинової ЖК (С16:0) до (26,1±0,5)% (у групі контролю вона становить – (37,1±1,6)%) та рівня стеаринової ЖК (С18:0) до (7,1±0,8)% ( у групі контролю вона становить (13,4±0,7)%). Поява міристинової ЖК (С18:0) у плазмі крові засвідчила про суттєві зміни в ендокринній системі хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень.

Кількість олеїнової ЖК (С18:1) у плазмі крові в осіб другої групи зменшується до (8,7±0,9)% порівняно із аналогічними показниками у здорових осіб, де рівень її становив (16,3±0,5)%. Таке суттєве зниження кількості олеїнової ЖК (С18:1) засвідчує про зниження антиоксидантних властивостей організму, хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень, оскільки ця ЖК є важливим інгібітором процесу перекисного окислення ліпідів (ПОЛ). У плазмі крові хворих другої групи з`являється маргаринова ЖК (С17:0), кількість якої становить (1,8±0,3)% (у контрольній групі вона відсутня).

Важливо відмітити, що вміст арахідонової ЖК (С20:4) у плазмі крові в осіб другої групи підвищився в 1,74 рази порівняно з групою контролю й становив (6,8±0,8)% (у контролі – (3,9±0,4)%), що засвідчує наявність запального процесу у легеневій тканині. Що стосується лінолевої ЖК (С18:2), то її рівень у плазмі крові хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень суттєво знижується до (9,0±1,0)% порівняно із групою  контролю, де її рівень становив (29,1±0,5)%.

Достовірне зниження стеаринової ЖК (С16:0) і олеїнової ЖК у плазмі крові осіб другої групи свідчить про суттєві порушення ліпідного метаболізму організму в результаті посилення активації процесів пероксидації ліпідів, що веде до виникнення дисбалансу у співвідношенні суми насичених ЖК і суми ненасичених ЖК. Тенденція до росту насиченості ліпідного комплексу плазми крові у хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень (в 1,74 разів) обумовлена появою значної кількості міристинової ЖК (С14:0), а зниження суми ненасичених ЖК (в 1,93 рази) обумовлена вірогідним зниженням рівня олеїнової ЖК (С18:1) та рівня лінолевої ЖК (С18:2). Так, у хворих другої групи сума насичених ЖК дорівнювала (74,3±2,1)%, а сума ненасичених ЖК (25,7±2,1)% проти (50,5±1,6)% і (49,5±1,6)%, відповідно.

 

Висновки та перспективи  подальших досліджень

Таким  чином, у плазмі крові хворих  на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень нами виявлено суттєві порушення у їх жирнокислотному складі, що веде до зміни співвідношення між сумою насичених і сумою ненасичених ЖК.  У підвищенні суми насичених ЖК важливе значення варто відвести появі значної кількості міристинової ЖК (С14:0), незважаючи  на зниження рівня пальмітинової ЖК (С16:0) та стеаринової ЖК (С18:0), низький рівень яких дає можливість стверджувати про порушення функції печінки хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень.

Отже, результати наших досліджень показали, що важливим фактором розвитку фіброзно-кавернозного туберкульозу легень є порушення ліпідного обміну легень із модифікацією жирнокислотного складу ліпідів плазми крові, що необхідно враховувати при проведенні лікування цих хворих.

 

Адреса для листування

Пікас Ольга Богданівна.

Кафедра фтизіатрії з курсом пульмонології .

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

Бульв Т.Шевченка, 13

м.Київ

01004

Україна

Тел.(роб.): 430-46-20

Адреса для листування

 

Петренко Василь Іванович.

Кафедра фтизіатрії з курсом пульмонології .

Національний медичний університет імені О.О. Богомольця

Бульв Т.Шевченка, 13

м.Київ

01004

Україна

Тел.(роб.): 430-46-20, 430-42-46