Філологічні науки/5.Методи та прийоми

контролю рівня володіння іноземною мовою

 

Каминіна В.І.

Дніпропетровська державна фінансова академія

 

Створення спеціалізованих підручників для навчання студентів фінансистів-економістів

професійно-діловому спілкуванню

 

У Дніпропетровській державній фінансовій академії викладачі кафедри іноземних мов працюють над проблемою створення якісних підручників для навчання студентів фінансистів-економістів професійно-діловому спілкуванню. Основна мета полягає у формуванні у студентів спеціалізованої комунікативної компетенції, мінімальний рівень якої повинен забезпечити можливість спілкування іноземною мовою у професійно-трудовій сфері. Підручники будуються на принципі взаємопов’язаності – як одночасне, паралельне навчання усіх видів мовленнєвої діяльності – читання, говоріння, аудіювання та письма.

При виборі тем ми керуємося такими критеріями як комунікативна цінність тематики для усного та писемного спілкування, освітня значущість, відповідність інтересам і досвіду студентів фінансово-економічного вузу тому, що вчені – методисти розглядають теми як потенційні акти комунікації        (П.Б. Гурвич), як імовірні тексти, які подаються в узагальненому, згорнутому вигляді і які підлягають розгортанню у мовленні (І.Л. Бім).

Раціональна система вправ є запорукою успішного навчання студентів тому, що вона спрямована на оволодіння навичками і вміннями розуміння і вживання економічної інформації в основних видах мовленнєвої діяльності (аудіюванні, говорінні, читанні, письмі). Обов’язковими є комунікативні вправи, які виступають як спеціально організована форма спілкування. На етапі формування лексичних навичок студенти вчаться правильно вимовляти й уживати лексичні одиниці економічного характеру. На етапі розвитку вмінь сприймати економічну інформацію на слух і при читанні студенти вчаться вживати цю інформацію у говорінні та письмі. Щоб навчити студентів сприймати й розуміти загальний зміст висловлювання, виділяти окремі смислові частини тексту, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, зосереджувати увагу на конкретній інформації, простежувати логічну послідовність, в підручниках містяться вправи на розвиток мовленнєвих умінь аудіювання.

У роботі з текстом для читання виділено 3 фази: предтекстова, текстова, післятекстова. У предтекстовій фазі студенти виконують ряд вправ, спрямованих на зняття труднощів під час читання. Усі вправи для формування лексичних навичок побудовані на матеріалі кожного конкретного тексту. Крім зняття мовних труднощів на предтекстовому етапі студентам дається мовленнєве завдання, яке вмотивовує цей вид мовленнєвої діяльності, орієнтує студентів на цілеспрямоване й свідоме розуміння тексту, на вилучення основної інформації.

У другій текстовій фазі студенти самостійно читають текст.

Третьою фазою роботи з текстом є після текстова фаза, її мета – перевірити розуміння тексту, а також формування мовленнєвих умінь читання, оскільки у процесі виконання передбачається орієнтування у прочитаному тексті, знаходження певної інформації згідно з одержаним завданням.

В підручниках містяться завдання до вправ, в яких читання виступає як мета навчання, а засобом контролю правильності виконання завдання виступає письмо. Такі вправи розвивають у студентів уміння вилучати необхідну інформацію.

У залежності від комунікативної мети навчання розрізняють три види читання: ознайомлювальне, вивчаюче і переглядове. У наших підручниках представлені всі види читання. Ознайомлювальне читання або читання з розуміння основного змісту здійснюється на матеріалі автентичних текстів.

Вивчаюче читання, або читання з повним розумінням тексту має на меті досягнення максимально повного й точного розуміння тієї інформації, що подається в тексті. З метою пошуку конкретної інформації використовується переглядове читання. У процесі переглядового читання залежно від комунікативної мети студенти повинні швидко переглянути текст, знайти потрібну інформацію і сконцентрувати на ній свою увагу.

Для формування вмінь вживати економічну інформацію у говорінні, студентам запропоновані вправи для розвитку вмінь діалогічного мовлення у навчально-комунікативних ситуаціях економічної тематики та вправи для розвитку вмінь монологічного мовлення економічної тематики.

Наявність у студентів мовленнєвих автоматизмів та мовленнєвих навичок: граматичних, лексичних, вимовних є важливою умовою для здійснення діяльності говоріння. На основі комунікативних ситуацій організовано колективне спілкування студентів. Спілкування в таких ситуаціях дає студентам змогу засвоїти свідомо іншомовну економічну інформацію тому, що самі студенти моделюють ділове середовище, обговорюють різні економічні питання, висловлюючи свої думки і використовуючи свої фонові знання. Вони читають і слухають тексти, щоб знайти інформацію, якої їм не вистачає для дискусій та обговорень.

Можна стверджувати, що підручники, створені викладачами ДДФА забезпечують реалізацію основних практичних цілей навчання іноземної мови у вузі – навчити студентів спілкуватися іноземною мовою у професійно-трудовій сфері у межах вимог чинної програми у всіх чотирьох видах мовленнєвої діяльності – аудіюванні, говорінні, читанні та письмі.