Временко М.В.

Національний аграрний університет, Київ

МІЖНАРОДНІ ГЕНДЕРНІ ПРОЕКТИ 

 

Державна політика, орієнтована на досягнення гендерної рівності у всіх сферах суспільного життя є одним із пріоритетних напрямів діяльності у провідних країнах Заходу. Суспільство, в якому зберігаються будь-які форми дискримінації: расова, національна, релігійна або гендерна, не може вважатися демократичним. Міжнародне співтовариство намагається знайти оптимальні шляхи демократичного розвитку людської спільноти, тому і визнає рівність чоловіків та жінок одним з головних факторів стабільності у світі.  

Україна здійснює розбудову демократичного суспільства без ознак будь-якої дискримінації. В усіх державних інституціях реалізуються принципи збалансованого статевого представництва та гендерного підходу. В Україні все частіше  апелюють до міжнародного досвіду коли мова йде про вирішення  проблем гендерної рівності, шляхів реалізації гендерної просвіти, що є необхідною умовою формування гендерної культури, партнерського спілкування та співпраці між чоловіками і жінками. Особлива увага приділяється формуванню гедерної компетентності у студентської молоді, що сприятиме розвитку гендерної рівності як складової частини суспільних відносин.

Особливе місце у реалізації гендерної просвіти посідають міжнародні проекти з гендерної проблематики. Так, відомим на теренах України є проект співробітництва між  Університетом штату Айова та Харківським національним університетом імені В.Н.Каразіна „Жіночі гендерні студії”. Мета даного проекту - просування демократичних засад в країнах на пострадянському просторі; розповсюдження знань про зв'язок гендерних досліджень з демократією та ринковою економікою; перебудова навчальних програмах та навчальних планів вищих закладах освіти відповідно до світових стандартів; розробка та впровадження ефективних технологій  навчання. В рамках проекту здійснюється проведення конференцій, семінарів, тренінгів, на яких науковці та викладачі обох університетів розробляють навчальні модулі, що сприяють впровадженню у навчальний процес університетів інтерактивних методів навчання та порівняльних гендерних досліджень. Активізується діяльність викладачів та вчених українського  університету з розробки дистанційних навчальних курсів та програм, проводиться розповсюдження розроблених модулів через електронну мережу.

У Мурманську (Росія) продовжує свою роботу унікальний проект для викладачів вищих навчальних закладів, який має назву Розвиток гендерного співтовариства викладачів гендерних курсів у вищих навчальних закладах Мурманської області. Реалізація проекту відбувається у формі методологічного семінару, який проходить упродовж року “Гендерна концепція і вища професійна освіта”.  Мета даного семінару є розширення наукового кругозору та поширення знань про гендер, що забезпечить підвищення рівня професійної підготовки науковців та викладачів гуманітарних дисциплін  вищих навчальних закладів Мурманської області. В рамках семінару його учасники оволодівають теоретичними та практичними засадами гендерної концепції суспільних відносин, яка є пріоритетною та інноваційною у сучасній  світовій науці.  

За сприяння та підтримки Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти Узбекистану в навчальні програми вищих навчальних закладів країни введено нову дисципліну „Гендер”. Дана акція була ініційована фондом Сореса та Інститутом відкритого суспільства. Нова дисципліна впроваджена на гуманітарних та соціально-економічних факультетах. Головна мета проекту – знайомство слухачів з основними положеннями гендерної теорії й практики та  формування гендерної свідомості у студентської молоді.

Науково-дослідний центр Манчестерської школи бізнесу створив екпертну групу з гендеру, соціальних питань та працевлаштування, до складу якої входять науковці та освітяни, що вивчають та аналізують проблеми рівності у процесі працевлаштування, участі у соціальних інституціях тощо. До складу групи входить координаційна рада та 30 членів-учасників (25 – це представники Європейського Союзу, решта - науковці з Болгарії, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Румунії). Мета проекту – пропаганда гендерної рівності, грунтовний  аналіз положення жінок і чоловіків на ринку праці, експертна оцінка тенденцій та аналіз причин існування гендерної несправедливості на ринку праці; аналіз факторів, які провокують більшу уразливість жінок у суспільстві.

Центр жіночих студій у Загребі, створений у 1995 р., перший і єдиний центр у Хорватії, який пропонує інтегровану програму навчання гендерних проблем. Діяльність Центру спрямована на організацію навчального процесу, науково-дослідну роботу, видавництво гендерної літератури та громадсько- культурні проекти. Метою Центру жіночих студій є пропагування й підтримка високого рівня культури і освіченості серед жіночого населення країни, усвідомлення ролі жінок в історії розвитку людства; просвіта жінок через різноманітні навчальні програми, всесторонній аналіз проблем жіноства, робота над трансформацією соціального статусу жінок та їхніми правами; розвиток діалогу культур і ненасильства; знайомство з досягненнями жінок у громадській та суспільній сферах; науково-дослідна робота у галузях, пов’язаних з історією та культурою жіноцтва, гендером, владою.  

Отже, сьогодні у світі проводиться значна робота науковців, вчених, освітян, громадських діячів, яка спрямована на поширення теоретичних та практичних знань щодо подолання гендерної нерівності у суспільстві.