Економічні науки,  13. Регіональна економіка

 

Льопко Вікторія Василівна

Аспірантка кафедри економічної теорії та менеджменту Закарпатського державного університету

Катинська Анастасія Євгенівна

Пошукувач кафедри економічної теорії та менеджменту Закарпатського державного університету

Транснаціональні корпорації в структурі регіонального інвестиційного ринку

 

Для економічного розвитку регіону, особливо в країнах з перехідною економікою, необхідні значні фінансові ресурси. Ці ресурси, через прямі іноземні інвестиції, здатні забезпечити ТНК. Іноземні інвестиції, як правило, є дуже бажаними для країни, так як вони збільшують капітал і можуть сприяти виготовленню конкурентноспроможних товарів не лише для внутрішніх ринків, а й для експорту, а також допомагати у виготовленні товарів, які до цього лише імпортувалися в країну. В наш час, понад 60% всіх іноземних інвестицій проходить в межах 100 найбільших ТНК, тому участь в ТНК для економіки кожного регіону відкриває нові можливості для інтеграції в світовий поділ виробництва, сприяє збільшенню конкурентоздатності на міжнародному ринку.

Вивченню та аналізу діяльності транснаціональних корпорацій присвячено праці як вітчизняних, так і зарубіжних вчених. Зокрема, Ch.Aturupane, S.Djancov, B.Hoekmann, H.Blanc, Ch.Sierra, D.Clurman досліджували їх вплив на транснаціоналізацію економіки, M.A.Hines у своїх роботах вивчала вплив прямих інвестицій на розвиток торгових центрів. Вітчизняними науковцями також проведено багато досліджень в цій сфері, особливо на загальнодержавному рівні, значно менша увага була приділена вивченню транснаціонального співробітництва на рівні регіонів.

За даними ООН на початку 80-х років у світі створено і функціонувало 11 000 ТНК і 104 000 філій. На кінець 90-х їхня кількість збільшилась до 53 000 ТНК і 450 000 дочірніх компаній. А в 2001 році вже було 60 000 ТНК, які контролювали 800 000 дочірних компаній. Що стосується їхнього розміщення, то на території економічно розвинутих країн розміщено 80% материнських  і 30% дочірніх компаній, а в країнах що розвиваються їх 19,5% материнських і 50% філій. 

В Україні існує понад 7000 СП і 2600 підприємств із 100% іноземних інвестицій в усіх видах діяльності, з них 60% зайнято у будівництві та 20% у внутрішній торгівлі. На Україні розміри іноземних інвестицій від ТНК, на сьогодні, незначні і, в основному, вони вкладені у виробництво для задоволення потреб внутрішнього ринку, власного споживання, а не в експортоорієнтовані галузі.

Щодо Закарпатської області, то серед ТНК, які вклали сюди свої фінансові ресурси можна виділити, наприклад:

·        Концерн „Леоні”, що є одним з найбільших у світі виробників бортових кабельних сітей і електрообладнаня для легкових машин, який реалізував на Закарпатті інвестиційний проект на суму 15 млн.євро;

·        Концерн Фольцваген вклав 17 млн.дол. інвестицій;

·        32 млн.дол. поступило від концерну Ядзакі, який є виробником 30% усіх джгутів світу;

·        Компанія Фішер, яка належить до трійки найпотужніших світових виробників лиж і обладнання, має підприємство в м.Мукачеві.

 Німецькі компанії Хенкель, Лего (пошив одягу), Хіпп (продукти дитячого харчування), польська Гроклін-Карпати, Джейбіл, Філіпс та інші компанії також зацікавились Закарпаттям як економічним партнером. Але потенціал регіону дозволяє залучити набагато більше інвестицій в різні галузі.

Для країн, які приймають інвестиції є як переваги так і певні недоліки.

Серед переваг отримання інвестицій виділяють наступні:

·        отримання капіталу для розвитку виробництва, оновлення існуючих та створення нових виробництв;

·        задоволення потреб внутрішнього ринку;

·        інноваційна діяльність, впровадження нових технологій та останніх досягнень науки і техніки;

·        створення нових робочих місць, підготовка та навчання персоналу;

·        зростання доходів населення;

·        надходження податків до бюджету.

Недоліками  отримання країною інвестицій є:

·        частковий контроль внутрішніх ринків;

·        знищення існуючих фірм, які менш конкурентноздатні;

·        встановлення контролю над діючими в країні підприємствами;

·        часто ТНК створюють екологічно-небезпечні виробництва, які дуже дорого обходяться в їхніх країнах.

Поєдання інтересів обох сторін - інвесторів і країни можливе в тому випадку, коли інвестори вибирають перспективні проекти, а уряди держав, в свою чергу, визначають пріоритетні напрями для залучення інвестицій і створюють умови для залучення капіталу саме в ці сектори. Необхідною умовою для розвитку економіки регіону є визначення державою пріоритетних напрямків інвестування. Набори зрозумілих і стійких критеріїв, прийнятих і оголошених урядами, можуть допомогти зарубіжним інвесторам вибрати напрям інвестування. Необхідний галузевий розподіл іноземних інвестицій в їх диференціації по регіонах. Дуже важливо щоб інвестиції надходили в сфери енергозбереження, машинобудування за новими технологіями, екології, розвитку інфраструктури, як фінансової так і комунікаційної та комунальної, які особливо цього потребують, бо дотепер більше засобів направлялося в сфери торгівлі, фінансів і нерухомості.

 

 

 

В Україні негативних наслідків експансії ТНК через її малі масштаби ще немає. Однак, треба памятати, що вплив ТНК на економіку країни є дуже великим, тому важливо розробити відповідне раціональне законодавство, яке б регулювало діяльність ТНК в Україні, щоб вона не перетворилася на відсталий технологічний придаток і джерело дешевої сировини. На нашу думку, важливим завданням уряду України є координування діяльності ТНК, залучення інвестицій в стратегічно важливі для регіону галузі.

Дуже важливо залучати інвестиції від різних ТНК і з більшого кола зарубіжних країн, адже саме іноземні інвестиції несуть найбільше нових технологій, обладнання, сучасний менеджмент і маркетингову політику.

Перелік використаних джерел:

1.     Багрова І.В.,Гетьман О.О.,Власик В.Є. Міжнародна економічна діяльність України. Навчальний посібник. К.,Центр навчальної літератури,2004 с.26

2.     Дані НБУ і ФГІУ. Український Фінансовий Сервер.

3.     Доповідь про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2005р.:Звернення Президента України до Верховної Ради України.

4.     Концепція Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2007-2010 роки. Розпорядження Кабміну України №149-р від 15 березня 2006 року

5.     Статистичний щорічник України за 2004 рік. К., „Консультант”,2005, с.280

6.     Рогач О.І. Транснаціональні корпорації та економічне зростання: Навч. Посібник/ Університет ім. Т. Шевченка. – К.:1997.

7.     Транснаціоналізація світового господарства та перехідні економіки: Навч. Посібник / Рогач О.І., Шнирков О.І. – К.: „Київський університет” , 1999.

8.     Global Investment Locations Database. 2005

9.     World Investment Report. – New York, Geneva: UNCTAD, 2005

 

Льопко Вікторія Василівна, аспірантка другого року навчання (денна форма) кафедри економічної теорії та менеджменту економічного факультету Закарпатського державного Університету.

Домашня адреса : Україна, Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Достоєвського, будинок 2, квартира 12.

Телефон : (0312) 5-11-10.

Науковий керівник : кандидат економічних наук, професор Передрій  Олександр  Самойлович.

Катинська Анастасія Євгенівна, пошукувач кафедри економічної теорії та менеджменту економічного факультету Закарпатського державного університету.

Домашня адреса : Україна, Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Володимирська, будинок 67, квартира 35.

Телефон : (0312) 66-44-29.

Науковий керівник : кандидат економічних наук, професор Передрій  Олександр  Самойлович.

Адреса ЗакДУ : Україна, Закарпатська область , місто Ужгород, вулиця Заньковецької, 89А.

Телефон відділу аспірантури ЗакДУ : (0312) 61-45-94.