Філологічні науки/2. Риторика і стилістика

 

Тищенко О.О.

Київський національний університет імені Т.Шевченка

Еліптичні конструкції в заголовках інформаційних жанрів грецьких газет

Заголовок – це назва будь-якого твору, його частини, розділу або статті, повідомлення, назва газети, журналу. Заголовок є першим сигналом, що спонукає нас читати матеріал або відкласти газету в бік. Передуючи тексту, заголовок несе певну інформацію про його зміст. В той же час заголовки газетного номера мають емоційне забарвлення, викликають читацький інтерес, привертають увагу.

Вивченню особливостей газетних заголовків присвятили свої роботи Лазарєва Е.А., Розенталь Д.Е. Останніми роками заголовки досліджують Коваленко А.М., Ільченко В.І., Коробова Л.А. Серед грецьких філологів особливості газетної мови вивчають Софроніс Хатзісаввідіс, Танасіс Дізелос, Янніс Тзаннетакос. Проте в нашій країні дослідження мови грецьких газет, зокрема, заголовків, а також лексико-фразеологічного складу і стилістичної специфіки газетних жанрів Греції майже не проводилися.

Заголовок, що відкриває газетне повідомлення – це перший етап, з якого починається розмова журналіста з читачем, тому надзвичайно важливо, щоб він привернув увагу читача і разом з тим був би діючим засобом, здатним налаштувати його на виконання поставлених в газеті завдань. Саме тому заголовок повинен бути завжди виключно чітким, простим, конкретним і одночасно образним, виразним.

Дослідження показало, що 21 % заголовків інформаційних жанрів грецьких газет містить еліптичні конструкції. Еліптичні конструкції – це конструкції, в яких відсутня та чи інша мовна одиниця, зрозуміла з контексту. З одного боку, еліптичні конструкції не відповідають меті заголовку – подати стисло основний зміст статті, але з іншого журналіст використовує еліптичні заголовки навмисно, щоб завдяки неясності заголовка привабити читача, змусити його прочитати статтю, оскільки вона містить ті елементи, яких не вистачає в заголовку. Відбувається ефект посиленого очікування.

Еліптичні конструкції характерні повсякденному розмовному мовленню, особливо між близькими людьми. Еліптичні конструкції надають заголовкам газет певної близькості, яка приваблює читачів.

Найпоширенішими типами еліптичних конструкцій в заголовках грецьких газет є:

1. Заголовок починається з іменної частини складеного іменного присудка, після нього йде підмет з артиклем, далі – інші члени речення. Між іменною частиною присудка та підметом з артиклем пропущене дієслово-звязка. Іменна частина присудка може виражатися прикметником,: Βέβαιη η παραπομπή στο Ευρωδικαστήριο (Καθημερινή 13/09), Πυρηνικό το νέο δόγμα των ΗΠΑ (Καθημερινή 13/09), Δύσκαμπτη επιχειρηματικά η Ελλάδα (Καθημερινή 13/09) або іменником: Βραχνάς η δυσοσμία (Ελευθεροτυπία 16/09), Πεδίο αντιμαχίας το νέο προσχέδιο (Ελευθεροτυπία 14/09). Надання переваги такій синтаксичній конструкції можна пояснити тим, що саме іменна частина складеного іменного присудка, яка стоїть на початку заголовку, вказує на оцінку субєкта.

2. Іншою типовою для заголовків грецьких газет є конструкція, що починається прийменником σε (в) з іменником, що є обставиною місця дії або є прийменниковим додатком, що показує стан, в якому перебуває підмет, далі йде підмет, після нього може йти додаток: Στα δικαστήρια το μέλλον των Ο.Α.»(Καθημερινή 16/09), Στην κορυφή ο Φέντερερ (Τα Νέα 13/09), Στην παρανομία ο μαύρος χρυσός (Καθημερινή 16/09.) Обставина місця дії або прийменниковий додаток на початку заголовку вказують на те, що метою статті є розповісти про стан, в якому знаходиться субєкт дії, оскільки саме це і є новиною.

3.Подібною є конструкція, що починається з іменника, який є підметом, а після нього іде прийменник σε (в) з іменником, що є обставиною місця дії: 250 επιχειρηματίες στο ραντεβού του BOSS (Ελευθεροτυπία 16/09), Ο Αλ.Αλαβάνος στη ΔΕΘ (Καθημερινή 13/09), Νεοναζί απόψε στα Εξάρχεια (Καθημερινή 17/09).

В цих заголовках випускається дієслово, оскільки в основному це дієслово «бути» і заголовок зрозумілий без нього, таким чином стисло передається зміст статті. Заголовок вказує на місцеперебування суб’єкта дії.

4. Дієслово також випускається у конструкціях з прийменниками υπέρ і κατά: Ο Σμιτ υπέρ της Μέρκελ, κατά Τουρκίας (Καθημερινή 15/09), Γιώργος κατά της Δεξιάς συμφερόντων, υπέρ του λαού (Ελευθεροτυπία 17/09). Такі заголовки виражають позицію суб’єкта дії.

5. Поширеними є еліптичні конструкції, що починаються з прийменників, які в поєднанні з іменниками є обставинами або додатками, після яких слідує підмет, а присудок пропускається: Με Μπους, ‘Αναν ο κ.Καρμανλής (Καθημερινή 13/09), Με αλλαγές ο Ολυμπιακός στην Καλλιθέα (Καθημερινή 17/09), Κάτω από τη βάση στην επιχειρηματικότητα η Ελλάδα (Καθημερινή 17/09), Σε 4 χρόνια τέλος της διπλοβάρδιας (Καθημερινή 14/09. Таким чином, заголовки звертають увагу на субєкта дії і стисло виражають основну думку статті.

6. Широко використовуються заголовки, які складаються з прямого додатка і непрямого додатка з прийменником, що відповідає на питання кому?: Δύο EMMY στην Ελλάδα (Καθημερινή 13/09), Ολόκληρη η Motor Oil ξανά στον Βαρδινογιάννη (Τα Νέα 16/09). Завдяки такій конструкції заголовки зосереджують увагу на об’єкті дії.

Еліптичні конструкції є поширеним явищем у заголовках грецьких газет, оскільки відсутність певних елементів у заголовку спонукає читача знайти їх у статті. Завдяки використанню форми еліптичного заголовка в центрі уваги опиняються комунікативно значимі слова. Еліптичні речення в більшості випадків зосереджують увагу читача на суб’єкті дії та його оцінці.

 

Література:

1.Χατζησαββίδης Σωφρόνης Ελληνική γλώσσα και δημοσιογραφικός λόγος. Αθήνα: Gutenberg, 2000. – 167 σ.

2.http://www.enet.gr/online/online Ελευθεροτυπία 

3.www.kathimerini.gr Η Καθημερινή

4.http://ta-nea.dolnet.gr/front_page.php Τα Νέα


Заявка

на участь у  І Між­народ­ній науково-практичній конференції

“Новини наукової думки - 2006”

 

 

Прізвище, ім”я,

по-батькові

Назва  тез

Домашня адреса

Телефон

Назва організації

Секція

e-mаіl

 

Тищенко Олена

Олександрівна

 

Еліптичні конструкції в заголовках інформаційних жанрів грецьких газет

 

 

 

04212

 м.Київ-212  вул.Тимошенка

буд.7-Б  кв.73

телефон: (044)

426-55-45

 

Київський національний університет імені Т.Шевченка

 

 

Філологічні науки/

 

2.Риторика і стилістика

 

 

anel_o@ukr.net