Букачук О.М., Баранова Л.Я.,  Пліхта А.М.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

ОНІЄВІ ПОХІДНІ БЕНЗОФУРАНУ. СИНТЕЗ ТА БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ

       Серед завдань, що стоять перед хімічною наукою і промисловістю, важливим є синтез нових фізіологічно активних речовин, у тому числі пестицидів, регуляторів росту та лікарських препаратів.

       Висока фізіологічна активність похідних гетероциклічного ряду відкриває великі перспективи для отримання та дослідження нових похідних такого типу. З іншого боку, фосфонієві та амонієві  солі, що містять ароматичні, гетероароматичні фрагменти, знаходять практичне застосування як екстрагенти, комплексоутворювачі, аналітичні реагенти, фізіологічно активні речовини. Відомо використання їх як каталізаторів в процесах рідкофазного окиснення вуглеводнів.

        Фосфонієві та амонієві солі, які містять бензофуранові  системи, цікаві як в практичному плані, так і  в теоретичному, оскільки дають можливість вивчити вплив трифенілфосфонієвої групи на властивості бензофуранового циклу.        Поєднання бензофуранового та онієвих фрагментів у молекулі може призвести до одержання речовин з цікавими властивостями.

       Метою роботи є синтез та дослідження фосфонієвих солей та їх амонієвих аналогів, що містять  заміщені бензофуранові ядра.

       Основним підходом до синтезу сполук цієї групи є використання реакції циклізації продуктів О-алкілювання заміщених фенолів хлорацетооцтовим естером, яка відбувається у  присутності концентрованої сульфатної кислоти.

  Таким чином  з використанням фенолу, п-бромфенолу, п-метоксифенолу нами синтезовані 2-етоксикарбоніл-3-метилбензофуран, 5-бром-2-етокси-карбоніл-3-метилбензофуран,2-етоксикарбоніл-5-метокси-3-метилбензофуран.

       Нами розроблено методики бромування  синтезованих метилпохідних бензофурану бромсукцинімідом при освітленні в розплаві при температурі 130°С.

      Встановлено, що  при взаємодії 3-бромометил-2-етоксикарбоніл-бензофурану з тіосечовиною в ацетоні утворюється ізотіуронієва сіль (І), яка при обробці лугом легко перетворюється в тіольне похідне бензофурану (ІІ). При цьому естерова група також гідролізується з утворенням карбоксильної.

       Попередніми роботами, проведеними на кафедрі органічної та фармацевтичної хімії ЧНУ, встановлено, що введення трифенілфосфонієвої або триетиламонієвої групи у молекули ароматичних  та гетероароматичних сполук викликає  виникнення фізіологічної активності.

       Виходячи з цього, на основі реакції одержаних нами бромометильних похідних заміщених бензофуранів  з трифенілфосфіном та триетиламіном синтезовані відповідні четвертинні фосфонієві (ІІІ-V) та триетиламонієві (VІ-VІІІ) похідні бензофурану. Реакції проходять при нагріванні реагуючих компонентів у толуені. При цьому етоксикарбонільна група у 2-му положенні бензофуранового ядра зберігається.

       Слід відмітити, що утворення триетиламонієвих солей (VІ-VІІІ) відбувається легше, ніж утворення відповідних трифенілфосфонієвих (ІІІ- V), що зумовлено вищою нуклеофільністю триетиламіну порівняно з трифенілфосфіном.

 

       Нами вивчена поведінка солей (ІІІ-V) у реакції Віттіга. Остання проведена в умовах міжфазного каталізу. В результаті одержані нові ненасичені похідні бензофурану (ІХ-ХІ).

 

 

      Індивідуальність, склад і будова одержаних речовин доведені   методами хроматографування  у тонкому шарі, елементним аналізом, даними ПМР спектроскопії.

     Проведено дослідження дії синтезованих сполук на ростові процеси  рослин кукурудзи. Встановлено, що передпосівна обробка насіння кукурудзи 0,01-0,02 %  розчинами фосфонієвих солей (ІІІ-V) призводить до підвищення енергії проростання та схожості насіння на 8-12%.

     Попередній скринінг на предмет протимікробної та протигрибкової активності показав доцільність наступних досліджень у цьому напрямку.