Ракочий В.К., к.б.н. Хлус Л.М.

Чернівецький Національний університет ім. Ю.Федьковича

Біохімічна характеристика гемолімфи Helix lutescens Rssm. із зон з різним антропогенним навантаженням

У зв’язку з погіршенням екологічної ситуації все гостріше постає питання про розширення застосування біологічного моніторингу. Молюски, будучи зручним біоіндикаційним матеріалом, можуть бути використані для даної мети, оскільки володіють необхідною для цього низкою властивостей. Серед них можна відзначити високу біомасу, широкий ареал розповсюдження, еврибіонтність, толерантність, простоту збору, живлення та розмноження в межах постійних місцеіснувань, відносно високу тривалість життя.

Плазма гемолімфи містить широкий набір хімічних сполук, що беруть участь у метаболічних процесах. Вона є тим середовищем, в якому живуть і функціонують усі клітини організму молюска. Гемолімфа, разом з гепатопанкреасом, швидко реагує на несприятливий вплив довкілля кількісними змінами хімічного складу. Це дозволяє використовувати деякі біохімічні показники плазми гемолімфи молюсків для біомоніторингу довкілля.

Вивчали низку біохімічних показників, які відіграють істотну роль у перебігу основних фізіологічних процесів молюсків:  концентрацію загального білка, гемоціаніну та негемоціанінових білків, а також вміст міді, кальцію та заліза в плазмі гемолімфи Helix lutescens (Geophila, Helicidae). Для виявлення можливого впливу антропогенного навантаження на досліджувані показники та характер їх мінливості були використані вибірки H. lutescens з двох біотопів у межах однієї клімато-географічної зони, подібних за комплексом абіотичних факторів (ксеротермні схили, вкриті трав’янистою та розрідженою чагарниковою або деревною рослинністю), але відмінних за дією антропогенних чинників (техногенного та рекреаційного тиску). Популяція з м. Чернівці зазнає значного антропогенного навантаження; тварини з Хотинської височини мешкають на території невиснажливого природокористування (природна популяція). Обидві популяції тривалий час мешкають на даній території.

При аналізі біохімічних параметрів гемолімфи H. lutescens у тварин, вилучених з популяції, що мешкає в м. Чернівці, вірогідно вищими виявились наступні показники: загальний білок, гемоціанін, негемоціанінові білки, загальна мідь, зв’язана мідь, (рис. 1, 2). Імовірно це пояснюється тим, що в популяції, яка тривалий час зазнає антропогенного тиску, перевагу отримала невелика кількість близьких форм, найкраще адаптованих до життя в забрудненому середовищі, для яких характерний високий вміст досліджуваних речовин. Таке припущення підтверджується і меншою варіабельністю показників гемолімфи тварин з чернівецької популяції, ніж у молюсків. з Хотинської височини.

Рис. 1. Міжпопуляційні відмінності білкового складу сироватки гемолімфи Н. lutescens.

Відносний вміст гемоціаніна в плазмі гемолімфи тварин чернівецької популяції вищий, ніж у плазмі молюсків з Хотинської височини (на 17,84 %). Це може свідчити про те, що виявлене збільшення абсолютного вмісту білка у молюсків з м. Чернівці відбувається, в основному, за рахунок гемоціаніну. Збільшення концентрації гемоціаніну у тварин чернівецької популяції сприяє покращенню газообміну в умовах забруднення повітрі вихлопними газами та іншими забруднювачами техногенного походження. Збільшення концентрації загальної міді у молюсків з м. Чернівці відбувається за рахунок збільшення її зв’язаної форми, яка входить до складу гемоціаніну.

Рис. 2. Міжпопуляційні відмінності вмісту міді в сироватці гемолімфи Н. lutescens.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За концентрацією кальцію та заліза у гемолімфі тварини з досліджуваних місцеіснувань достовірно не відрізняються.

Таким чином, виявлені міжпопуляційні відмінності низки біохімічних показників плазми гемолімфи H. lutescens (загальний білок, гемоціанін, негемоціанінові білки, загальна та зв’язана мідь), які проявляються їх зростанням та зменшенням варіабельності у біотопах з високим рівнем антропогенного навантаження і мають адаптивний характер. За концентрацією кальцію та заліза у гемолімфі тварини з досліджуваних біотопів достовірно не відрізняються.